Wprowadzamy nowe smaki

2007-05-07 3:19

Dziecko bez problemu zaakceptuje nowe smaki, jeśli przy wprowadzaniu nieznanych mu potraw będziesz przestrzegać kilku zasad.

Wprowadzamy nowe smaki
Autor: Thinkstockphotos.com

Pierwsze posiłki bezmleczne dziecko powinno jeść wtedy, gdy ma na to ochotę: zupę w południe lub wieczorem, papkę warzywno-mięsną niekoniecznie w porze obiadu, ale np. na śniadanie. Gdy przyzwyczai się do ich smaku, można ustalić inny porządek.

Więcej jem, więcej umiem

Poznawanie nowych potraw rozwija nie tylko zmysł smaku. Dziecko dostrzega też różnicę w konsystencji, zapachu, barwie. Już półroczne niemowlę chętnie chwyta kolorowe kawałki owoców i warzyw, wkłada je do buzi. Potem zaczynają się pierwsze samodzielne próby jedzenia łyżeczką. Nie broń tego dziecku. Trudno - niech się ubrudzi. Przecież ono uczy się, naśladując. Świetnie zdaje egzamin jedzenie na dwie ręce: jedną łyżkę trzyma mama, drugą dziecko. Najlepiej wyposażyć wówczas malca w jego własną plastikową łyżkę. Powinna być mała, o łagodnie zaokrąglonych krawędziach i posiadać atest bezpieczeństwa. Przyda się też specjalny kubek z wygodnymi uszkami.

miesięcznik "Zdrowie"
To ci się przyda

Wygodne jest podawanie dań ze słoiczków, ale te zrobione w domu mają więcej zalet. Są świeże i zwykle bardziej smakują maluchom. Przygotowując je, dbaj o higienę, bo niemowlęta są skłonne do zakażeń pokarmowych. Używaj świeżych surowców najwyższej jakości. Potrawy przygotowuj tuż przed podaniem, nie przechowuj ich dłużej niż kilka godzin i nie odgrzewaj.

Nowe produkty wprowadzaj kolejno i osobno, w odstępach kilkudniowych. Dzięki temu szybko i bezbłędnie wyłapiesz te, które wywołują alergię lub nie są dobrze tolerowane. Jeśli zauważysz u dziecka objawy uczulenia (np. wysypkę, luźny stolec), od razu wycofaj z diety nowy produkt.

Podawanie nowych produktów zacznij od małych porcji, na początek pół łyżeczki. Poznając nowe smaki, dziecko początkowo je niewiele. Jeśli potrawa przypadnie mu do gustu, wystarczy, że przygotujesz ok. 50 ml, czyli 1/3 szklanki, potem ilość ta będzie się zwiększać.

Początkowo nowe pokarmy podawaj raz dziennie. Po tygodniu lub dwóch dołącz drugi nowy posiłek, np. kaszkę. W ósmym miesiącu niemowlak je trzy posiłki bezmleczne: obiad warzywno-mięsny lub warzywno-jajeczny, danie owocowe i zbożowe. Pod koniec pierwszego roku życia może jeść cztery bezmleczne.