Kiedy podawać dziecku mleko z probiotykami?

2009-03-13 14:54

Kiedy warto podawać dziecku mleko z probiotykami? Na przyklad wtedy, kiedy dziecko często zapada na infekcje bądź cierpi z powodu biegunek. Na rynku znajdziemy coraz większy wybór produktów, w których składzie znajdują się bakterie probiotyczne.

Mleko z probiotykami
Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Jak niezapisana kartka
  2. Kiedy podawać mleko z probiotykami

Jelita człowieka zamieszkuje kilkumilionowa rzesza różnych mikroorganizmów. Są wśród nich bakterie probiotyczne (w skrócie probiotyki), które w odróżnieniu od większości innych, spełniają bardzo pozytywną rolę. Przyczepiają się do ścian jelit, spychając z nich grzyby i drobnoustroje chorobotwórcze. Wytwarzają w jelitach kwaśne środowisko, dzięki czemu groźne bakterie i wirusy nie mogą się mnożyć, co chroni nas przed infekcjami i biegunkami.

>> Probiotyki dla dzieci: czemu służą i czy warto je podawać? [WYWIAD]

Probiotyki biorą również udział w przyswajaniu składników mineralnych (wapnia, fosforu i żelaza), witamin z grupy B, uczestniczą w syntezie witaminy K, pobudzają układ odpornościowy do wytwarzania przeciwciał. Uniemożliwiają także bakteriom chorobotwórczym przedostanie się do krwiobiegu i – jak przypuszczają lekarze – w dużym stopniu zabezpieczają dziecko przed alergią. Wreszcie utrzymują równowagę mikrobiologiczną w jelitach. Gdy w organizmie jest wystarczająco dużo probiotyków, jelita pracują prawidłowo, pokarm jest wchłaniany tak jak trzeba, a niestrawione resztki są bez trudu usuwane.

>> Probiotyk a synbiotyk. Czym się różnią?

Jak niezapisana kartka

Noworodek, przychodząc na świat, ma „jałowy” przewód pokarmowy. I już na starcie jest atakowany przez hordy rozmaitych bakterii. Jakich? To zależy m.in. od otoczenia, w jakim przebywa, oraz od sposobu karmienia. Jeśli nie możesz bądź nie chcesz karmić malucha własnym mlekiem, warto, po konsultacji z pediatrą, wybrać mleko z probiotykami .

>> Rodzaje mleka modyfikowanego: jakie wybrać?

Mleko mamy nie zawiera co prawda probiotyków, ale jeśli malec ssie pierś, w jego jelitach będzie więcej tych dobrych bakterii. Jest tak, gdyż w mleku mamy znajdują się prebiotyki. Najprościej mówiąc, są to składniki pożywienia (głównie węglowodany), które nie są trawione przez enzymy w przewodzie pokarmowym. Stanowią one pożywkę dla probiotyków, które dzięki nim łatwo się namnażają w organizmie malca i mogą bez przeszkód funkcjonować. To kolejny powód, dla którego warto karmić piersią.

Dobrze wiedzieć

Przygotowując maluszkowi mleczny posiłek z mieszanki, która zawiera probiotyki, pamiętaj, by nie wsypywać proszku do zbyt ciepłej wody – wysoka temperatura zabija bowiem dobre bakterie.

Kiedy podawać mleko z probiotykami

O zmianie mieszanki na taką z probiotykami warto pomyśleć również wtedy, kiedy malec często zapada na infekcje bądź cierpi z powodu biegunek. Powodem do podawania dziecku mleka z bakteriami probiotycznymi powinna być też kuracja antybiotykowa. Antybiotyki zaburzają bowiem delikatną równowagę flory bakteryjnej w jelitach, niszcząc zarówno bakterie chorobotwórcze, jak i pożyteczne probiotyczne. W obu przypadkach warto się jednak skonsultować wcześniej z pediatrą opiekującym się dzieckiem.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza