Śniadanie dla niemowlaka: co podawać od 6. miesiąca?

2015-05-29 17:04

Od śniadania zależy dobra forma malca w ciągu dnia. Dlatego komponujmy śniadanie dla niemowlaka mądrze. Oto ciekawe i zdrowe pomysły na śniadanie dla niemowlaka.

Śniadanie dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Śniadania dla niemowlaka powinny opierać się na kaszach i pieczywie.

Spis treści

  1. Śniadanie dla niemowlaka: bez monotonii
  2. Śniadanie dla niemowlaka: węglowodany dają energię
  3. Śniadanie dla niemowlaka: dobre źródła białka
  4. Co możesz podać na śniadanie dla niemowlaka

Aromat kawy, dźwięk skwierczącej jajecznicy, bulgotanie gotujących się jajek, a może charakterystyczne kliknięcie tostera? Miło jest powitać dzień, gdy w tle szykuje się śniadanie dla całej rodziny, także dla starszego niemowlaka. Bo przecież dziecko, które jada już produkty inne niż mleko, może również wypić kawę, tyle że zbożową i na mleku modyfikowanym, zjeść jajecznicę przygotowaną na parze, gotowane jajko lub kawałek chrupiącego pieczywa. W wielu domach przy wspólnym stole siadają wszyscy domownicy. W tygodniu dorośli szykują się do pracy, dzieci do szkoły i przedszkola, ale w weekendy nikomu nigdzie się nie spieszy i posiłek może trwać dłużej. To dobry moment, by eksperymentować z nowościami i podawać nieznane dziecku produkty na śniadanie dla niemowlaka

Czytaj także: >> Poznaj 11 zasad rozszerzania diety niemowlaka >>

Śniadanie dla niemowlaka: bez monotonii

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Po nocnej przerwie organizm dziecka domaga się nowej porcji składników odżywczych i porządnej dawki energii. Dlatego śniadanie powinno być przede wszystkim wartościowe, skomponowane z różnorodnych produktów. Warto zadbać także o to, by było ciekawie podane. Przecież nawet najpyszniejsza kanapka w kształcie jeża, z twarożkiem i szczypiorkiem, może się znudzić maluchowi, jeśli będzie serwowana codziennie. Na śniadanie dobrze smakują zarówno produkty na zimno, jak i na ciepło. Te ostatnie są szczególnie polecane, bo do ich trawienia i przyswajania organizm zużywa mniej energii, a więc pozostaje jej jeszcze sporo do spożytkowania podczas zabawy. Warto pamiętać, że według nowego schematu żywienia niemowląt to rodzic proponuje dziecku produkty, malec zaś decyduje, ile ich zje. Może więc być tak, że smyk spałaszuje tylko małą miseczkę kaszki na mleku i nic więcej, albo na „deser” poprosi jeszcze o owoce lub warzywa. Propozycji dań śniadaniowych dla dziecka w drugim półroczu pierwszego roku życia może być całkiem sporo. Dobrze jest wiedzieć, co i kiedy serwować smykowi. 

Czytaj także: >> Kiedy i jak wprowadzić produkty zbożowe do diety dziecka? >>

Śniadanie dla niemowlaka: węglowodany dają energię

Na pierwszy posiłek dnia najlepiej sprawdzają się produkty zawierające węglowodany złożone, czyli kasze i pieczywo. Odrzuć słodkie przekąski, które rzeczywiście stawiają na nogi (powodują gwałtowny wzrost cukru), ale wywołują równie szybki spadek formy, a w dłuższej perspektywie przyczyniają się do otyłości u dziecka. Kasze – na początku w postaci błyskawicznych kaszek dla niemowląt – może jeść od razu wraz z rozszerzaniem jego diety o produkty inne niż mleko. Natomiast na pieczywo dziecko będzie musiało poczekać, aż urosną mu pierwsze ząbki, najlepiej do ok. 10. miesiąca życia – wtedy do rączki podawaj mu kromkę chleba, suchary i biszkopty. Produkty zbożowe nie tylko sycą oraz dodają energii na dłużej, ale i dostarczają witamin z grupy B oraz błonnika, który wspomaga pracę układu pokarmowego. Dietetycy zalecają też, by do każdego posiłku dodawać owoce i warzywa. Dlatego do kaszki dorzuć np. maliny lub banana pokrojonego w plastry, do twarożku zaś pokrojone rzodkiewki lub ogórek. Warto wziąć pod uwagę zalecenia specjalistów, by do diety niemowlaka najpierw wprowadzać warzywa, a dopiero po nich owoce, bo dzięki temu malec łatwiej zaakceptuje smak tych pierwszych. 

Śniadanie dla niemowlaka: dobre źródła białka

W śniadaniu niemowlaka powinny się także znaleźć produkty zawierające białko, czyli mleko, jogurty dla niemowląt (od 7. miesiąca życia) i jajka (zarówno białko jak i żółtko w 5. miesiącu życia niemowlaka karmionego sztucznie, a w siódmym – smyka pijącego mleko mamy). Z jajek można przygotować jajecznicę na parze, omlet (z dodatkiem mąki kukurydzianej już od 5.–7. miesiąca życia) lub wykorzystać je jako składnik placków z twarożkiem lub jogurtem (ok. 11. miesiąca życia). Trzymaj się też zasady, że nowy produkt najpierw podaje się w niewielkiej ilości, by sprawdzić, jak zareaguje na niego organizm dziecka. Jeśli pojawią się dolegliwości żołądkowe lub alergia, należy odstawić go na kilka tygodni i po tym czasie ponowić próbę. 

Co możesz podać na śniadanie dla niemowlaka

  • kaszkę mleczno-ryżową, sok owocowy;
  • kaszę kukurydzianą (przygotowaną z wodą) z przecierem z jabłek, mleko;
  • kleik zbożowy bezglutenowy z pieczoną dynią, mleko.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza