Niedopite mleko z piersi i niedopite mleko modyfikowane - czy trzeba je wylać?

2022-01-31 12:09

Czasami dziecko ma słabszy apetyt i nie dopija porcji przygotowanego dla niego mleka. Co zrobić z niedopitym mlekiem? Szkoda go wylewać, ale czy trzymanie go w butelce do następnego karmienia jest zdrowe?

Niedopite mleko z piersi i niedopite mleko modyfikowane - czy trzeba je wylać?
Autor: Getty images Niedopite mleko - co z nim zrobić?

Niedopitego mleka mamy lub mleka modyfikowanego żal marnować, ale lepiej je wylać, niż sprowokować niestrawność u maluszka. Niedopite mleko, pozostawione w butelce przez dłuższy czas może zaszkodzić dziecku - rozwijają się w nim bowiem bakterie. Dlatego niedopite mleko można przechowywać jedynie przez krótki okres czasu. Kiedy trzeba wylać niedopite mleko? 

Spis treści

  1. Idealna porcja mleka
  2. Niedopite mleko z piersi mamy
  3. Niedopite mleko modyfikowane

Idealna porcja mleka

Najwygodniej – i najbezpieczniej dla malca – jest przygotowywać pokarm w takich ilościach, by jedna porcja starczyła na jedno karmienie. Dla dziecka w wieku do 2 tygodni będzie to 60–80 ml, od 2 tygodni do 2 miesięcy 80–150 ml, dziecko w wieku 2–4 miesięcy potrzebuje 150–180 ml, a w wieku 4–6 miesięcy 180–200 ml na raz.

Niestety, nie zawsze jest to możliwe - czasem dziecko ma słaby apetyt i w butelce pozostaje połowa przygotowanej mieszanki lub odciągniętej porcji mleka z piersi. Wyjaśniamy, jak długo może stać mleko w butelce i co zrobić z niedopitym mlekiem.

Niedopite mleko z piersi mamy

  • Przechowywanie: kobiecy pokarm można odciągać i przechowywać w odpowiednich warunkach. Aby był bezpieczny dla malca, trzeba trzymać go w specjalnych naczyniach i w określonej temperaturze.
  • Odciąganie na bieżąco: jeśli sporadycznie odciągasz pokarm, np. wychodząc do lekarza czy fryzjera, możesz zostawić pojedyncze porcje mleka w kuchni. W temperaturze pokojowej pokarm mamy może stać maksymalnie 10-12 godzin. Mleko dla wcześniaka może trzymać bez chłodzenia jedynie godzinę.
  • Zapasy w lodówce: pokarm w temperaturze +4 stopnie Celsjusza może stać w lodówce od trzech do pięciu dni. Przechowywane tam mleko dla wcześniaka trzeba wykorzystać po 48 godzinach.
  • Niedopite mleko: mleko, które maluszek zaczął pić i nie skończył, należy wylać po ok. 30 minutach. Jest ono doskonałą pożywką dla bakterii i nie powinno się go wykorzystywać po dłuższym czasie.

Niedopite mleko modyfikowane

  • Przechowywanie: rozrobionego mleka modyfikowanego nie wolno przetrzymywać, bo traci swoje właściwości. Już po godzinie jest nieświeże i mogą się w nim rozwijać drobnoustroje. Mleko, które zostało z jakiegoś powodu zrobione, ale malec nie zaczął go pić, może poczekać na wypicie w temperaturze pokojowej maksymalnie godzinę.
  • Przygotowywanie mleka na później: Jeśli idziesz z dzieckiem na spacer lub do lekarza i boisz się, że w międzyczasie zgłodnieje, weź ze sobą osobno ciepłą wodę i mleko w proszku, zamiast rozrobionej mieszanki. Nie wolno ci też przygotowywać wieczorem butelki na nocne karmienie lub trzymać jej przez kilka godzin w podgrzewaczu. O ile namnażanie się bakterii w suchym proszku jest trudne i powolne, o tyle w stanie płynnym - błyskawiczne, zwłaszcza pod wpływem wysokiej temperatury podgrzewacza.
  • Niedopite mleko: w mleku znajdują się: białko, tłuszcz i cukier, a dodatkowo ślina dziecka, która dostała się do butelki podczas ssania. To są idealne pożywki dla bakterii, dlatego niedopite mleko można trzymać maksymalnie przez 15-20 minut, a potem trzeba je wylać.

Czytaj: Jak przestawić dziecko na butelkę i jak przestawić je na mleko modyfikowane?

Jak prawidłowo odciągać pokarm - bezbolesne ściąganie mleka z piersi

Karmienie piersią: najważniejsze informacje dla mam o karmieniu piersią

Test: co wiesz o mleku modyfikowanym?

Pytanie 1 z 9
Czy mleko modyfikowane to idealny zamiennik mleka matki?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza