Niedopite mleko z piersi i niedopite mleko modyfikowane - czy trzeba je wylać?

2020-12-18 15:31 Katarzyna Hubicz
Niedopite mleko z piersi i niedopite mleko modyfikowane - czy trzeba je wylać?
Autor: Getty images Niedopite mleko - co z nim zrobić?

Czasami dziecko ma słabszy apetyt i nie dopija porcji przygotowanego dla niego mleka. Co zrobić z niedopitym mlekiem? Szkoda go wylewać, ale czy trzymanie go w butelce do następnego karmienia jest zdrowe?

Niedopitego mleka mamy lub mleka modyfikowanego żal marnować, ale lepiej je wylać, niż sprowokować niestrawność u maluszka. Niedopite mleko, pozostawione w butelce przez dłuższy czas może zaszkodzić dziecku - rozwijają się w nim bowiem bakterie. Dlatego niedopite mleko można przechowywać jedynie przez krótki okres czasu. Kiedy trzeba wylać niedopite mleko? 

Spis treści

  1. Idealna porcja mleka
  2. Niedopite mleko z piersi mamy
  3. Niedopite mleko modyfikowane

Idealna porcja mleka

Najwygodniej – i najbezpieczniej dla malca – jest przygotowywać pokarm w takich ilościach, by jedna porcja starczyła na jedno karmienie. Dla dziecka w wieku do 2 tygodni będzie to 60–80 ml, od 2 tygodni do 2 miesięcy 80–150 ml, dziecko w wieku 2–4 miesięcy potrzebuje 150–180 ml, a w wieku 4–6 miesięcy 180–200 ml na raz.

Niestety, nie zawsze jest to możliwe - czasem dziecko ma słaby apetyt i w butelce pozostaje połowa przygotowanej mieszanki lub odciągniętej porcji mleka z piersi. Wyjaśniamy, jak długo może stać mleko w butelce i co zrobić z niedopitym mlekiem.

Niedopite mleko z piersi mamy

  • Przechowywanie: kobiecy pokarm można odciągać i przechowywać w odpowiednich warunkach. Aby był bezpieczny dla malca, trzeba trzymać go w specjalnych naczyniach i w określonej temperaturze.
  • Odciąganie na bieżąco: jeśli sporadycznie odciągasz pokarm, np. wychodząc do lekarza czy fryzjera, możesz zostawić pojedyncze porcje mleka w kuchni. W temperaturze pokojowej pokarm mamy może stać maksymalnie 10-12 godzin. Mleko dla wcześniaka może trzymać bez chłodzenia jedynie godzinę.
  • Zapasy w lodówce: pokarm w temperaturze +4 stopnie Celsjusza może stać w lodówce od trzech do pięciu dni. Przechowywane tam mleko dla wcześniaka trzeba wykorzystać po 48 godzinach.
  • Niedopite mleko: mleko, które maluszek zaczął pić i nie skończył, należy wylać po ok. 30 minutach. Jest ono doskonałą pożywką dla bakterii i nie powinno się go wykorzystywać po dłuższym czasie.

Niedopite mleko modyfikowane

  • Przechowywanie: rozrobionego mleka modyfikowanego nie wolno przetrzymywać, bo traci swoje właściwości. Już po godzinie jest nieświeże i mogą się w nim rozwijać drobnoustroje. Mleko, które zostało z jakiegoś powodu zrobione, ale malec nie zaczął go pić, może poczekać na wypicie w temperaturze pokojowej maksymalnie godzinę.
  • Przygotowywanie mleka na później: Jeśli idziesz z dzieckiem na spacer lub do lekarza i boisz się, że w międzyczasie zgłodnieje, weź ze sobą osobno ciepłą wodę i mleko w proszku, zamiast rozrobionej mieszanki. Nie wolno ci też przygotowywać wieczorem butelki na nocne karmienie lub trzymać jej przez kilka godzin w podgrzewaczu. O ile namnażanie się bakterii w suchym proszku jest trudne i powolne, o tyle w stanie płynnym - błyskawiczne, zwłaszcza pod wpływem wysokiej temperatury podgrzewacza.
  • Niedopite mleko: w mleku znajdują się: białko, tłuszcz i cukier, a dodatkowo ślina dziecka, która dostała się do butelki podczas ssania. To są idealne pożywki dla bakterii, dlatego niedopite mleko można trzymać maksymalnie przez 15-20 minut, a potem trzeba je wylać.

Czytaj: Jak przestawić dziecko na butelkę i jak przestawić je na mleko modyfikowane?

Jak prawidłowo odciągać pokarm - bezbolesne ściąganie mleka z piersi

Karmienie piersią: najważniejsze informacje dla mam o karmieniu piersią

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE