Mleko z piersi ma dziwny zapach? To może być ważny sygnał od twojego organizmu

2023-02-15 16:33

Mleko z piersi ma zazwyczaj łagodny, lekko słodki zapach. Niektórzy mówią, że jego zapach jest bezwonny. Zdarza się jednak, że mleko matki zaczyna dziwnie pachnieć. Staje się bardzo intensywne i wręcz nieprzyjemne. Taki objaw może być ważnym sygnałem od organizmu.

Karmienie piersią niemowląt
Autor: Getti Images Mleko z piersi ma dziwny zapach, który cię niepokoi? Może to być ważny sygnał od twojego organizmu

Gruczoły Montgomery’ego, które znajdują się w otoczce kobiecej piersi, wytwarzają zapach. Jest on bardzo podobny do zapachu wód płodowych. Dziecko, które po porodzie ma pierwszy kontakt z matką skóra do skóry, kieruje się właśnie tym aromatem. Dzięki temu pojawienie się na tym zupełnie nowym świecie staje się dla niego łagodniejsze. Zapach mleka z piersi to dla dzieci po prostu zapach ich mamy.

Niekiedy jednak zapach kobiecego mleka może być dość intensywny i przypominać zapach jajek lub mydła. Nie jest on zbyt przyjemny, a młoda mama może martwić się, że coś niepokojącego dzieje się z jej pokarmem. Tymczasem to ważna informacja od naszego organizmu.

Zobacz także: Zastój pokarmu w piersiach — co robić, gdy do niego dojdzie?

Spis treści

  1. Mleko kobiece o silnym zapachu jajka
  2. Regularne odciąganie
  3. Odpowiednie przechowywanie
  4. Podgrzewanie kobiecego mleka
  5. Zgłoś się do lekarza
Kamila Kamińska o swoim macierzyństwie: Karmienie piersią to dar

Mleko kobiece o silnym zapachu jajka

Silny zapach jajka lub mydła, którym pachnie kobiece mleko, może mieć związek z podwyższonym poziomem lipazy. Lipaza jest enzymem, który odpowiada w organizmie za rozkład białka. Jego wysokie stężenie może odpowiadać za znaczne przyspieszenie tego procesu. Wiąże się to niestety z możliwością szybszego skwaszenia, a nawet zepsucia mleka matki.

Intensywny zapach jest szczególnie wyczuwalny, gdy pozostawimy odciągnięte mleko w lodówce na 12 godzin.

Warto podkreślić, że podwyższony poziom lipazy w mleku matki nie jest szkodliwy dla dziecka. Wpływa jednak w znacznym stopniu na jego zapach, smak i trwałość. Mleko, które przechowujemy zbyt długo i które ulegnie skwaszeniu, nie nadaje się już do spożycia.

Co możemy w tym przypadku zrobić?

Regularne odciąganie

Zalegające mleko to jedna z przyczyn, gdy stężenie lipazy znacznie wzrasta. Co więcej, możemy doprowadzić do zmniejszenia produkcji mleka, zatrzymując je w piersiach przez zbyt długi czas.

Dobrym rozwiązaniem może być wprowadzenie regularnego harmonogramu odciągania mleka z piersi. Dzięki temu lipaza nie będzie gromadzić się w mleku w zbyt dużych ilościach.

Zdarzyć się jednak, że niektóre kobiety produkują naturalnie mleko o wysokiej zawartości lipazy.

Odpowiednie przechowywanie

Lipaza przyspiesza proces jełczenia mleka, ale na ten proces ma również wpływ odpowiednie przechowywanie. Ważne jest, aby przechowywać mleko z piersi w szczelnie zamkniętych torebkach oraz od razu po odciągnięciu umieścić je w lodówce lub zamrażarce.

Podgrzewanie kobiecego mleka

Poddanie mleka kobiecego obróbce cieplnej to również dobry sposób, aby móc je dłużej przechowywać i doprowadzić do dezaktywacji lipazy.

W tym celu zaleca się podgrzanie mleka na patelni do czasu, aż brzegi zaczną lekko bulgotać. Ważne jest, aby podgrzać mleko przez minutę w temperaturze około 82 stopni Celsjusza. Powolne podgrzewanie gwarantuje, że nie przypalimy mleka.

Nie zaleca się podgrzewania w mikrofalówce, gdyż nie uzyskamy wówczas równomiernego sparzenia w wyższej temperaturze.

Po podgrzaniu należy mleko umieścić w butelce i szybko schłodzić. Tak sparzone mleko można przechowywać w lodówce lub zamrażarce.

Zgłoś się do lekarza

Jeżeli mleko z piersi już pachnie bardzo intensywnie jajkami, warto zgłosić się do lekarza lub konsultanta laktacyjnego.

Mleko o wysokim stężeniu lipazy nie jest szkodliwe dla zdrowia dziecka, ale wciąż jest to problem medyczny, który wymaga kontroli. Szczególnie jeżeli niemowlę czasami odmawia karmienia.

Czytaj także: Fakty i mity na temat karmienia piersią

Dlaczego kobiety rezygnują z karmienia zbyt wcześnie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza