Karmienie mieszane mlekiem kobiecym. Jak podawać dziecku odciągnięty pokarm mamy?

2020-07-31 13:58 Materiał sponsorowany

Karmienie mieszane to naprzemienne podawanie niemowlęciu piersi oraz butelki, w której może znaleźć się zarówno mleko modyfikowane, jak i kobiece mleko. To drugie rozwiązanie jest lepsze dla dziecka, zwłaszcza, gdy zadbamy o odpowiednie przechowywanie i podgrzewanie odciągniętego pokarmu.

butelka nanonebe
Autor: materiały prasowe

Karmienie mieszane wielu mamom kojarzy się z dokarmianiem niemowlęcia mlekiem modyfikowanym. Rzeczywiście, zdarzają się sytuacje, kiedy lekarz podejmuje taką decyzję (np. w przypadku dzieci, które nie przybierają na wadze lub gdy mama, z jakichś powodów, ma za mało pokarmu).

Jednak karmienie mieszane to nie zawsze naprzemienne karmienie mlekiem mamy i mlekiem modyfikowanym. To także podawanie piersi i butelki, w której znajduje się odciągnięty pokarm.

Spis treści

  1. Karmienie mieszane, czyli pierś i odciągnięte mleko
  2. Karmienie mieszane – musi być dobre dla dziecka
  3. Karmienie mieszane - jak robić to prawidłowo?
  4. Jak przyzwyczaić dziecko do butelki?
  5. Jak zadbać o dobrą jakość odciągniętego pokarmu?
Kamila Kamińska o swoim macierzyństwie: Karmienie piersią to dar

Karmienie mieszane, czyli pierś i odciągnięte mleko

Powodów karmienia mieszanego może być wiele – czasami jest to po prostu wyczerpanie młodej mamy, która - aby się wyspać - odciąga pokarm, a ten podawany jest potem niemowlęciu przez tatę. Innym razem chodzi o problemy z przystawianiem do piersi – tak jest np. w przypadku słabych wcześniaków, które nie mają siły, aby pobierać pokarm z piersi mamy.

Karmienie mieszane może być też wybierane przez mamy, które muszą nagle wyjechać lub muszą zostawiać dziecko na kilka godzin z tatą lub opiekunką, z powodu wizyty u lekarza, powrotu na studia czy do pracy.

Karmienie mieszane – musi być dobre dla dziecka

Jeśli karmienie mieszane nie jest równoznaczne z podawaniem dziecku mieszanki, a jedynie z zastąpieniem piersi butelką (czasami lub na stałe), warto zadbać o to, aby proces ten przebiegał jak najmniej problemowo. Po pierwsze: trzeba nauczyć dziecko nowego sposobu ssania, czyli po prostu przyzwyczaić je do smoczka. Po drugie – należy zatroszczyć się o to, aby odciąganie mleka i podawanie go w butelce nie łączyło się z utratą cennych wartości odżywczych znajdujących się w kobiecym pokarmie. 

Karmienie mieszane - jak robić to prawidłowo?

Karmienie mieszane to zawsze lepszy wybór niż całkowite zaprzestanie karmienia piersią. Zwłaszcza, jeśli zadbamy o to by odciąganie mleka i podawanie go w butelce nie powodowało utraty jego cennych wartości odżywczych.

Jeśli chcesz odciągać pokarm i podawać go dziecku zainwestuj w dobre akcesoria, czyli laktator, butelki i smoczki, podgrzewacz do pokarmu oraz pojemniki lub torebki, w których będziesz przechowywać i mrozić pokarm.

1. Odciągaj pokarm laktatorem po zakończeniu karmienia lub w momencie, gdy czujesz, że piersi są pełne, a malec nie chce jeść, bo np. zasnął albo zjadł zupkę. 

2. Zamrażaj pokarm i rozmrażaj w małych pojemnikach. Umożliwi rozmrożenie tylko takiej ilości, jakiej potrzebujesz. Wpisuj daty na pojemnikach, a potem wykorzystuj najstarsze porcje.  

3. Wypróbuj butelkę i wybierz taką, z której dziecko będzie chętnie ssało. Wiele maluchów przyzwyczajanych do piersi ma problem z zaakceptowaniem smoczka.

4. Nakarm dziecko tuż przed wyjściem z domu i zaraz po powrocie. Pomoże to utrzymać odpowiednią podaż mleka i może oznaczać rzadsze karmienie butelką podczas twojej nieobecności. Ustal godziny powrotów z kimś, kto karmi dziecko twoim mlekiem, aby maluch był gotowe do ssania, gdy wrócisz do domu. 

5. Gdy jesteś w domu lub gdy masz taką możliwość, karm dziecko piersią jak najczęściej, aby utrzymać laktację. 

Jak przyzwyczaić dziecko do butelki?

Jeśli z jakiegoś powodu mama chce przejść z karmienia piersią na karmienie mieszane, powinna nauczyć dziecko picia z butelki. Mechanizm ssania piersi i smoczka jest nieco inny, malec może więc początkowo mieć problemy z „wyciągnięciem” mleka przez smoczek. Dlatego przyzwyczajanie dziecka do nowego sposobu karmienia powinno odbywać się stopniowo i powoli. Jak to zrobić?

  • Zadbaj o dobry czas na pierwsze eksperymenty – nie powinien to być czas, gdy malec jest chory lub miał szczepienie.
  • Wybierz moment, kiedy dziecko jest głodne, ale jeszcze nie płacze z tego powodu.
  • Ułóż je tak, jak zwykle układałaś do karmienia piersią i podaj butelkę. Początkowo malec może się krztusić, więc pilnuj, aby miał główkę ułożoną wyżej niż brzuszek.
  • Jeśli zacznie się denerwować i płakać, odstaw butelkę i spróbuj w czasie kolejnego karmienia. Po kilku podejściach powinien nauczyć się pić przez smoczek.
  • Jeśli malec nie chce zaakceptować smaku smoczka, spróbuj przez jakiś czas karmić go piersią, ale przez specjalne osłonki do karmienia, jakie stosują mamy mające popękane lub wklęsłe brodawki. Niekiedy taki podstęp pozwala dziecku przyzwyczaić się do smaku tworzywa, z którego zrobiona jest i nakładka i smoczek. Innym rozwiązaniem jest nowoczesny smoczek do butelki, który nie powoduje dezorientacji sutkowej. 

Jak zadbać o dobrą jakość odciągniętego pokarmu?

Mleko kobiece to najlepszy pokarm dla dziecka – zawiera wszystkie niezbędne do rozwoju składniki odżywcze, ciała odpornościowe czy komórki macierzyste. Niestety, mleko mamy jest tak idealne tylko wtedy, gdy trafia z piersi prosto do buzi niemowlęcia. Gdy jest przechowywane, a szczególnie wtedy, gdy jest mrożone i podgrzewane -  jak każdy inny produkt – może tracić na wartości. Badania pokazują, że już minuta podgrzewania mleka w temperaturze 40oC powoduje utratę 50 proc. kluczowych wartości odżywczych! Rozwijają się w nim również bakterie - w temperaturze pokojowej ich liczba podwaja się co 20 minut.

Dlatego decydując się na karmienie mieszane - piersią i własnym pokarmem w butelce - zadbaj o taki sprzęt do karmienia, który zachowa najcenniejsze dla zdrowia malca właściwości mleka kobiecego. 

Wystarczy włożyć wypełnioną pokarmem butelkę do pojemnika z ciepłą wodą i delikatnie robić koliste ruchy dłonią. W zestawach nanobebe znaleźć można specjalnie wyprofilowany pojemnik, który nie wymaga podłączania do prądu - wystarczy wypełnić go ciepłą wodą.

Szybkie ogrzewanie jest ważne nie tylko ze względu na wygodę rodziców - pozwala też zachować wartości odżywcze mleka, które mogłyby zostać zniszczone w czasie normalnej obróbki termicznej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza