Położna pokazała obrazowe wideo. Tak rozpoznasz problemy z wędzidełkiem u noworodka

2023-05-12 12:58

"Krótkie wędzidełko" to hasło, które paraliżuje świeżo upieczone mamy. Czy dlatego noworodek nie chce ssać? I czy na pewno to kwestia wędzidełka? Położna pokazała na filmie, jak wygląda prawidłowe ssanie i opisuje objawy problemów z wędzidełkiem.

mama karmiąca piersią noworodka na łóżku
Autor: Getty images Czy to problemy z wędzidełkiem? Położna pokazuje, jak wygląda prawidłowe ssanie noworodka

Na grupach dla mam często pojawiają się posty opisujące problemy dziecka ze ssaniem. Dla wielu mam to główna przyczyna, dla której decydują się na zakończenie karmienia piersią i podanie butelki. Ale i to nie rozwiązuje problemu, bo maluszek nadal ssie krótko, denerwuje się w czasie jedzenia albo zasypia przy karmieniu. 

Położna, która na Tiktoku występuje pod nickiem @thegentlevillage pokazała, jak wygląda prawidłowe ssanie noworodka i porównała je ze ssaniem, które występuje wówczas, gdy wędzidełko jest za krótkie.

Krótkie wędzidełko, czyli?

Zacznijmy od tego, czym jest problem za krótkiego wędzidełka. Mówimy o nim wówczas, gdy pionowa błonka pod językiem (łącząca go z dnem jamy ustnej) jest krótka i przytrzymuje język nisko, ograniczając jego swobodne ruchy.

Taka sytuacja może utrudniać noworodkowi ssanie, nie tylko piersi, ale i butelki. Gdy dziecko jest przystawiane do piersi, otwiera szeroko buzię i wystawia język, po czym zaczyna nim poruszać, aby wyssać mleko z piersi. Jeśli język będzie słabo się poruszał, dziecko nie będzie w stanie efektywnie ssać. 

Za krótkie wędzidełko może również wpływać na dyskomfort karmiącej mamy - częściej dochodzi wówczas do poranień brodawek oraz do zastojów, spowodowanych niedostatecznym opróżnianiem piersi.

Czytaj również: Ulewanie czy coś groźniejszego? Terapeutka nagrała dziecko z typowymi objawami refluksu niemowlęcego

Ssawka u niemowlaka to nie błahostka - mówi położna. O czym może świadczyć?

Ssanie noworodka z krótkim wędzidełkiem

Na jednym z filmów, za pomocą których położna edukuje świeżo upieczone mamy, @thegentlevillage pokazała, jak wygląda ssanie dziecka ze zbyt krótkim wędzidełkiem. Opisała też objawy, które zgłaszała mama małego bohatera tego nagrania.

Kobieta miała problemy z karmieniem dziecka. Jej 4-tygodniowe maleństwo przybierało na wadze, a jednak sesje karmienia nie były takie, jak powinny, a ona sama była nimi wykończona. Malec ssał bardzo długo (ponieważ zasypiał przy jedzeniu) i bardzo często. Mimo to nie opróżniał piersi mamy. Co więcej - denerwował się przy jedzeniu, wypuszczał z buzi sutek, a pokarm wyciekał z jego buzi podczas ssania. 

Położna zdiagnozowała u dziecka krótkie wędzidełko, na co wskazywały też poranione brodawki mamy. Zwróciła jednak uwagę na ciekawy fakt - niemowlę przybierało na wadze, mimo nieprawidłowego ssania, a to dlatego, że mama karmiła je co godzinę, kosztem swojego snu i wypoczynku, którego potrzebowała po porodzie. 

Jak rozpoznać krótkie wędzidełko?

Położna na nagraniu pokazała, jak wygląda mechanizm ssania z krótkim wędzidełkiem. Język jest wystawiony poza ustami dziecka, a na dodatek drży, maluch wydaje też głośny odgłos podczas ssania. 

"Dzieci z krótkim wędzidełkiem mogą się męczyć podczas karmienia! To dla nich ciężka praca. Czy wszystkim dzieciom język tak drży? NIE! Wiązanie języka tego dziecka znacząco wpłynęło na jej funkcje jamy ustnej, co oczywiście wpłynęło na sposób karmienia!" - napisała w komentarzu pod filmem ekspertka. 

A jak wygląda prawidłowe ssanie?

Położna pokazała również, jak wygląda prawidłowe ssanie noworodka. Jego język nie wystaje z buzi, widać go dopiero wtedy gdy ekspertka rozchyliła jego usteczka. Język porusza się falistymi ruchami, bez żucia, gryzienia. Taka pierś nie wypadnie sama z buzi noworodka - brodawkę mocno będzie trzymał owinięte wokół niej języczek noworodka. 

Zobacz, jak to wygląda na nagraniu.

15 Faktów o karmieniu piersią
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza