Jakie objawy u niemowlaka daje alergia pokarmowa? Jak ją rozpoznać?

2021-03-16 12:25

Na alergię pokarmową cierpi coraz więcej dzieci. Najwięcej z nich nie toleruje białka krowiego oraz glutenu. Jakie objawy alergii pokarmowej mogą świadczyć o tym, że dziecko ma alergię na dany pokarm? Jak rozpoznać alergię pokarmową u dziecka?

Jakie objawy u niemowlaka daje alergia pokarmowa? Porady specjalisty
Autor: Getty images

Jakie są objawy alergii pokarmowej i jak rozpoznać alergię pokarmową u dziecka? Na tę dolegliwość cierpi coraz więcej niemowląt. Właściwie alergenami może być wszystko, włącznie z mlekiem matki, ponieważ pokarmy, które jadła mama przenikają do jej mleka. Najczęściej jednak dzieci nie tolerują białka krowiego, glutenu, jajek, ryb, pomidorów i orzechów.

Spis treści

  1. Jak rozpoznać alergię pokarmową u niemowlaka?
  2. Co robić, gdy rozpoznamy u dziecka alergię pokarmową?
  3. Alergia pokarmowa u niemowlaka a mleko modyfikowane

Jak rozpoznać alergię pokarmową u niemowlaka?

Alergia pokarmowa u niemowlaka zwykle objawia się biegunką (ze śluzem lub krwią), wymiotami czy kolką. Jeśli nasz maluch boryka się z takim problemem, przypomnijmy sobie dokładnie, co zjadłyśmy (w przypadku karmienia piersią) lub co podałyśmy mu do jedzenia (w przypadku rozszerzania diety). W tym drugim wypadku dobrze jest zapisywać każde danie, które podajemy dziecku - dzięki temu łatwiej będzie nam zlokalizować alergen.

Alergia pokarmowa u niemowlaka może objawiać się również wysypką, przede wszystkim na twarzy i zgięciach kolanowych/łokciowych. Wysypka ma postać czerwonych plamek i sprawia, że skóra dziecka staje się szorstka (może nawet zacząć się łuszczyć).

W przypadku jej wystąpienia należy udać się do lekarza, który zdecyduje, czy wykonać testy z krwi, badające alergeny, czy też obserwować reakcje dziecka na różne pokarmy.

Alergia pokarmowa może mieć również mniej charakterystyczne objawy, takie jak katar i duszności. U niektórych dzieci na śluzówce nosa pojawia się obrzęk, który powoduje wodnisty katar i utrudnia oddychanie. W takiej sytuacji również trzeba udać się do lekarza.

Zobacz: Jak leczyć skazę białkową u dziecka?

Bulgotanie w brzuchu u niemowlaka - kiedy wymaga konsultacji z lekarzem?

Co może powodować wysypkę u niemowlaka? Zobacz film

O czym świadczy wysypka u niemowlaka?

Co robić, gdy rozpoznamy u dziecka alergię pokarmową?

Przede wszystkim obserwować dziecko i zapisywać, co podajemy mu do jedzenia. Jeśli to nie przynosi jednoznacznej odpowiedzi, które pokarmy uczulają dziecko, trzeba udać się z nim do lekarza i przeprowadzić testy z krwi.

Najlepszą metodą jest zwykła obserwacja dziecka i jego reakcji po podaniu pokarmu (szczególnie wprowadzenia nowego składnika do diety dziecka).

Alergia pokarmowa u niemowlaka a mleko modyfikowane

Dzieci najczęściej uczula kazeina - białko znajdujące się w mleku krowim, które nie ulega rozkładowi pod wpływem temperatury. W takim wypadku niemowlakowi podaje się mleko modyfikowane tzw. hydrolizat wysokiego stopnia, który składa się z pociętych na peptydy białek serwatkowych.

Jeśli źle reaguje również na to mleko, podaje mu się mieszankę elementarną, składającą się z różnych aminokwasów, które mają zapobiec niedożywieniu dziecka. Taką mieszankę lepiej podawać letnią - gorąca ma bardziej wyrazisty smak, który nie należy do najprzyjemniejszych.

Podawanie takich preparatów ma uspokoić reakcję alergiczną i zapobiegać jej w przyszłości. Z czasem można zacząć starać się wzmacniać tolerancję danego pokarmu, np. stopniowo wprowadzając do diety mleko krowie. Powinien o tym jednak zdecydować lekarz.

Czytaj: Dieta bezglutenowa - czyli zasada 5-U

Jak komponować dietę dziecka z alergią na mleko, jajka lub gluten?

Alergia to choroba dziedziczna? 6 naukowych faktów, które musisz znać

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza