Noworodek

Przyjście na świat noworodka to czas nowych wyzwań, ale też cudów, w które obfituje okres rozwoju dziecka. Jego pierwszy etap, który trwa od narodzin do 28. dnia życia nazywany jest okresem noworodkowym. 

Perły Epsteina to biało-żółte cysty, tworzące się u noworodków na dziąsłach i podniebieniu. Przysparzają zmartwienia wielu świeżo upieczonym mamom - występują u 80 proc. narodzonych dzieci. Nie ma się jednak czego obawiać: perły zębowe to zupełnie niegroźna przypadłość. Jeśli jednak pojawią się u niemowląt mogą zostać pomylone z groźniejszymi zmianami.
Fotelik samochodowy to jeden z niezbędnych elementów wyprawki dla noworodka. W aucie zapewnia bezpieczeństwo, w domu ułatwia opiekę nad dzieckiem. Czym się kierować, kupując fotelik samochodowy dla noworodka?
Pępek noworodka często budzi niepokój u rodziców. Dlaczego kikut pępowiny ma czarny kolor? Czy pępek noworodka trzeba dezynfekować? Czy jego pielęgnacja nie sprawia dziecku bólu? Rozwiewamy wątpliwości młodych rodziców i podpowiadamy, jak pielęgnować pępek noworodka i po czym rozpoznać, czy goi się prawidłowo.
Badania przesiewowe noworodka są w Polsce koordynowane przez Instytut Matki i Dziecka i finansowane przez Ministerstwo Zdrowia. Pozwalają na wykrycie ponad 20 chorób i wad. Sprawdź, jakich i dlaczego badania przesiewowe noworodka są tak ważne.
Pierwsze dni z dzieckiem - filmy, reklamy, jak i mądrości przekazywane z pokolenia na pokolenie mówią, że powinno być wspaniale. Z drugiej strony, coraz więcej mam śmiało stwierdza, że nie zawsze jest tak różowo. Czym mogą zaskoczyć pierwsze dni z dzieckiem?
Noworodki tuż po narodzinach niczym nie przypominają słodkich bobasów z reklam. W pierwszym miesiącu życia maluszki zmieniają się tak bardzo, że są niemal nie do rozpoznania. Warto zdawać sobie sprawę, jak wygląda dziecko zaraz po narodzinach, by niepotrzebnie nie martwić się o jego zdrowie.
Główka niemowlaka może łatwo ulec odkształceniu. Po porodzie naturalnym noworodek ma główkę wydłużoną i stożkowatą. To dzięki temu, że kości czaszki dziecka nie są ze sobą zrośnięte i przesuwają się, gdy maluch przeciska się przez kanał rodny. Później kształt główki noworodka się zmienia, czasem może stać się płaska. Co zrobić, by uniknąć spłaszczenia główki noworodka?
Jak wygląda dziecko po porodzie? Może cię zdziwić jego wygląd: stożkowata główka, krwiaki, obrzęknięte powieki... Tak właśnie wygląda noworodek! Spowodowane jest to trudną drogą, jaką noworodek przebył, przychodząc na świat.
Ciężkie niedotlenienie okołoporodowe dotyczy szacunkowo jednego na tysiąc noworodków. Ale o niewielkim niedotlenieniu okołoporodowym noworodka słyszymy zdecydowanie częściej. Przeczytaj, skąd się bierze niedotlenienie okołoporodowe, czym skutkuje i jak można mu zapobiec oraz w jaki sposób leczyć.
Czy można zaoszczędzić na wyprawce dla dziecka? Kiedy podliczymy wszystkie wydatki na dziecko, okaże się, że suma ta może okazać się naprawdę pokaźna. Tymczasem na wyprawce dla dziecka można naprawdę dużo zaoszczędzić z niczego nie rezygnując. Jakie są sposoby na zgromadzenie potrzebnych dla dziecka rzeczy bez rujnowania domowego budżetu?
Kiedyś (na żywo!) widziałem noworodka. To był synek mojej kuzynki. Maleńki do granic możliwości, kruchy i delikatny.
Odpowiednia pielęgnacja noworodka jest kluczowa dla jego zdrowia. Zasady, do jakich stosowały się mamy jeszcze kilka lat temu, dziś odchodzą do lamusa. Zastąpiły je nowe metody. Zobacz, jak pielęgnować pępek noworodka, jak stosować kosmetyki dla dzieci i co musisz wiedzieć o kąpieli noworodka.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Ocena stanu zdrowia noworodka

Zaraz po porodzie dziecko jest badane przez neonatologa. W większości krajów Europy stan noworodka określa się przy pomocy skali APGAR, która diagnozuje czynniki takie jak: czynność serca, oddech, kolor skóry, napięcie mięśni i reakcje na bodziec (chodzi o obserwowanie m.in. odruchu moro, odruchu chwytnego i innych)

Pielęgnacja noworodka

Opieka nad noworodkiem to prawdziwe wyzwanie. Wiele młodych rodziców obawia się uszkodzenia ciemiączka lub ma wątpliwości dotyczące pielęgnacji noworodka. Warto skorzystać wtedy z pomocy doświadczonej położnej i zdać się na swój instynkt rodzicielski, a opieka nad noworodkiem stanie się przyjemnym doświadczeniem. Pomimo tego, że niemowlę przez 1. miesiąc życia niewiele śpi, jest często płaczliwe i wymaga karmienia piersią nawet kilkanaście razy na dobę, to obserwowanie jego rozwoju, rozpoznawanie reakcji oraz zabiegi wokół malca, np. kąpiel noworodka, potrafią przynieść rodzicom dużo radości i wynagrodzić trudy dnia.

Opieka nad noworodkiem a połóg

Intensywne zmiany zachodzą nie tylko w organizmie dziecka – przemianom podlega również ciało kobiety, które powoli wraca do stanu sprzed poczęcia. W trakcie połogu, czyli liczącego ok. 6 tygodni okresu poporodowego, kobieta może uskarżać się na nieprzyjemne dolegliwości i pogorszenie samopoczucia. Wyrozumiałość dla swojego organizmu oraz równomierny podział obowiązków między obojgiem rodziców sprzyja szybszej regeneracji. W pierwszych tygodniach po porodzie mogą wystąpić również problemy z laktacją, dlatego ważne jest, aby kobieta mogła liczyć na pomoc doradcy laktacyjnego, który wyjaśnij jej, jak prawidłowo przystawiać noworodka do piersi, i zadbała o odpowiednią dietę matki karmiącej.