Poranione sutki – trud początków karmienia

2020-08-01 14:45 Materiał sponsorowany

Poranione sutki to bolesny problem, który dotyczy mam karmiących piersią na różnych etapach swojej mlecznej drogi. Najczęściej dotyka pierworódek, które wciąż nabywają doświadczenia w karmieniu, choć można go też zaobserwować u bardzo doświadczonych mam.

Poranione sutki – trud początków karmienia
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Przyczyny poranionych sutków
  2. Szukaj pomocy u specjalisty

STATYSTYKA:

  • 92% świeżo upieczonych mam zgłasza w pierwszych 3 dobach po porodzie problemy z karmieniem piersią
  • 44% z nich odczuwa ból, który jest jedną z głównych przyczyn porzucenia karmienia naturalnego na świecie

(Breastfeeding fraught with early challenges for most first-time mothers; C. Chantry, L. Nommsa  Uni. of California Davis and the Clinical Children’s Hospital Med. Center. 23/08/2013)

Przyczyny poranionych sutków

Ile kobiet, tyle historii związanych z karmieniem piersią. Niestety, bardzo rzadko na początku macierzyństwa problemów takich jak poranione sutki, nie ma wcale. Karmienie piersią nie jest łatwe i wymaga cierpliwości by opanować prawidłową jego technikę. To właśnie ona w znaczącym stopniu będzie decydowała o tym czy przystawianie do piersi będzie przyjemnością czy też traumą.

Poranione sutki pojawiają się najczęściej gdy dziecko zamiast chwytać całą brodawkę wraz z otoczką ssie sam sutek. Delikatna skóra przez nierównomierne naprężenia zaczyna pękać, przez co pojawiać się mogą pierwsze ranki. Gdy zbagatelizujemy problem możemy doprowadzić do poważnych zmian skórnych, w tym do zakażenia.

Jeżeli jesteś pewna, że Twoja technika karmienia piersią jest prawidłowa warto sprawdzić czy wędzidełko języka Twojego dziecka nie jest zbyt krótkie.  Jeżeli Twoje dziecko robi częste przerwy podczas karmienia oraz płacze przy piersi, istnieje spore prawdopodobieństwo (3-10% wszystkich noworodków), że ma wadę anatomiczną jamy ustnej. Krótkie wędzidełko języka powoduje nieprawidłowy wzorzec ssania, który to może w znacznym stopniu przyczynić się do poranienia sutków.

Czasami dziecko jest w stu procentach zdrowe, Ty jesteś specjalistką od karmienia piersią i znasz wszystkie możliwe metody prawidłowego przystawiania do piersi, a i tak dopadnie Cię problem poranionych sutków. Niektóre z nas mają bardzo cienką skórę, która dodatkowo jest delikatna jak papier. Przez to karmienie piersią w pierwszych dniach lub tygodniach będzie kończyło się poranionymi sutkami. Taka nasza kobieca natura i nic na to nie jesteśmy w stanie poradzić…

Warto pamiętać, że zbawienne efekty „hartowania brodawek” to mit. Co więcej, takie agresywne traktowanie skóry w ciąży nie pomaga, a wręcz szkodzi! W szczegółach tym tematem zajmiemy się przy okazji kolejnego wpisu.

Szukaj pomocy u specjalisty

Jeżeli zaobserwujesz na swoich brodawkach ranki, podczas karmienia odczuwasz ból który nie mija po pierwszych minutach ssania lub twoje sutki wyglądają jakby były popękane szukaj pomocy u specjalisty. Doradcy laktacyjni to profesjonaliści wspierający kobiety karmiące na każdym etapie ich drogi mlecznej. Szybko postawiona diagnoza skróci czas twojego cierpienia, uratuje naturalną laktacje oraz ochroni Cię przed bardzo nieprzyjemnymi powikłaniami.

Gdy w Twojej najbliższej okolicy nie ma doradcy laktacyjnego, możesz skorzystać z porady położnej lub położnej środowiskowej. W większości przypadków powinna udzielić fachowej porady która pomoże wyleczyć poranione sutki.

Stosuj opatrunki na poranione sutki
Nursicare

Autor: materiał klienta

Gdy na skórze pojawiają się pęknięcia, należy zastosować specjalistyczne środki = wyroby medyczne takie jak NURSICARE.

Rany wymagają odpowiedniego środowiska do gojenia, delikatnie wilgotnego, o odpowiedniej temperaturze oraz ochrony przed podrażnieniami. Dlatego na poranione sutki zostały stworzone opatrunki NURSICARE, które jako jedyne zapewniają idealne warunki gojenia, a dodatkowo oczyszczają ranę oraz działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. W przeciwieństwie do kremów i maści na bazie lanoliny pozostawiają pierś czystą,  izolują bolące miejsca, przynoszą szybką ulgę i są w 100% bezpieczne dla Twojego dziecka.

Nursicare® to przełomowy produkt w walce z bólem i podrażnieniami brodawek sutkowych podczas karmienia piersią. Dzięki zaawansowanej technologii Nursicare® znacząco przyspiesza procesy gojenia i leczy poranione, podrażnione oraz bolące brodawki sutkowe w okresie karmienia piersią.

Opatrunek Nursicare® jest wykonany z miękkiej i elastycznej pianki poliuretanowej, która dopasowuje się do anatomicznej budowy piersi. Składniki opatrunku zapewniają idealne środowisko gojenia, stale oczyszczają i nawilżają ranę. Dzięki temu ograniczony zostaje stan zapalny, a karmienie piersią jest zdecydowanie mniej bolesne. Poprzez stałe przyleganie do brodawek, Nursicare® zabezpiecza je dodatkowo przed bolesnym ocieraniem o biustonosz, tak by proces gojenia przebiegał najszybciej jak to możliwe.

Cenne składniki, naturalnie występujące w kobiecym mleku są zatrzymywane wewnątrz opatrunku i wykorzystywane by wspomagać i jeszcze bardziej przyspieszyć procesy gojenia.

Nursicare® w przeciwieństwie do maści na bazie lanoliny nie pozostawia skóry tłustej, lepkiej i nieprzyjemnie pachnącej. Przed przystawieniem dziecka nie musisz również przemywać piersi.

Opatrunek nie jest przyklejany do skóry, więc jego zmiana jest całkowicie bezbolesna.

Nursicare® - ULGA W BÓLU – PRZYŚPIESZENIE GOJENIA – OCHRONA - WYGODA

SKŁAD:

  • Bazą opatrunku jest miękka pianka poliuretanowa otulająca brodawkę, chroniąc ją przed czynnikami zewnętrznymi
  • Surfaktant to substancja stale oczyszczająca ranę, a także działająca posiadająca działanie przeciwzapalne (nie przechodzi do mleka ani do krwioobiegu mamy, nie trzeba piersi myć przed karmieniem)
  • Gliceryna, nawilża podrażnioną skórę a także służy jako źródło energii dla odbudowujących się komórek
  • Kopolimer, zatrzymuje wilgoć wewnątrz opatrunku tworząc idealne środowisko gojenia się ran.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza