Jak powstaje mleko kobiece?

2022-01-28 14:54

Mleko kobiece odgrywa ważną rolę w rozwoju dziecka. Karmienie piersią niesie też wiele korzyści dla mamy. Czy wiesz jak wygląda proces produkcji mleka?

Karmirnir naturalne
Autor: thinkstockphotos.com Jak powstaje kobiece mleko?

Spis treści

  1. Jak powstaje mleko mamy?
  2. Gdzie powstaje mleko kobiece?
  3. Zalety karmienia piersią

Do produkcji mleka w piersiach organizm kobiety przygotowuje się już w czasie ciąży. Zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej i łącznej, rozrasta się natomiast sieć naczyń krwionośnych i tkanka gruczołowa. W jej wnętrzu zwiększa się liczba zrazików. Poziom hormonu odpowiedzialnego za proces produkcji mlekaprolaktyny – wzrasta. Gruczoł sutkowy produkuje siarę, która służy dziecku za pokarm do czasu pojawienia się pokarmu (2-3 dni po porodzie). Zapoczątkowanie laktacji jest stymulowane przez urodzenie łożyska. Zmniejsza się poziom progesteronu, a zwiększa – prolaktyny.

M jak mama: Sposoby na laktację: co działa, a co nie?

Jak powstaje mleko mamy?

Chcąc dowiedzieć się jak powstaje mleko kobiece, należy pamiętać, że zdolność wytwarzania pokarmu regulowana jest hormonalnie. Z procesem produkcji mleka wiążą się więc dwa odruchy: odruch prolaktynowy (wytwarzania mleka) i odruch uwalniania pokarmu (oksytocynowy). Podczas karmienia piersią ssanie pobudza uwalnianie prolaktyny przez przysadkę mózgową, co powoduje zwiększenie produkcji mleka w piersiach. Ssące dziecko stymuluje też uwalnianie oksytocyny, która powoduje skurcz komórek w gruczole piersiowym, sprawiający, że mleko przesuwa się w stronę brodawek i przez nie wypływa.

Przeczytaj także: Karmienie piersią w ciąży: 7 pytań o karmienie piersią podczas kolejnej ciąży

Gdzie powstaje mleko kobiece?

Mleko kobiece powstaje w pęcherzykach mlekowych. Otoczone są one naczyniami krwionośnymi, które dostarczają składników do produkcji mleka. Komórki gruczołowe wchłaniają te substancje. Część z nich pozostawiają w niezmienionej formie, część przetwarzają. Mleko jest transportowane kanalikami do zatok, w których się gromadzi. Stamtąd wypływa przewodami wyprowadzającymi na zewnątrz.

Polecamy: Dlaczego kobiety rezygnują z karmienia zbyt wcześnie?

Dobrze wiedzieć

Zalety karmienia piersią

Wiedząc, jak powstaje mleko kobiece, nie sposób nadmienić o korzyściach wynikających z karmienia piersią. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie bez powodu zaleca, by karmić dzieci tylko piersią przez pierwsze pół roku życia, a potem stosować karmienie mieszane do końca 2 roku życia dziecka. Mleko kobiece chroni niemowlę przed infekcjami, jest lekkostrawne, łatwo przyswajalne, dostarcza dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych – jedyny wyjątek stanowią witaminy D i K, których jest w mleku mniej niż potrzeba i dlatego po uzgodnieniu z pediatrą trzeba je dziecku podawać dodatkowo. Co ważne, karmienie piersią zmniejsza również ryzyko otyłości w wieku późniejszym (na którą, jak wykazały badania, narażone są dzieci karmione mlekiem modyfikowanym). Karmienie piersią zmniejsza ryzyko nadwagi w wieku szkolnym o 35 proc. (w porównaniu z dziećmi, które nigdy nie były karmione piersią). Dlaczego? Bo mleko kobiece zawiera idealne proporcje składników, a dziecka nie można w ten sposób przekarmić – jego organizm nie tworzy więc nadmiaru komórek tłuszczowych. Niemowlęta karmione naturalnie rzadziej mają alergie (uznawane dziś za jedną z chorób cywilizacyjnych), rzadziej też zapadają na biegunki i infekcje dróg oddechowych czy zapalenie ucha.

Polecamy: Karmienie piersią: korzyści dla dziecka i mamy - zalety karmienia naturalnego

Sprawdź, co wiesz o karmieniu piersią?

Pytanie 1 z 5
Nawał pokarmu najczęściej zdarza się:

www.dlarodzinki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza