Pękające brodawki - jak radzić sobie z podrażnionymi i pękającymi brodawkami?

2021-05-10 12:43

Pękające, podrażnione brodawki mogą odebrać całą radość jaką daje karmienie piersią. Ze świecą szukać świeżo upieczonej mamy, która nie miałaby problemów z brodawkami: naturalne karmienie nie od razu jest takie proste. Jak szybko i skutecznie zmniejszyć ból? Poznaj sposoby na pękające brodawki.

Pękające brodawki
Autor: Gettyimages

Popękane brodawki to codzienność każdej świeżo upieczonej mamy, choć konsultantki laktacyjne przekonują, że karmienie piersią nie powinno boleć. Może i nie powinno, ale często boli. Najsilniej odczuwaną dolegliwością w pierwszych dniach laktacji są podrażnione, pokąsane przez dziecko i popękane brodawki sutkowe.

Ból można odczuwać nie tylko w czasie karmienia, ale nawet w przypadku nieco mocniejszego dotyku czy kontaktu piersi z bielizną. Jak sobie radzić z pękającymi brodawkami?

Spis treści

  1. Bolące, popękane brodawki - skąd ten problem?
  2. Skuteczne sposoby na popękane brodawki i ból podczas karmienia
  3. Silikonowe nakładki a popękane brodawki

Bolące, popękane brodawki - skąd ten problem?

Bolące i popękane brodawki to wynik podrażnienia skóry w czasie karmienia piersią. Maluszek ssąc pierś podgryza ją (mimo że nie ma jeszcze ząbków), a przede wszystkim ślini, przez co skóra na brodawce maceruje się - to sprzyja pękaniu.na szczęście piersi po kilku dniach hartują się i uodparniają na to "złe" traktowanie: brodawki goją się i już nie pękają.

Dodatkowo, przypuszcza się, że na bolesność brodawek wpływ mają hormony, a także zła technika przystawiania maluszka do piersi, której musi się nauczyć zarówno mam, jak i dziecko. Niewygodna pozycja do karmienia lub nieumiejętne przystawianie do piersi sprawia, że mleko nie leci, więc malec szarpie i gryzie brodawkę dziąsłami, co dla delikatnej skóry piersi jest prawdziwym cierpieniem.

Taką sytuację trzeba umieć rozpoznać i przerwać karmienie, też w odpowiedni sposób. A więc, gdy dziecko ma w buzi samą brodawkę, gdy czubek jego nosa i broda nie dotykają piersi i gdy nie słychać odgłosu połykania, tylko cmokanie – przerwij karmienie i przystaw dziecko ponownie.

Jak prawidłowo wyciągnąć pierś z ust dziecka, aby nie zranić brodawki jeszcze bardziej? Delikatnie wsuń palec w kącik ust noworodka i dotknij języka dziecka. W ten sam sposób odłączaj malca od piersi po karmieniu.

Jeśli pękanie, krwawienie i bolesność brodawek trwa dłużej niż 3–4 dni, skontaktuj się z konsultantką laktacyjną, która rozpozna przyczynę problemu i wskaże sposoby poradzenia sobie z nim. Niekiedy bolesne brodawki mogą być objawem grzybicy lub alergii – wówczas niezbędna jest wizyta u lekarza i rozpoczęcie leczenia.

Czytaj: 4 kroki do udanego karmienia piersią, czyli jak dobrze zacząć karmienie

Płaskie brodawki - jak z nimi postępować?

Skuteczne sposoby na popękane brodawki i ból podczas karmienia

Problem jest poważny – brodawki cierpią, bo są „poligonem doświadczalnym”. Gdy mama i dziecko zorientują się już, o co chodzi w karmieniu, wszystko się unormuje i po bólu nie będzie śladu. Ale zanim to nastąpi, karmienie jest nieprzyjemne, zwłaszcza w chwili, gdy malec chwyta pierś i zaczyna ssać.

Brodawki są czerwone, często z krwawymi, podłużnymi rankami, które po jakimś czasie zamieniają się w strupki. Trzeba im szybko pomóc.

  • Wietrz piersi. Przebywając w domu, staraj się chodzić bez biustonosza – o ile to możliwe przy piersiach pełnych mleka. Dostęp powietrza przyspieszy gojenie się ranek, a poza tym nie narażasz wtedy brodawek na bolesne ocieranie się o bieliznę.
  • Zabezpiecz przed urazami. Skaleczone brodawki bolą przy każdym mocniejszym dotknięciu czy potarciu. Dlatego warto je chronić przed urazami specjalnymi silikonowymi osłonkami. Najlepsze są w tej sytuacji tzw. muszle laktacyjne, które mają otwory zapewniające dostęp powietrza do brodawki i zbierają wyciekające piersi mleko – nadmiar mleka spływa do muszli, więc płyn nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą. Przy poranionych brodawkach są one lepsze niż jednorazowe wkładki laktacyjne, w których chora brodawka styka się z wilgocią (ciepłe i wilgotne miejsce stanowi idealną pożywkę dla bakterii).
  • Smaruj mlekiem i kremami. Gojenie się ranek przyspieszysz, smarując brodawki własnym mlekiem, które ma właściwości bakteriobójcze. Po każdym karmieniu kilka kropli mleka rozprowadź na brodawce i otoczce, bardzo delikatnie je masując, i pozostaw na odkrytej piersi przez 15 minut (uważaj, by się nie przeziębić!). Gdy to nie pomaga, możesz stosować kremy i maści bezpieczne dla dziecka. Smaruj nimi piersi kilka razy dziennie; niektórych maści nie trzeba nawet zmywać z piersi, przystawiając dziecko na kolejny posiłek.
  • Myj z umiarem. Ważne jest, aby chorych brodawek nie myć zbyt często (najwyżej 2 razy dziennie) i nie używać do tego mydła, bo wysusza ono skórę i podrażnia bolące miejsca. Gdy brodawki są mocno pokaleczone, zrezygnuj też z wody – piersi przemywaj wtedy naparem z nagietka lekarskiego lub szałwii.
  • Walcz z bólem. Zimno przynosi ulgę, zmniejsza odczuwanie bólu – dlatego na bolesne brodawki między karmieniami możesz przykładać kostkę lodu (owiniętą w tetrową pieluchę) albo specjalne wkładki hydrożelowe. A jeśli dolegliwości są tak nieprzyjemne, że trudno ci je znieść – możesz zażyć 1–2 tabletki paracetamolu.
  • Staraj się kontynuować karmienie. Zaczynaj karmić dziecko tą piersią, której brodawka jest mniej bolesna – na początku malec ssie bowiem bardziej łapczywie. Jeśli ból jest nie do zniesienia, możesz przerwać karmienie na kilkanaście czy kilkadziesiąt godzin, aby piersi odpoczęły. W tym czasie odciągaj pokarm i podawaj go dziecku strzykawką lub łyżeczką. A gdy nic nie pomaga i po kilku dniach nadal nie widzisz poprawy – szukaj pomocy specjalisty.

Silikonowe nakładki a popękane brodawki

Doradcy laktacyjni zdecydowanie odradzają nakładania silikonowych kapturków podczas karmienia na skaleczone brodawki, bo ich używanie może zaburzać mechanizm ssania oraz prowadzić do infekcji (kapturki nie są sterylne i łatwo przenieść na nich drobnoustroje).

Jednak mamy, które stosowały takie kapturki, zwykle są zadowolone. Jeśli brodawki tak bardzo bolą, że mama myśli o rezygnacji z karmienia piersią, wtedy można spróbować karmić przez kapturki, tylko trzeba je traktować jako wyjście awaryjne i tymczasowe. Warto pamiętać, że oprócz wymienionych już wad kapturków, ich stosowanie jest niewygodne – trzeba je wyparzać, zawsze nosić ze sobą itd.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza