Karmienie piersią – dolegliwości związane z karmieniem piersią

2019-07-01 13:51

Karmienie piersią może na początku sprawiać trudności i być przyczyną różnych dolegliwości. Zdarza się, że mama ma problemy z odpowiednim przystawianiem dziecka do piersi, do tego dołączają się bolesność piersi czy nawał pokarmu. Jakie dolegliwości towarzyszą karmieniu piersią i jak możesz je łagodzić?

Pękające brodawki
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Zastój pokarmu w piersi FILM. Jak wygląda i co robić?
  2. Obrzęk piersi: problemy z karmieniem piersią
  3. Problemy z laktacją: Pękające brodawki

W pierwszych tygodniach po porodzie czeka cię prawdziwe wyzwanie – karmienie piersią własnego dziecka. Przez kilka dni po porodzie w piersiach młodej mamy jest tzw. siara, czyli przezroczysta substancja o żółtawej barwie, która nie przypomina wyglądem mleka. To także czas rozbudzania laktacji – specjaliści radzą, aby jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi i sprawdzać, czy ssie efektywnie (w razie wątpliwości pytaj o radę położną). Mniej więcej w trzeciej dobie po porodzie naturalnym, a w piątej po cesarskim cięciu, możesz się spodziewać dolegliwości związane z nawałem pokarmu. Piersi stają się przepełnione, mogą boleć. Zdarza się, że młoda mama gorączkuje. Pomóc może częste przystawianie dziecka do piersi i odciąganie nadmiaru mleka laktatorem. Dolegliwości złagodzą zimne okłady na piersi. Młode mamy od pokoleń stosują np. okłady z zimnych, schłodzonych w lodówce, liści kapusty. W pierwszych tygodniach karmieniu może towarzyszyć także ból brodawek – największy, gdy dziecko zaczyna ssać. Na podrażnione brodawki można stosować specjalne preparaty bezpieczne dla matki i dziecka. O korzystnym wpływie karmienia piersią na zdrowie i rozwój dziecka nie trzeba nikogo przekonywać. Warto za to przypomnieć, że choć na początku może się ono wiązać z trudnościami, z czasem okazuje się wygodne, proste i tanie.

Zastój pokarmu w piersi FILM. Jak wygląda i co robić?

Jakie są przyczyny i objawy powstania zastoju pokarmu. Karmienie piersią to szczególny czas w życiu kobiety. Sprawia wiele radości i umacnia więź między matką, a dzieckiem. Zdarzają się jednak przykre związane z tym problemy. Zastój w piersi jest jednym z nich. Objawy zastoju pokarmu są zawsze podobne: obrzęk piersi, zaczerwienienie, ból oraz trudności z nakarmieniem dziecka. Zapytaliśmy eksperta co zrobić gdy pojawi się zastój w piesi, czy masaż chorego miejsca jest wskazany oraz czy należy wówczas odstawiać dziecko od chorej piersi.

Obrzęk piersi: problemy z karmieniem piersią

Podczas karmienia piersią mogą się pojawić problemy. Oto nasz poradnik laktacyjny. Wyjaśniamy jak sobie radzić z obrzękiem piersi. Obrzęk piersi najczęściej jest powikłaniem nieprawidłowego postępowania w nawale pokarmu. Niewłaściwa technika karmienia piersią, zmniejszenie częstości karmienia czy popękane brodawki to najczęstsze przyczyny niedostatecznego opróżniania piersi. Zapytaliśmy eksperta czym jest obrzęk piersi, jakie są jego przyczyny i objawy. Dowiesz się również jak postępować, gdy obrzęk piersi wystąpi podczas karmienia piersią.

Czytaj: Najczęstsze problemy z laktacją: zastój pokarmu, obrzęk piersi, zapalenie piersi, wklęsłe brodawki

miesięcznik "M jak mama"

Problemy z laktacją: Pękające brodawki

Popękane brodawki to częsty problem młodych mam. Podstawową przyczyną jest nieprawidłowa technika karmienia i niewłaściwe uchwycenie brodawki przez dziecko, dlatego od pierwszego dnia należy zwracać na to dużą uwagę. Jeśli nie uda ci się uniknąć uszkodzenia brodawki możesz łagodzić ten stan poprzez wietrzenie piersi, zabezpieczenie przed dodatkowymi urazami i smarowanie brodawki pokarmem lub odpowiednim kremem. Zapytaliśmy eksperta co jeszcze możemy zrobić w takim przypadku, czy w przypadku pękających brodawek można stosować kapturki oraz kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza