Mleko z piersi ma dziwny zapach? To może być ważny sygnał od twojego organizmu

2023-02-15 16:33

Mleko z piersi ma zazwyczaj łagodny, lekko słodki zapach. Niektórzy mówią, że jego zapach jest bezwonny. Zdarza się jednak, że mleko matki zaczyna dziwnie pachnieć. Staje się bardzo intensywne i wręcz nieprzyjemne. Taki objaw może być ważnym sygnałem od organizmu.

Karmienie piersią niemowląt
Autor: Getti Images Mleko z piersi ma dziwny zapach, który cię niepokoi? Może to być ważny sygnał od twojego organizmu

Gruczoły Montgomery’ego, które znajdują się w otoczce kobiecej piersi, wytwarzają zapach. Jest on bardzo podobny do zapachu wód płodowych. Dziecko, które po porodzie ma pierwszy kontakt z matką skóra do skóry, kieruje się właśnie tym aromatem. Dzięki temu pojawienie się na tym zupełnie nowym świecie staje się dla niego łagodniejsze. Zapach mleka z piersi to dla dzieci po prostu zapach ich mamy.

Niekiedy jednak zapach kobiecego mleka może być dość intensywny i przypominać zapach jajek lub mydła. Nie jest on zbyt przyjemny, a młoda mama może martwić się, że coś niepokojącego dzieje się z jej pokarmem. Tymczasem to ważna informacja od naszego organizmu.

Zobacz także: Zastój pokarmu w piersiach — co robić, gdy do niego dojdzie?

Spis treści

  1. Mleko kobiece o silnym zapachu jajka
  2. Regularne odciąganie
  3. Odpowiednie przechowywanie
  4. Podgrzewanie kobiecego mleka
  5. Zgłoś się do lekarza
Kamila Kamińska o swoim macierzyństwie: Karmienie piersią to dar

Mleko kobiece o silnym zapachu jajka

Silny zapach jajka lub mydła, którym pachnie kobiece mleko, może mieć związek z podwyższonym poziomem lipazy. Lipaza jest enzymem, który odpowiada w organizmie za rozkład białka. Jego wysokie stężenie może odpowiadać za znaczne przyspieszenie tego procesu. Wiąże się to niestety z możliwością szybszego skwaszenia, a nawet zepsucia mleka matki.

Intensywny zapach jest szczególnie wyczuwalny, gdy pozostawimy odciągnięte mleko w lodówce na 12 godzin.

Warto podkreślić, że podwyższony poziom lipazy w mleku matki nie jest szkodliwy dla dziecka. Wpływa jednak w znacznym stopniu na jego zapach, smak i trwałość. Mleko, które przechowujemy zbyt długo i które ulegnie skwaszeniu, nie nadaje się już do spożycia.

Co możemy w tym przypadku zrobić?

Regularne odciąganie

Zalegające mleko to jedna z przyczyn, gdy stężenie lipazy znacznie wzrasta. Co więcej, możemy doprowadzić do zmniejszenia produkcji mleka, zatrzymując je w piersiach przez zbyt długi czas.

Dobrym rozwiązaniem może być wprowadzenie regularnego harmonogramu odciągania mleka z piersi. Dzięki temu lipaza nie będzie gromadzić się w mleku w zbyt dużych ilościach.

Zdarzyć się jednak, że niektóre kobiety produkują naturalnie mleko o wysokiej zawartości lipazy.

Odpowiednie przechowywanie

Lipaza przyspiesza proces jełczenia mleka, ale na ten proces ma również wpływ odpowiednie przechowywanie. Ważne jest, aby przechowywać mleko z piersi w szczelnie zamkniętych torebkach oraz od razu po odciągnięciu umieścić je w lodówce lub zamrażarce.

Podgrzewanie kobiecego mleka

Poddanie mleka kobiecego obróbce cieplnej to również dobry sposób, aby móc je dłużej przechowywać i doprowadzić do dezaktywacji lipazy.

W tym celu zaleca się podgrzanie mleka na patelni do czasu, aż brzegi zaczną lekko bulgotać. Ważne jest, aby podgrzać mleko przez minutę w temperaturze około 82 stopni Celsjusza. Powolne podgrzewanie gwarantuje, że nie przypalimy mleka.

Nie zaleca się podgrzewania w mikrofalówce, gdyż nie uzyskamy wówczas równomiernego sparzenia w wyższej temperaturze.

Po podgrzaniu należy mleko umieścić w butelce i szybko schłodzić. Tak sparzone mleko można przechowywać w lodówce lub zamrażarce.

Zgłoś się do lekarza

Jeżeli mleko z piersi już pachnie bardzo intensywnie jajkami, warto zgłosić się do lekarza lub konsultanta laktacyjnego.

Mleko o wysokim stężeniu lipazy nie jest szkodliwe dla zdrowia dziecka, ale wciąż jest to problem medyczny, który wymaga kontroli. Szczególnie jeżeli niemowlę czasami odmawia karmienia.

Czytaj także: Fakty i mity na temat karmienia piersią

Dlaczego kobiety rezygnują z karmienia zbyt wcześnie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza