Jak karmić piersią: częstotliwość, długość i ilość potrzebnego dziecku pokarmu

2019-07-01 13:46 Anna Sierant
Karmienie piersią - Medela
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe Jak karmić piersią? Badania dr Jacqueline Kent dotyczące karmienia noworodka i niemowlaka dowodzą, że to indywidualna kwestia, a żadna norma nie istnieje.

Jak karmić piersią - czy istnieją normy, regulujące prawidłowe karmienie naturalne? Wyjaśniające, ile razy dziecko powinno jeść w nocy i czy chłopcy potrzebują więcej mleka niż dziewczynki? Sprawdź, jak karmić piersią i zobacz, co wykazały badania firmy Medela na ten temat.

Jak karmić piersią - jak często, jak długo i ile mleka powinno pić każde dziecko? Jeśli jesteś młodą mamą lub spodziewasz się dziecka i zadajesz sobie to pytanie - mamy odpowiedź. Firma Medela opublikowała właśnie wyniki badań na temat tego, co jest normą w odniesieniu do karmienia piersią. Badania zostały przeprowadzone przez światowego eksperta w tej dziedzinie - dr Jacqueline Kent. Doktor Kent opublikowała 36 artykułów nauklowych na temat karmienia piersią, w swoim doktoracie pisała o ilości wapnia w mleku kobiecym. Sama karmiła piersią swoje dwie córki.

Przeczytaj, jakie składniki znajdują się w mleku mamy

Jak karmić piersią: częstotliwość karmienia

To chyba jedno z najczęściej zadawanych przez młode mamy pytań. Nie chcąc zaszkodzić swojemu dziecku, zastanawiają się, czy na pewno się ono najada. Czy nie je za często lub zbyt rzadko, zwłaszcza w porównaniu z równieśnikami. Czy to źle, że kilka razy budzi się na posiłek w nocy? Pytań o to, jak karmić piersią jest wiele, ale odpowiedź jedna: nie ma normy żywieniowej, której powinna przestrzegać matka, żeby dziecko było zdrowe. Ona po prostu nie istnieje, bo dzieci różnią się między sobą upodobaniami. Doktor Jacqueline Kent radzi: "Nie zadręczaj się myśleniem, jak karmić piersią. Spójrz na swojego malucha jak na indywidualistę i ciesz się tymi chwilami bliskości, które łączą mamę i dziecko podczas naturalnego karmienia".

Odpowiedź na pytanie o częstotliwość karmienia niemowlaka brzmi więc: tak często, jak potrzebuje tego twoje dziecko. Niektóre maluchy jedzą kilka razy dziennie, inne kilkanaście. Powinnaś się skonsultować z lekarzem lub doradcą laktacyjnym jedynie w sytuacji, gdy maluch je mniej niż 8-10 razy w ciągu doby.

Przeczytaj, dlaczego Bank Mleka w Polsce stanowi ogromną szansę dla wcześniaków

Jak karmić piersią: długość ssania piersi

Mamy, które chcą wiedzieć jak karmić piersią, często pytają o długość ssania piersi. Czas trwania pojedynczej sesji również może być różny. Zazwyczaj dzieci lubią, gdy jednorazowo są karmione piersią od 12 do 67 minut. Nie zapominajmy, że są też niemowlęta, które potrafią się najeść znacznie szybciej - w dosłownie kilka minut. Wszystko zależy od umiejętności i preferencji konkretnego malucha. Dlatego to nie odpowiedzi na pytanie o minimalny czas jednorazowego karmienia niemowlaka należy poszukiwać, jeśli chcemy wiedzieć, czy nasze dziecko prawidłowo się rozwija. Takim wskaźnikiem zdrowia jest obserwowany przyrost masy ciała dziecka. Jeśli je ono rzadko i krótko, ale cały czas przybiera na wadze - nie ma się o co martwić. Jak często karmić piersią? Takim trybem jedzenia, jaki najbardziej odpowiada dziecku. Żaden nie stanowi odstępstwa od normy.

Jak karmić piersią: ile mleka potrzebuje dziecko?

W tym aspekcie dotyczącym odpowiedzi na pytanie jak karmić piersią również występują rozbieżności między dziećmi. Co więcej, nawet w przypadku jednego malucha potrzeby mogą być każdego dnia inne. Badania wykazują, że niemowlęta w wieku 0-6 miesięcy mogą się różnić między sobą wynikami nawet trzykrotnie. Co ciekawe, podczas jednej sesji karmienia dziecko wykorzystuje przeciętnie 67 procent mleka z piersi, a średnia ilość mleka pobranego podczas jednej sesji mieści się między 54 a 234 ml. Karmienie niemowlaka wraz z jego dorastaniem zaczyna wyglądać inaczej. Rosnące maluchy z czasem jedzą coraz rzadziej, ale jednorazowo przyjmują więcej mleka kobiecego. Odpowiedź na pytanie o ilość mleka potrzebną dziecku jest więc taka sama, jak w przypadku pozostałych kwestii: wszystko zależy od dnia i konkretnego malucha.

Czytaj też: Jak się wyspać, karmiąc w nocy dziecko?

Jak karmić piersią
Autor: materiał archiwalny

Karmienie piersią: jak karmić synka, a jak córeczkę?

Oprócz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania o to, jak karmić piersią, badania dr Kent doprowadziły do jeszcze kilku ciekawych wniosków. Przede wszystkim, niektóre niemowlęta potrzebują uzupełnić niedobory mleka kobiecego także w nocy, więc karmienie piersią o tej porze doby jest jak najbardziej normalne. Aż 64 procent dzieci jest wtedy karmionych, a 1/5 sesji karmienia ma miejsce właśnie po zmierzchu. Za to niemowlęta, które nie budzą się w nocy - czyli 34 procent wszystkich dzieci - wypijają ogromne ilości mleka rano.

Kolejna ciekawostka: jak karmić piersią synka, a jak córeczkę? Czy chłopcy i dziewczynki piją tyle samo mleka? Okazuje się, że chłopcy spożywają go więcej o około 76 ml. Średnia objętość spożywanego przez nich w ciągu doby mleka kobiecego wynosi 831 ml, natomiast w przypadku dziewczynek ilość spożywanego w przeciągu 24 godzin tego rodzaju pokarmu to 755 ml.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE