Krytyka karmienia piersią w miejscach publicznych. Czy jest słuszna?

2020-10-02 11:32
Krytyka KARMIENIA PIERSIĄ w miejscach publicznych
Autor: Getty Images

Karmienie piersią w miejscach publicznych jeszcze kilkanaście lat temu było absolutnie nie do pomyślenia i w złym guście. Od tego czasu sporo się zmieniło i dziś widok matki karmiącej piersią nie powinien nikogo szokować. Czy to oznacza, że mamy mogą swobodnie karmić w przestrzeni publicznej?

Karmienie piersią w miejscu publicznym stało się w ostatnich latach dość częstym widokiem. Jest to związane ze zmianą poglądów dotyczących karmienia niemowląt, jaka nastąpiła w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Mniej więcej na początku lat osiemdziesiątych XX wieku zaczęto odchodzić od karmienia niemowląt sztucznymi mieszankami. Lekarze i dietetycy zaczęli apelować do kobiet, by powróciły do karmienia piersią, które jest najbardziej naturalnym sposobem karmienia małych dzieci.

Spis treści

  1. Zalety karmienia piersią
  2. Karmienie piersią w miejscach publicznych czasem jest koniecznością
  3. Krytyka karmienia w miejscach publicznych

Zalety karmienia piersią

Mleko mamy to najbardziej wartościowy pokarm dla niemowlęcia. Dzięki temu, że jest doskonale zbilansowane pod względem zawartości węglowodanów, białka, tłuszczów, aminokwasów, witamin i składników mineralnych, dostarcza dziecku wszystkich niezbędnych do rozwoju składników odżywczych (poza witaminami D i K, które trzeba podawać dodatkowo).

Pokarm matki jest lekkostrawny, dlatego rzadziej niż gotowe mieszanki powoduje u dziecka kolki, wzdęcia, zaparcia czy biegunki. Ponadto u dzieci karmionych piersią występuje znacznie mniejsze ryzyko pojawienia się alergii pokarmowej niż u tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Wreszcie mleko mamy zawiera przeciwciała, które wzmacniają system odpornościowy dziecka. Te wszystkie właściwości kobiecego mleka sprawiają, że specjaliści od żywienia niemowląt i lekarze gorąco namawiają matki, by karmiły swoje dzieci piersią.

Czytaj także: Dlaczego witamina K jest tak ważna dla noworodków?

Karmienie piersią w miejscach publicznych czasem jest koniecznością

Niestety, karmienie piersią, oprócz zalet nie do przecenienia, ma też pewne wady. Wymaga bowiem od kobiety bycia w stałej gotowości do wykarmienia malca. Obecnie propaguje się model karmienia na żądanie, a to sprawia, że maluchy mogą domagać się jedzenia w najbardziej nieoczekiwanych momentach – np. podczas zakupów w sklepie, w restauracji, parku, czy nawet podczas mszy w kościele.

Do lamusa poszły dawne zalecenia, by dzieci karmić piersią co 3-4 godziny. Mama powinna karmić na żądanie, czyli wtedy, kiedy malec tego potrzebuje. Jak w takiej sytuacji normalnie funkcjonować: robić zakupy, chodzić na spacery, załatwiać formalności w urzędach? Jedynym rozsądnym sposobem jest – niezbyt komfortowe, bo dość krępujące dla każdej mamy – karmienie w miejscach publicznych.

Czytaj także: Nocne karmienie piersią niemowlęcia – 10 pytań o karmienie dziecka w nocy

Krytyka karmienia w miejscach publicznych

Kilkanaście lat temu, gdy nieliczne kobiety odważały się karmić publicznie, ich widok mógł szokować, dziś na pewno nie szokuje, ale wciąż wzbudza mieszane uczucia. Często na forach internetowych mamy skarżą się, że muszą wysłuchiwać niewybrednych komentarzy pod swoim adresem. Zwłaszcza starsze osoby gorszy widok matki z dzieckiem przy piersi i to z reguły one karcą wzrokiem lub zwracają matkom uwagę, że są bezwstydne, niemoralne, etc.

Co jakiś czas pojawiają się też w mediach teksty lub wypowiedzi sugerujące, że publiczne karmienie dzieci jest nieprzyzwoite i że świadczy o braku wychowania i wyczucia. Wypowiedzi te, jak również wszelkie nieprzyjemne komentarze pod adresem matek, świadczą tak naprawdę o braku wyczucia osób, którym publiczne karmienie przeszkadza. Przecież matki, które dla dobra swoich dzieci, decydują się na pewne niewygody związane z karmieniem piersią – powinny być doceniane, otaczane szacunkiem i uznaniem.

Szczycimy się, że jesteśmy otwartym i tolerancyjnym społeczeństwem, dążymy do powrotu do natury i chcemy by świat był lepszy, a nasze dzieci zdrowe – dlatego postarajmy się okazać szacunek kobietom karmiącym piersią.

Czytaj także: Jak długo karmić piersią? Czy długie karmienie piersią jest zdrowe?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE