To właśnie strajk mleczny! Oto 6 powodów, dla których niemowlę nagle odmawia piersi

2023-04-13 11:55

To się zdarza niemal każdej mamie: maluszek ładnie ssie pierś od urodzenia, ale nagle traci na to ochotę. Wygina się, gdy go przystawiasz, wypuszcza sutek, odwraca główkę... Co robić w takiej sytuacji i czym nakarmić zbuntowanego niemowlaka? Wyjaśniamy, jakie mogą być powodu mlecznego strajku maluszka.

Niemowlę na kolanach mamy, wyginające się na wszystkie strony
Autor: Getty images Strajk mleczny, czyli co robić, gdy niemowle odmawia nagle ssania piersi?

Chwilowy bunt przeciw ssaniu piersi, określany czasem przez mamy i lekarzy strajkiem mlecznym, to zjawisko dobrze znane. Choć sam w sobie nie jest groźny i nie oznacza końca karmienia naturalnego, to jednak budzi zrozumiały niepokój, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z kilkumiesięcznym dzieckiem.

Malcowi karmionemu wyłącznie piersią, nie podamy w zastępstwie zupki czy kaszki, istnieje więc obawa, że dziecko będzie głodne, a przez to jeszcze bardziej marudne. Niepokoić mamę może również to, że kolejne opuszczenie ssania spowoduje zmniejszenie ilości pokarmu w jej piersiach.

Strajk mleczny może wydawać się mamie sytuacją bez wyjścia, ale oczywiście tak nie jest. Oto kilka powodów, które mogą powodować bunt przeciwko ssaniu piersi oraz sposoby, aby go pokonać.

Spis treści

  1. Co to jest strajk mleczny i kiedy najczęściej występuje?
  2. 6 powodów, dla których dziecko odmawia piersi
  3. Co robić, gdy dziecko zafundowało ci mleczny strajk?
  4. Czy podawać dziecku mleko modyfikowane?
Karmienie piersią

Co to jest strajk mleczny i kiedy najczęściej występuje?

Na pewnym etapie karmienia piersią, nawet tego bardzo udanego, mogą pojawiać się problemy. Dziecko płacze, odmawia piersi, wykręca się na wszystkie strony, odwraca główkę, wypuszcza sutek z ust. Strajk może obejmować jedną sesję karmienia, ale może też trwać cały dzień lub kilka dni. To właśnie wtedy, gdy sytuacja się utrzymuje, mówimy o strajku mlecznym. Jednorazowa odmowa ssania nie jest niczym dziwnym i może się zdarzyć zawsze i każdemu dziecku.

Większość takich buntów obserwowana jest u dzieci po 3. miesiącu życia, gdy są już bardziej świadome swojego głodu oraz swojego ciała. Zazwyczaj dziecko samo powraca do dawnych zwyczajów karmienia piersią, ale czasem trzeba mu w tym pomóc. Jak? Przeczytasz o tym niżej, tymczasem zapamiętaj, że nie wolno zmuszać dziecka na siłę i że trzeba odciągać pokarm.

Co robić, gdy dziecko chce ssać tylko jedną pierś?

6 powodów, dla których dziecko odmawia piersi

  • Choroba lub ból

Najczęściej powodem strajku mlecznego jest choroba. Dziecko źle się czuje, nie ma apetytu, do tego jest rozdrażnione i marudne. Gdy choroba powiązana jest z katarem, sprawa jest jasna - zatkany nos uniemożliwia karmienie, bo malec nie może połykać i oddychać buzią jednocześnie. Czasem powodem odmowy ssania jest ząbkowanie - ból dziąseł skutecznie zniechęca do jedzenia.

  • Rozregulowanie laktacji

Chociaż po kilku tygodniach karmienia laktacja powinna być ustabilizowana, to jednak zdarza się, że twój organizm produkuje czasem za mało lub za dużo pokarmu, Związane jest to ze skokami rozwojowymi dziecka, które nagle zaczyna ssać częściej lub rzadziej. Piersi reagują na mniejsze lub większe zapotrzebowania i w efekcie laktacja rozregulowuje się.

Gdy dziecko zaczyna ssać i napotyka na wypełnioną pierś, z której mleko tryska tak, że niemowlę krztusi nie nadążając z jego połykaniem, może odmówić dalszego jedzenia. I odwrotnie - pusta pierś może być powodem zdenerwowania malca. Jeśli otrzymuje mniej mleka niż zwykle, jest sfrustrowany i odmawia ssania.

  • Smak mleka

Niektóre substancje z pokarmów, które jesz, przedostają się do mleka. Czosnek czy cebula mogą zmienić nieznacznie smak twojego pokarmu, co niemowlę natychmiast odczuje. Dzieci powinny wprawdzie pić "różne" mleko, bo w ten sposób uczą się nowych smaków, ale może zdarzyć się, że akurat jakiś konkretny smak nie przypadnie mu do gustu.

  • Zapach mamy

Noworodki mają silny zmysł węchu i doskonale znają zapach mamy. Może zdarzyć się, że nowe perfumy czy dezodorant, a nawet płyn do płukania ubrań nie spodoba się malcowi. Zmiana twojego zapachu spowoduje, że maluch cię nie "rozpoznaje" i nie chce ssać twojej piersi.

  • Rozproszenie uwagi

Noworodkowi jest wszystko jedno, gdzie je, bo ważna jest dla niego twoja bliskość, zapach, ciepło... Ale starsze niemowlę, które jest już zainteresowane światem, łatwo się rozprasza w czasie karmienia. Gdy malec ssie pierś w pokoju, w którym jest włączony telewizor, w miejscu, gdzie bawią się starsze dzieci lub coś się dzieje, może się rozpraszać i tracić ochotę na mleko.

  • Zmiany w życiu dziecka

Niemowlęta uwielbiają rutynę, a każda zmiana wpływa negatywnie na ich zachowanie. Wyjazd do babci, karmienie w restauracji, przeprowadzka itd. to sytuacje, które mogą zestresować dziecko, a w efekcie spowodować strajk mleczny.

Co robić, gdy dziecko zafundowało ci mleczny strajk?

Strajk mleczny może być stresujący dla mamy, która po prostu boi się, że jej dziecko będzie głodne. Wiele mam boi się też, że taki kryzys oznacza koniec karmienia piersią w ogóle. Najlepiej podejść do nowej sytuacji ze spokojem, bo twój stres wpływa i na produkcję mleka i na zachowanie dziecka.

Nie można, jak wspomnieliśmy namawiać na siłę dziecka do ssania, ale konieczne jest podejmowanie prób karmienia wtedy, gdy uznasz to za konieczne - gdy dziecko jest marudne i wyraźnie głodne, gdy jest bardzo śpiące lub gdy nadchodzi pora jego karmienia itp. Czasami w ten sposób udaje się przystawić dziecko.

Ważne jest też wybranie odpowiedniego miejsca do karmienia: ciche miejsce, o przyciemnionym świetle, w którym będzie spokojnie i nie nie będzie was rozpraszało. Możesz wypróbować nowe pozycje do karmienia, bo być może stare nie pasują dziecku z jakiegoś powodu, spróbuj karmić na leżąco lub chodząc z dzieckiem w chuście albo w kontakcie skóra do skóry.

Aby nie popsuć laktacji, w czasie strajku mlecznego konieczne jest odciąganie pokarmu. Tylko w ten sposób "oszukasz" organizm, aby produkował tyle samo mleka, co wcześniej. Staraj się przystawiać dziecko, a jeśli odmawia, odciągaj pokarm.

Jeśli powodem strajku mlecznego jest infekcja dziecka lub ząbkowanie, spróbuj zmniejszyć dolegliwości, takie jak zatkany nos czy ból dziąseł.

Czy da się wrócić do karmienia piersią po przerwie? Wyjaśniamy, jak przywrócić laktację

Czy podawać dziecku mleko modyfikowane?

Najważniejszą rzeczą podczas strajku mlecznego jest to, aby dziecko nie było głodne. Jeśli niechęć do ssania trwa dzień-dwa, nie ma się czym martwić, gdy jednak sytuacja przeciąga się, musisz zaoferować dziecku inny rodzaj karmienia. Może to oznaczać wprowadzenie butelki z dociągniętym pokarmem lub podawanie mleka z piersi łyżeczką. Jeśli jednak nadal zamierzasz karmić piersią, nie martw się: większość dzieci po przerwie wraca do ssania.

Mleko modyfikowane podaj w ostateczności, gdy strajk przedłużą się, a lekarz zauważy, że dziecko przestało przybierać prawidłowo na wadze lub moczy mniej pieluszek niż powinno.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza