Dziecko nie je mięsa? Jego zęby są bardziej narażone na próchnicę

2022-02-24 9:13

Coraz częściej wybieramy dietę wegetariańską, lub fleksitariańską (z ograniczoną ilością mięsa). Warto wiedzieć, że zwiększa ona ryzyko próchnicy.

Pielęgnacja zębów a wegetarnianizm
Autor: Getty Images

Jeżeli eliminujesz mięso z diety swojej lub dziecka, musisz pamiętać pamiętać, że dieta wegetariańska i wegańska może  zwiększać ryzyko ubytków w zębach. 

Dietę wegetariańską lub wegańską wybiera ok. 8,4 procent Polaków (dane za rok 2019), w dużych miastach odsetek ten sięga nawet 20%, a zaledwie 8 lat temu wegetarian było tylko 1%.

Czytaj też: Próchnica zębów mlecznych: przyczyny, objawy, leczenie próchnicy u malucha  >

Jak dbać o zęby dziecka

Dieta wegetariańska może wpływać na stan uzębienia. Odpowiedzialne za to są bakterie, które sa głownym powodem tworzenia się ubytków w zębach. "Żywią się nie tylko cukrami, ale ogólnie węglowodanami. Jednych i drugich nie brakuje w diecie bezmięsnej" - wyjaśnia lek. stom. Bartłomiej Karaś z kliniki Maxdent we Wrocławiu, członek Działu Badawczego Polskiego Towarzystwa Endodontycznego.

Czytaj też: Higiena jamy ustnej przyszłej mamy - jak dbać o zęby w ciąży i przed ciążą >

"Również sposób przyrządzania niektórych potraw, chociażby różnego rodzaju past i dań mącznych, sprawia, że resztki jedzenia szczególnie chętnie zostają w zębach. Podobnie dzieje się po zjedzenia batoników, ziemniaków, czy pieczywa. A to w połączeniu z kwasami, które także wpływają na nasze szkliwo, sprawia, że bez odpowiedniej higieny, łatwo sprowadzić na siebie kłopoty." - dodaje Bartłomiej Karaś, który zaznacza, że nie chce zniechęcać do diety wegetariańskiej, a jedynie zwrócić uwagę na często pomijane dotąd ryzyko jej stosowania.

"U osób, które jednocześnie stosują dietę wegetariańską i wegańską, a także nie dbają o swoje zęby ryzyko pojawienia się próchnicy porównywalnej z próchnicą butelkową, czyli próchnicą wszystkich zębów na raz, może być większe."

Jak powinni dbać o zęby wegetarianie?

Warto, aby po każdym większym posiłku umyć zęby, szczególnie jeżeli jedliśmy potrawy, które “oblepiają” zęby. Jeżeli w ciągu 30 minut po zjedzeniu nie mamy możliwości umycia zębów, można przepłukać usta specjalnym płynem do płukani, a w ostateczności wodą - zaleca lekarz.

Czytaj też: Jak dbać o zęby niemowlaka, a jak małego dziecka? >

Dodatkowo ważna jest opieka specjalistów. Stomatologa lub higienistkę stomatologiczną należy odwiedzać przynajmnienj dwa razy do roku. A na co dzień regularnie, dwa razy dziennie szczotkować zęby przez 2 minuty i wymieniać szczoteczkę co 3-4 tygodnie (również elektryczną).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza