Leki a karmienie piersią. Czy zażywać leki podczas karmienia piersią?

2019-07-02 12:36

Wiele kobiet zastanawia się, czy leki na katar, przeziębienie, gorączkę można zażywać podczas karmienia piersią. Czy ibuprom, paracetamol lub apap będą bezpieczne w sytuacji karmienia piersią? Czy słusznie kobiety odkładają własne leczenie i nie podejmują zażywania leków? Na pytania odpowiada doradczyni laktacyjna.

karmienie piersią a choroba
Autor: mjakmama24.pl Wiele młodych matek karmiących piersią ma wątpliwości co do tego, czy dziecko się najada.

Spis treści

  1. Jesień to czas częstszych infekcji i przeziębień, które mogą rozwinąć się u każdego, także u matek karmiących piersią, które zazwyczaj bardziej niż o siebie, martwią się o swoje dziecko.
  2. A jak sobie radzić z bólem gardła, katarem czy innymi dolegliwościami związanymi z przeziębieniem?
  3. Niestety, z doświadczenia wiem, że w takich sytuacjach matki często słyszą, że lekarz nie zaleci żadnych leków, bo zaszkodzą one dziecku.
  4. Gdzie zatem należy szukać rzetelnych informacji na temat stosowania konkretnych leków w czasie karmienia piersią?
  5. Jest jednak grupa leków w czasie karmienia piersią zakazana.
  6. Wydaje się, że to niewiele.
  7. Gdzie kobieta powinna szukać wsparcia? Wiadomo bowiem nie od dziś, że wokół karmienia piersią istnie wiele mitów i wiedza na ten temat nie zawsze jest aktualna, nawet wśród samych lekarzy.
  8. Polecamy wideo - DOMOWE SPOSOBY NA PRZEZIĘBIENIE

Jesień to czas częstszych infekcji i przeziębień, które mogą rozwinąć się u każdego, także u matek karmiących piersią, które zazwyczaj bardziej niż o siebie, martwią się o swoje dziecko.

Nic w tym dziwnego, mamy mają bowiem dużą świadomość i coraz większą wiedzę na temat karmienia piersią, dlatego mogą obawiać się, że zarażą swoją pociechę. Pokarm kobiecy jest jednak zmienny i w chwili infekcji mama przekazuje dziecku przeciwciała odpornościowe, których celem jest walka z drobnoustrojami. Nie musi zatem rezygnować z karmienia.

A jak sobie radzić z bólem gardła, katarem czy innymi dolegliwościami związanymi z przeziębieniem?

Tutaj najważniejsze jest zapobieganie, jeśli zatem kobieta źle się czuje i w jej organizmie rozwija się choroba, powinna odpoczywać, ograniczając codzienne obowiązki do minimum. Zalecany jest sen i wygrzanie pod ciepłym kocem, można wspomóc się herbatą z malinami. Jeśli zaś dolegliwości są coraz intensywniejsze, karmiąca mama powinna zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Zobacz także: Gorączka a karmienie piersią. Jak obniżyć gorączkę bez konieczności odstawienia dziecka od piersi >>

Niestety, z doświadczenia wiem, że w takich sytuacjach matki często słyszą, że lekarz nie zaleci żadnych leków, bo zaszkodzą one dziecku.

Troska lekarzy jest zrozumiała, ale to nie jest tak, że karmiąc piersią, mama nie może podjąć żadnego leczenia. Zdarzają się różne sytuacje i z niemal każdej da się wyjść obronną ręką, bez kończenia laktacji.

Polecamy także: Przeziębienie, katar, gorączka - jak się leczyć podczas karmienia piersią >>

Wczesne objawy ciąży

Gdzie zatem należy szukać rzetelnych informacji na temat stosowania konkretnych leków w czasie karmienia piersią?

Wydanych zostało kilka znakomitych publikacji, których autorzy to specjaliści z ogromnym doświadczeniem. To w ich książkach lekarze i doradcy laktacyjni powinni szukać informacji na temat możliwości stosowania konkretnego medykamentu w czasie laktacji. Jedną z takich książek jest "Karmienie piersią w teorii i praktyce. Podręcznik dla doradców i konsultantów laktacyjnych oraz położnych, pielęgniarek i lekarzy” pod redakcją Magdaleny Nehring-Gugulskiej, Moniki Żukowskiej-Rubik i Agnieszki Pietkiewicz. Odpowiedź na nurtujące nas pytania przynieść również może lektura leksykonu prof. Thomas`a W. Hale`a „Medications and mothers milk”, który jest aktualizowany co dwa lata. Na podstawie tego opracowania powstał laktacyjny leksykon leków zamieszczony na stronie Centrum Nauki o Laktacji (https://www.kobiety.med.pl/leki/search.php).

Jest jednak grupa leków w czasie karmienia piersią zakazana.

Tak, ale na ich temat powinien wypowiedzieć się lekarz. Należy pamiętać, że bardzo istotny jest wiek dziecka – większość leków jest niewskazana, jeśli mama karmi noworodka, sytuacja ta zmienia się jednak wraz z rozwojem dziecka. Bezpieczniej jest stosować medykamenty wziewne lub działające miejscowo niż doustne. Leki aplikowane dożylnie stwarzają największe ryzyko, gdyż ten sposób podania leku powoduje największe stężenie leku we krwi i w pokarmie. Lekarstwa, o ile to możliwe, lepiej przyjmować bezpośrednio po karmieniu niż przed. Należy również powiedzieć, że ilość leku, który przenika do pokarmu zazwyczaj nie przekracza 4 proc. dawki medykamentu.

Karmiąc piersią, nie musisz być na DIECIE! >>

Wydaje się, że to niewiele.

I tak jest, jeśli oczywiście kobieta karmi zdrowe, urodzone o czasie dziecko i w nieco starszym niż noworodek wieku. W takiej sytuacji lek obecny w mleku nie wywołuje u malucha żadnych negatywnych reakcji. Czasem jednak stężenie medykamentu w pokarmie może być wyższe i wówczas należy szukać innych rozwiązań.

Gdzie kobieta powinna szukać wsparcia? Wiadomo bowiem nie od dziś, że wokół karmienia piersią istnie wiele mitów i wiedza na ten temat nie zawsze jest aktualna, nawet wśród samych lekarzy.

Dobrze jest poszukać wsparcia u doradczyni laktacyjnej, której wiarygodne źródła dotyczące stosowania leków w czasie karmienia piersią powinny być znane i która powinna sprawdzić w nich bezpieczeństwo zażycia konkretnej substancji leczniczej. Służy ona również radą wówczas, gdy leczenie matki wyklucza naturalne karmienie. Przede wszystkim jednak powinna wesprzeć kobietę w trudnej sytuacji i to samo zalecić bliskim matki.

Polecamy wideo - DOMOWE SPOSOBY NA PRZEZIĘBIENIE

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza