ŻYWIENIE DZIECI: dania w słoiczkach mają plusy i minusy

2012-05-28 16:59

Właściwe żywienie dzieci spędza sen z powiek wielu mam. O to jakie są plusy i minusy podawania dziecku gotowych dań w słoiczkach zapytaliśmy eksperta, Małgorzatę Zdunek, która jest dietetykiem dziecięcym i pracuje w Centrum Zdrowia i Dietetyki Bella Vita.

Żywienie dzieci: dania w słoiczkach mają plusy i minusy
Autor: _photos.com|photos.com Żywienie dzieci: dania w słoiczkach mają plusy i minusy

Żywienie niemowlaka, gdy przyjdzie czas na rozszerzanie diety dziecka, oprzeć na daniach w słoiczkach czy na potrawach gotowanych przez mamę? 
Podstawę żywienia niemowląt i małych dzieci powinna stanowić żywność wysokiej jakości – naturalna, mało przetworzona, najlepiej pochodząca z kontrolowanych upraw i hodowli. Najkorzystniejsze z punktu widzenia zdrowia jest przygotowywanie posiłków w warunkach domowych. Mają one wysoką wartość odżywczą, są atrakcyjne pod względem smaku, zapachu i konsystencji. Ryzyko związane z potrawami przygotowywanymi w kuchni domowej dotyczy niepewnej jakości zdrowotnej surowca kupionego w sklepie oraz sposobuprzyrządzania posiłku. 

Gotowe produkty nie zastąpią przyrządzanych w warunkach domowych posiłków, ale są dla nich wygodną i szybką do przygotowania alternatywą. W Polsce podlegają one określonym wymogom odnośnie składu, wartości odżywczej, a także przepisom dotyczącym produkcji oraz wprowadzania do obrotu. W świetle obowiązującej ustawy, grupa produktów o szczególnym przeznaczeniu żywieniowym wymaga nienagannej jakości zdrowotnej orazstabilnego, odpowiadającego recepturze, składu. 

Surowce i technologie produkcji muszą zapewnić właściwą wartość odżywczą produktów. Podczas produkcji posiłków gotowych kładzie się nacisk na maksymalne ograniczenie substancji dodatkowych oraz zminimalizowanie ilości zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych do poziomu niestwarzającego ryzyka dla zdrowia. 

Przy wyborze gotowych posiłków dla niemowląt należy zwrócić uwagę na informacje znajdujące się na opakowaniu produktu: jego skład, pochodzenie, technologię produkcji, obecność ewentualnych substancji dodatkowych, termin przydatności do spożycia oraz zapoznać się ze sposobem przygotowania danego posiłku. Naturalnie należy dostosować rodzaj potrawy do wieku dziecka. 

Negatywne aspekty związane z zakupem produktów gotowych dla niemowląt wiążą sięz ich stosunkowo wysoką ceną i ryzykiem niewłaściwego przygotowania. Korzyści to: wystandaryzowany skład i wartość odżywcza, jakość zdrowotna, duża dostępność, szybkość oraz wygoda dla rodzica.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza