Nawał pokarmu – 6 SKUTECZNYCH sposobów na nawał mleczy

2018-08-13 17:25

Nawał pokarmu jest jednym z najczęstszych problemów związanych z karmieniem piersią. Co robić w przypadku nawału mlecznego i jak uniknąć komplikacji związanych z zastojem pokarmu – poznaj 6 sprawdzonych sposobów.

laktacja sposoby na nawal pokarmu
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Nawał pokarmu - 6 sprawdzonych sposobów
  2. Jak przechowywać odciągnięte mleko? WIDEO

Nawał pokarmu to problem, który dotyka wiele matek w czasie karmienia piersią. Zwykle jest to proces przejściowy, choć warto pamiętać, że może prowadzić do zastoju pokarmu. Jeśli piersi nie będą dostatecznie opróżniane przez dziecko, problem nie ustąpi i może dojść do przepełnienia przewodów mlecznych, bolesnego obrzęku i zaburzeń w przepływie pokarmu. Zastój pokarmu, czyli zatkanie przewodów mlecznych w dalszej kolejności prowadzić może do zapalenia piersi. 

Laktacja i karmienie piersią: nawał pokarmu. Sposoby na mleczny nawał

Nawał pokarmu - 6 sprawdzonych sposobów

1. Chcąc uniknąć nawału pokarmu, jak najczęściej przystawiaj dziecko do obu piersi. Doradcy laktacyjni zalecają karmienie 10–14 razy na dobę (także nocą).2. Zwróć uwagę, czy dziecko prawidłowo chwyta i ssie pierś, czyli: ma usta szeroko otwarte, wywinięte wargi, czubkiem nosa i brody dotyka piersi, brodawka i duża część otoczki znajduje się w jego buzi, w kąciku jego ust widać pracujący rąbek języka, język maluszka obejmuje brodawkę od spodu.3. Gdy chcesz uniknąć nawału mlecznego, warto odciągnąć trochę mleka przed karmieniem piersią – zmiękczy to otoczkę brodawki.4. Jeśli wypływ mleka jest osłabiony, przed karmieniem przykładaj na piersi ciepłe okłady (termofor lub gaza zmoczona w ciepłej wodzie). Wyzwolą one odruch wypływania mleka.5. Po karmieniu rób z kolei zimne okłady na piersi (pieluszkę zmoczoną w zimnej wodzie, kostki lodu zawinięte w cienki ręcznik) na ok. 20 minut. Ograniczy to produkcję mleka i pomoże uniknąć nawału pokarmu. 6. Ulgę przepełnionym piersiom przyniesie okładanie ich chłodnymi liśćmi białej kapusty. Liście schłodź w lodówce (nie w zamrażarce), zbij lekko tłuczkiem do mięsa, aby puściły sok, i włóż do biustonosza. Kiedy zwiędną, wyrzuć je i przyłóż nowe.

LAKTACJA: gdy pokarmu jest za mało lub za dużo

Jak przechowywać odciągnięte mleko? WIDEO

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza