Karmienie mieszane - jak podawać dziecku odciągnięte mleko mamy?

2020-07-31 13:58 Materiał sponsorowany
butelka nanonebe
Autor: materiały prasowe

Karmienie mieszane to naprzemienne podawanie niemowlęciu piersi oraz butelki, w której może znaleźć się zarówno mleko modyfikowane, jak i kobiece mleko. To drugie rozwiązanie jest lepsze dla dziecka, zwłaszcza, gdy zadbamy o odpowiednie przechowywanie i podgrzewanie odciągniętego pokarmu.

Karmienie mieszane wielu mamom kojarzy się z dokarmianiem niemowlęcia mlekiem modyfikowanym. Rzeczywiście, zdarzają się sytuacje, kiedy lekarz podejmuje taką decyzję (np. w przypadku dzieci, które nie przybierają na wadze lub gdy mama, z jakichś powodów, ma za mało pokarmu).

Jednak karmienie mieszane to nie zawsze naprzemienne karmienie mlekiem mamy i mlekiem modyfikowanym. To także podawanie piersi i butelki, w której znajduje się odciągnięty pokarm.

Karmienie mieszane, czyli pierś i odciągnięte mleko

Powodów karmienia mieszanego może być wiele – czasami jest to po prostu wyczerpanie młodej mamy, która - aby się wyspać - odciąga pokarm, a ten podawany jest potem niemowlęciu przez tatę. Innym razem chodzi o problemy z przystawianiem do piersi – tak jest np. w przypadku słabych wcześniaków, które nie mają siły, aby pobierać pokarm z piersi mamy.

Karmienie mieszane może być też wybierane przez mamy, które muszą nagle wyjechać lub muszą zostawiać dziecko na kilka godzin z tatą lub opiekunką, z powodu wizyty u lekarza, powrotu na studia czy do pracy.

Karmienie mieszane – musi być dobre dla dziecka

Jeśli karmienie mieszane nie jest równoznaczne z podawaniem dziecku mieszanki, a jedynie z zastąpieniem piersi butelką (czasami lub na stałe), warto zadbać o to, aby proces ten przebiegał jak najmniej problemowo. Po pierwsze: trzeba nauczyć dziecko nowego sposobu ssania, czyli po prostu przyzwyczaić je do smoczka. Po drugie – należy zatroszczyć się o to, aby odciąganie mleka i podawanie go w butelce nie łączyło się z utratą cennych wartości odżywczych znajdujących się w kobiecym pokarmie. 

Jak przyzwyczaić dziecko do butelki?

Jeśli z jakiegoś powodu mama chce przejść z karmienia piersią na karmienie mieszane, powinna nauczyć dziecko picia z butelki. Mechanizm ssania piersi i smoczka jest nieco inny, malec może więc początkowo mieć problemy z „wyciągnięciem” mleka przez smoczek. Dlatego przyzwyczajanie dziecka do nowego sposobu karmienia powinno odbywać się stopniowo i powoli. Jak to zrobić?

  • Zadbaj o dobry czas na pierwsze eksperymenty – nie powinien to być czas, gdy malec jest chory lub miał szczepienie.

  • Wybierz moment, kiedy dziecko jest głodne, ale jeszcze nie płacze z tego powodu.

  • Ułóż je tak, jak zwykle układałaś do karmienia piersią i podaj butelkę. Początkowo malec może się krztusić, więc pilnuj, aby miał główkę ułożoną wyżej niż brzuszek.

  • Jeśli zacznie się denerwować i płakać, odstaw butelkę i spróbuj w czasie kolejnego karmienia. Po kilku podejściach powinien nauczyć się pić przez smoczek.

  • Jeśli malec nie chce zaakceptować smaku smoczka, spróbuj przez jakiś czas karmić go piersią, ale przez specjalne osłonki do karmienia, jakie stosują mamy mające popękane lub wklęsłe brodawki. Niekiedy taki podstęp pozwala dziecku przyzwyczaić się do smaku tworzywa, z którego zrobiona jest i nakładka i smoczek. Innym rozwiązaniem jest nowoczesny smoczek do butelki, który nie powoduje dezorientacji sutkowej, np. smoczek nanobebe, który otrzymał Pozytywna Opinię Instytutu Matki i Dziecka. Maluch musi się wówczas tak samo wysilić jak ssąc pierś matki przy pobieraniu pokarmu. Smoczki do butelek nanobebe, są także wyposażone w zaawansowany system wentylacji 360°, pomagający zmniejszyć kolkę, redukując ciśnienie wewnątrz butelki podczas karmienia.

Jak zadbać o dobrą jakość odciągniętego pokarmu?

Mleko kobiece to najlepszy pokarm dla dziecka – zawiera wszystkie niezbędne do rozwoju składniki odżywcze, ciała odpornościowe czy komórki macierzyste. Niestety, mleko mamy jest tak idealne tylko wtedy, gdy trafia z piersi prosto do buzi niemowlęcia. Gdy jest przechowywane, a szczególnie wtedy, gdy jest mrożone i podgrzewane -  jak każdy inny produkt – może tracić na wartości. Badania pokazują, że już minuta podgrzewania mleka w temperaturze 40oC powoduje utratę 50 proc. kluczowych wartości odżywczych! Rozwijają się w nim również bakterie - w temperaturze pokojowej ich liczba podwaja się co 20 minut.

Dlatego decydując się na karmienie mieszane - piersią i własnym pokarmem w butelce - zadbaj o taki sprzęt do karmienia, który zachowa najcenniejsze dla zdrowia malca właściwości mleka kobiecego. Takimi akcesoriami są butelki i torebki na mleko nanobebe.

Nanobebe – butelka o wielu obliczach

Butelka nanobebe ma wyjątkowy kopułowy kształt, który przypomina kobiecą pierś, jest wygodna w trzymaniu i ma zaawansowany system odpowietrzania z dwoma otworami wentylacyjnymi, zaprojektowanymi specjalnie w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia kolki u niemowląt.

Ale nie to jest jej największą zaletą: nanobebe może służyć jako butelka do karmienia, ale i jako pojemnik na odciągnięte mleko, który można włożyć do lodówki w oczekiwaniu na kolejne karmienie. Ze względu na geometryczny kształt butelki, mleko jest w niej rozprowadzone równomiernie - dzięki temu schładza i zamraża się dwa razy szybciej niż w standardowych butelkach. To powoduje, że w mleku rozwija się mniej bakterii, a tym samym zostają zachowane substancje odżywcze. Kształt butelki nanobebe pozwala także na dwa razy szybsze ogrzanie mleka, a to oznacza, że głodny maluch krócej czeka na jedzenie.

Wystarczy włożyć wypełnioną pokarmem butelkę do pojemnika z ciepłą wodą i delikatnie robić koliste ruchy dłonią. W zestawach nanobebe znaleźć można specjalnie wyprofilowany pojemnik, który nie wymaga podłączania do prądu - wystarczy wypełnić go ciepłą wodą.

Szybkie ogrzewanie jest ważne nie tylko ze względu na wygodę rodziców - pozwala też zachować wartości odżywcze mleka, które mogłyby zostać zniszczone w czasie normalnej obróbki termicznej.

Podgrzewacz nanobebe
Autor: materiały prasowe Link: Podgrzewacz optymalny do mleka matczynego

Laktator i torebki na mleko

Butelki nanobebe są łatwe w użytkowaniu. Dzięki gumowej obwódce nie ślizgają się a więc z łatwością można przelać do butelki mleko (np. z torebki na mleko matki). Do każdej z nich dołączony jest adapter do laktatora, dzięki czemu odciąganie mleka może następować bezpośrednio do butelki. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Adaptery do laktatora można łatwo połączyć ze wszystkimi laktatorami o szerokich i wąskich szyjkach. Dzięki temu pompowanie mleka bezpośrednio do butelki jest higieniczne i wygodne. 

W serii akcesoriów do karmienia nanobebe znajdują się również torebki do przechowywania pokarmu. Są płaskie, dlatego utrzymują mleko matki w cienkiej warstwie, dzięki temu pokarm szybciej się schładza, co zmniejsza rozwój bakterii oraz szybciej i równomiernie się rozmraża, co pomaga zachować składniki odżywcze. Woreczki wykonane są z mocnego plastiku i wyposażone w podwójny zamek strunowy, dlatego są wytrzymałe i nie przeciekają.

Na koniec warto pamiętać, że karmienie mieszane to zawsze lepszy wybór niż całkowite zaprzestanie karmienia piersią. Zwłaszcza, jeśli zadbamy o to by odciąganie mleka i podawanie go w butelce nie powodowało utraty jego cennych wartości odżywczych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE