HIV a karmienie piersią. Co warto wiedzieć?

2020-09-02 15:24

Do zakażenia dziecka wirusem HIV w ponad 90% przypadkach dochodzi w czasie ciąży, porodu lub karmienia piersią. Jak zatem powinien wyglądać okres laktacji u mamy - nosicielki wirusa HIV?

Hiv a karmienie piersią
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem HIV u dziecka?
  2. HIV a karmienie piersią okiem eksperta

Od początku epidemii HIV w Polsce (od 1985 roku) do 2016 roku zarejestrowano około 220 zakażeń wirusem HIV u dzieci. Prawie wszystkie wynikały z tego, że matka dziecka nie była świadoma tego, że jest nosicielką. Właśnie wtedy ryzyko zakażenia wirusem HIV jest najwyższe i wynosi około 30%. Można jednak uniknąć zakażenia – wystarczy wykonać badanie w kierunku zakażenia wirusem HIV i jeśli jest się nosicielem, zdecydować się na leczenie.

Czytaj: Badanie HIV w ciąży - zrób test na HIV w ciąży! Od tego zależy zdrowie twojego dziecka

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem HIV u dziecka?

W Polsce nadal dochodzi do zakażeń wirusem HIV u dzieci. Aby zmniejszyć to ryzyko, kobieta musi wiedzieć, czy jest zakażona HIV, czy nie. W tym celu warto wykonać badanie w kierunku zakażenia HIV już na etapie starań o dziecko, bo trzeba pamiętać, że nosicielem może być każda osoba, która chociaż raz w życiu uprawiała seks bez zabezpieczenia. Jeśli jednak kobieta jest już w ciąży, to zgodnie z Rekomendacjami Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego badanie to powinno być wykonywane dwa razy:

Jeśli badanie wykryje zakażenie wirusem HIV u mamy, kobieta będzie miała wpływ na to, aby skutecznie zmniejszyć ryzyko zakażenia u dziecka i urodzić zdrowego malucha.

Aby do zakażenia wirusem HIV u dziecka nie doszło w trakcie ciąży, kobieta powinna rozpocząć w tym czasie leczenie antyretrowirusowe zgodne z aktualnymi zaleceniami i nie później niż na początku 2. trymestru ciąży. Ponadto, by zmniejszyć ryzyko zakażenia HIV u dziecka, po porodzie podaje się mu leki antyretrowirusowe zgodnie z ustaleniami lekarzy.

Właściwa opieka nad ciężarną z wirusem HIV podczas ciąży i porodu, a także dziecka po porodzie może zmniejszyć ryzyko transmisji wirusa do poziomu poniżej 1%. Tym samym wdrożenie specjalistycznej terapii i stała opieka lekarza pozwala urodzić zdrowe dziecko.

Czytaj: HIV w ciąży - czy mając wirus HIV w ciąży można urodzić zdrowe dziecko?

HIV a karmienie piersią okiem eksperta

dr n. med. Tadeusz Oleszczuk – specjalista ginekolog

Zgodnie z Rekomendacjami Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie zapobiegania perinatalnej transmisji HIV kobieta mająca HIV nie może karmić piersią. Należy podkreślić, że mleko kobiece w tym przypadku to płyn zakaźny, czyli może w nim występować wirus i tym samym może dojść do przeniesienia go na dziecko. Do zakażenia wirusem HIV może dojść także poprzez inne płyny zakaźne, w tym spermę, wydzielinę z pochwy oraz każdy płyn zawierający domieszkę krwi. 

Co ważne nawet jeśli kobieta jest w trakcie terapii i stosuje leki antyretrowirusowe, nie powinna karmić dziecka piersią. Leczenie ma na celu powstrzymanie infekcji oraz zahamowanie rozwoju choroby, jednak nadal nie umożliwia karmienia piersią. To samo tyczy się kobiet, u których po wdrożeniu leczenia wiremia HIV stała się niewykrywalna (lub znacząco się zmniejszyła) – one także nie mogą karmić noworodka piersią.

Jak wygląda test na HIV?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza