Woda butelkowana: jaka jest najlepsza dla niemowląt?

2008-09-25 16:28

Woda jest niezbędna do życia, najlepiej zaspokaja pragnienie. Ale nie każda nadaje się dla małych dzieci. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, kupując wodę dla niemowląt.

Źródło zdrowia
Autor: Istockphoto

Spis treści

  1. Wybierz najlepszą
  2. Uważnie czytaj etykiety

Osiemdziesiąt procent masy ciała niemowlaka stanowi woda. Wchodzi ona w skład wszystkich tkanek i płynów ustrojowych. Dziecko codziennie traci pewną jej ilość wraz z moczem, potem i wydychanym powietrzem. Zbyt mała jej ilość w organizmie jest groźna, dlatego jej zawartość trzeba stale uzupełniać. Zalecana ilość to 100 ml na każdy kilogram masy ciała. Ale nie może to być byle jaka woda. Pediatrzy radzą, by niemowlętom nie dawać wody z kranu, ani z przydomowych studni. Po pierwsze, może być zakażona bakteriami. Po drugie, wątroba tak małego dziecka nie radzi sobie z zanieczyszczeniami, mogącymi znajdować się w wodzie studziennej (np. pestycydy pochodzące ze środków ochrony roślin) ani z substancjami chemicznymi, używanymi do uzdatniania kranówki.

Zdaniem eksperta
dr Paweł Grzesiowski, specjalista pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń, Narodowy Instytut Leków

Groźne odwodnienie

Odwodnienie to poważny problem medyczny i stan zagrożenia życia dziecka. Najważniejsze jest wczesne rozpoznanie, bo wtedy jest to stan całkowicie odwracalny. Najczęściej do odwodnienia dochodzi, gdy dziecko dodatkowo traci płyny w trakcie gorączki, z wymiotami lub biegunką.

Gdy organizm dziecka nie jest w stanie uzupełnić strat wody i elektrolitów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, pojawiają się różne zaburzenia, przede wszystkim zmniejszenie ilości moczu, przyspieszenie tętna oraz osłabienie. Charakterystyczne objawy odwodnienia to zapadnięte ciemiączko lub oczodoły, brak łez. Dziecko ma suche, spieczone usta, suchy i obłożony białym nalotem język, brakuje mu śliny, często ma dziwny (kwaśny lub acetonowy) zapach z ust, a także zachrypnięty głos. Skóra jest mało elastyczna, blada, chłodna. W początkowej fazie dziecko jest pobudzone, niespokojne, a gdy odwodnienie nasila się – podsypiające. Gdy pojawiają się objawy odwodnienia, a dziecko nie przyjmuje płynów, konieczne jest ich uzupełnienie poprzez kroplówkę.

Nie zawsze też polecana jest oligoceńska. Choć pochodzi ze źródeł głębinowych, w urządzeniach służących do jej poboru (studniach artezyjskich) szybko rozwij ają się glony i pleśnie. Taka woda jest zdatna do picia maksymalnie przez 24 godziny po przyniesieniu jej do domu. Do przygotowywania posiłków (mleka, zupek) czy napojów dla najmłodszych dzieci najbezpieczniejsza jest niegazowana woda butelkowana, przebadana pod kątem stosowania jej dla najmłodszych. Jakie, spośród wód sprzedawanych w polskich sklepach, nadają się dla niemowląt?

Wybierz najlepszą

Wody butelkowane pochodzą z ujęć podziemnych, dzięki czemu nie zawierają zanieczyszczeń i bakterii. Są za to nasycone składnikami mineralnymi, wypłukiwanymi z warstw geologicznych. W zależności od stopnia zawartości tych składników, wody dzieli się na:

  • mineralne – w ich składzie znajdują się cenne dla zdrowia pierwiastki, np. wapń, magnez, a także wodorowęglany, łagodzące stany zapalne przewodu pokarmowego. Wody mineralne dzielimy na niskozmineralizowane (w 1 litrze jest mniej niż 500 mg składników mineralnych), średniozmineralizowane (od 500 do 1500 mg składników na 1 litr) i wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg składników mineralnych na 1litr). Dla niemowląt nadają się wyłącznie wody niskozmineralizowane, o niskiej zawartości sodu, które nie obciążają delikatnych nerek i niedojrzałego układu pokarmowego dziecka. Przed podaniem jej maluchowi woda powinna być przegotowana – choć nowością są takie wody, które można podawać dzieciom bez gotowania.
  • Źródlane – to wody czyste mikrobiologicznie i chemicznie, zawierające jednak bardzo mało składników mineralnych, zwykle od 150 do 500 mg w jednym litrze. Taka woda również nadaje się dla niemowląt. Można na niej przygotowywać posiłki, a przegotowaną dawać dziecku do picia. Uwaga: musi być przebadana pod kątem zanieczyszczeń.
  • Stołowe – uzyskuje się je poprzez wzbogacenie wody źródlanej składnikami mineralnymi. Kupując taką wodę, trzeba zwrócić uwagę na to, co zawiera. Jeśli w litrze jest więcej niż 500 mg soli mineralnych, nie nadaje się ona dla najmłodszych dzieci.
  • Lecznicze – to specjalna kategoria wód, które mają bardzo wysokie stężenie niektórych minerałów, przez co są skuteczne w leczeniu różnych schorzeń. Ważna informacja: wodę leczniczą można stosować wyłącznie na zalecenie lekarza i według jego wskazań. Nie wolno jej podawać niemowlętom.

Uważnie czytaj etykiety

Znajdziesz na nich wszystkie niezbędne informacje, które pomogą ci dokonać wyboru. Zgodnie z przepisami o znakowaniu środków spożywczych, powinny być na niej umieszczone:

  • nazwa wody i producenta
  • nazwa ujęcia i miejscowość, w której się ono znajduje
  • rodzaj wody: źródlana, mineralna, stołowa
  • zawartość składników mineralnych
  • informacja o ilości poszczególnych składników oraz całkowita ich suma
  • nazwa instytucji, która bada wodę i dopuszcza ją do spożycia (np. PZH)
  • data przydatności do spożycia
  • informacja o sposobie przechowywania i dacie przydatności po otwarciu
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza