Gazy i wzdęcia u niemowlaka. Co na wzdęcia u niemowlaka?

Gazy u niemowlaka.
Autor: Getty images Co na wzdęcia u niemowlaka?

Gazy u niemowlaka wywołuje nadmiar powietrza w jelitach. Wzdęcia u dziecka objawiają się m.in. płaczem po jedzeniu, prężeniem się i przykurczaniem nóżek. Przyczyny gazów jelitowych u niemowlaka mogą być różne, począwszy od kolki jelitowej, poprzez niestrawność, pasożyty układu pokarmowego, uchyłkowatość jelit aż po stres.

Gazy u niemowlaka niekoniecznie oznaczają kolkę niemowlęcą. Mogą wynikać z problemów trawiennych, z diety (w przypadku rozszerzania diety), ale i z chorób. Gazy u niemowlęcia wywołują dyskomfort, dlatego warto malcowi pomóc się ich pozbyć. Co na gazy i wzdęcia u niemowlaka?

Spis treści

 1. Czym są gazy u niemowlaka? 
 2. Objawy gazów i wzdęć u niemowlaka 
 3. Przyczyny gazów i wzdęć u niemowląt
 4. Gazy i wzdęcia u niemowlaka: diagnostyka
 5. Co na wzdęcia u niemowlaka?

Czym są gazy u niemowlaka? 

Gazy u niemowlaka składają się zazwyczaj z dwutlenku węgla, wodoru, azotu i metanu, które powstają w wyniku rozkładu węglowodanów złożonych. Połknięte przez dziecko powietrze dostarcza do tej mieszanki tlenu.

Gdy nieprzyswojone składniki pożywienia ulegają utlenieniu, powstają gazy jelitowe o nieprzyjemnej woni. To dlatego u dzieci, które w czasie jedzenia połykają duże ilości powietrza, dochodzi do wytworzenia większej niż normalnie ilości gazów.

Gazy w jelitach u niemowlaka to całkiem naturalne zjawisko. Jeśli są w odpowiedniej ilości i nie mają nieprzyjemnego zapachu, nie stanowią powodów do zmartwień. Wręcz przeciwnie, usprawniają perystaltykę jelit. Ale są sytuacje, gdy zaczynają stanowić prawdziwy problem.

Objawy gazów i wzdęć u niemowlaka 

Gazy jelitowe kojarzą się rodzicom przede wszystkim z kolką jelitową. Dziecko ma wzdęty brzuszek i często mu się odbija, często puszcza gazy o nieprzyjemnym zapachu, czemu może towarzyszyć wypróżnianie się. 

Do głównych objawów gazów u niemowląt zalicza się: wzdęcia brzucha, bóle brzucha, odbijanie gazów przez jamę ustną, ulewanie, oddawanie gazów. 

Objawy, które powinny wzbudzić niepokój rodziców to silne bóle brzucha, słyszalne przelewania w jamie brzusznej, biegunka i spadek masy ciała.

Czytaj: Masaż antykolkowy: sposób na kolki. Jak zrobić masaż niemowlaka

Majeranek na katar i trawienie

Kłopoty z trawieniem u niemowląt: 7 najczęstszych problemów

Przyczyny gazów i wzdęć u niemowląt

Za powstawanie gazów jelitowych odpowiada przede wszystkim kolka jelitowa, ale nie tylko. Powodem mogą być także:

 • nieprawidłowe karmienie piersią,
 • pospieszne i łapczywe ssanie piersi przez dziecko, co sprzyja łykaniu powietrza,
 • pokarmy wzdymające w diecie matki karmiącej piersią (niektóre dzieci mogą reagować na to, co je ich mama)
 • nieprawidłowości w rozszerzaniu diety niemowlaka,
 • uwarunkowania genetyczne,
 • pasożyty w przewodzie pokarmowym dziecka,
 • uchyłkowatość jelit,
 • zespół jelita drażliwego,
 • nieżyt żołądka,
 • niestrawność pokarmowa,
 • nietolerancja niektórych składników pokarmowych, np. nietolerancja laktozy,
 • choroba trzewna, czyli celiakia,
 • nadmierne ilości witaminy C (powyżej 500 mg dziennie)stres i nadmierne pobudzenie nerwowe.

Gazy i wzdęcia u niemowlaka: diagnostyka

By znaleźć przyczynę nadmiaru gazu w jelitach lekarz zleci badania diagnostyczne: morfologię krwi, posiew kału, USG przewodu pokarmowego, a w niektórych przypadkach również badanie endoskopowe. 

Gdy okaże się, że przyczyną problemów jest choroba układu pokarmowego u niemowlaka, konieczne będzie specjalistyczne leczenie.

Co na wzdęcia u niemowlaka?

 1. Możesz podawać dziecku herbatkę z kopru włoskiego (ułatwia oddawanie gazów) i rumianku (pomaga w wypróżnianiu się), ale uważaj - nadmiar kopru w diecie szkodzi, a rumianku - może wywołać alergię).
 2. Obserwuj dziecko i eliminuj z jego diety pokarmy, po których nasilają się gazy i wzdęcia. Ogólnie przyjmuje się, że należą do nich m.in.: fasola, zielony groszek, groch, soczewica, kiełki pszenicy, otręby, kapusta, kalafior, szpinak, brokuły, brukselka, bakłażan, cebula, seler, marchewka, rodzynki, morele, śliwki.
 3. Pilnuj by dziecko jadło regularnie, nie było głodne (potem zbyt łapczywie je i połyka powietrze) ani przekarmione (perystaltyka przeciążonych jelit jest wolniejsza).Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, skonsultuj z lekarzem jej zmianę na taką o obniżonej zawartości laktozy.
 4. Masuj brzuszek dziecka kolistymi ruchami, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Możesz użyć do masaży oliwki. Przyciśnięcie nóżek dziecka do brzuszka i położenie niemowlaka na brzuszku przyspieszają wydalanie gazów.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
NAti
|

Ja mogłam jeść tylko rosół, gotowane mięso, marchewkę z jabłkiem i jak koleżanka niżej dżem... 3 miesiące płaczu, wzdęć, bóli brzuszka, śmierdzących gazów. W końcu się poddałam i po konsultacji z pediatrą przeszłam na mleko kozie. Rewelacja. Co ciekawe (wyczytałam), w skład mleka koziego wchodzi 50% tłuszczu mlecznego, a w
przypadku mieszanek krowich czasami nawet 90% tłuszczy pochodzi z olejów
roślinnych. Ze względu na unikalny proces filtracji kazeiny, mleko
kozie tworzy w żołądku delikatniejszy skrzep kazeinowy, dzięki czemu jest o wiele łatwiej i szybciej trawione przez niemowlęta. Na prawdę bardzo polecam. Teraz kupuje córce dodatkowo kaszki z mlekiem kozim Caprima. Niestety dostępne są tylko internetowo ale za to w niskiej cenie. Również mają dobry i zdrowy skład.

Matka Niekarmiąca
|

U nas było dobrze tylko gdy jadłam chleb z dżemem. Po wszystkim innym był płacz, bóle brzuszka, przelewanie się w jelitach, wymioty. Też mi wmawiano że moja dieta nie ma wpływu ale gdy jadłam przez cały dzień tylko chleb z dżemem to było dobrze. Cokolwiek innego zjadłam to problem powracał. Wytrwałam w karmieniu tylko 2 miesiące. W tym czasie schudłam 7 kilo, nabawiłam się anemii, miałam mroczki przed oczami i często słabłam. Można się wykończyć.