Noworodek

Przyjście na świat noworodka to czas nowych wyzwań, ale też cudów, w które obfituje okres rozwoju dziecka. Jego pierwszy etap, który trwa od narodzin do 28. dnia życia nazywany jest okresem noworodkowym. 

Jurorka „Top model” kilka dni temu urodziła swoje pierwsze dziecko. Tym samym spełniła swoje wielkie marzenie o macierzyństwie w wieku 49 lat. Szczęśliwa mama opublikowała pierwsze zdjęcie swojej pociechy, potwierdzając tym samym medialne doniesienia o szczęśliwym porodzie.
Zabieg Credego wykonywany jest u noworodków tuż po porodzie. Chroni przed rzeżączkowym zapaleniem spojówek, które może spowodować ślepotę u dziecka. Na czym polega zabieg Credego? Jakie może spodowodować powikłania?
Czkawka u noworodka zdarza się bardzo często, a przyczyną jest niedojrzałość układu nerwowego u tak małego dziecka. Czy czkawka u noworodka powinna niepokoić? Co robić, by ulżyć dziecku? Czy są skuteczne sposoby na czkawkę u noworodka i wcześniaka? Przeczytaj albo posłuchaj.
Każde z nich ma swoich własnych rodziców, którzy są dwiema, oddzielnymi parami. A jednak mimo, że prawnie są kuzynami, genetycznie to bracia. Jak to możliwe? Jax i Jett to bliźnięta czwartorzędowe. Co to znaczy?
To nie pierwszy sukces położników ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim w ratowaniu wcześniaków. Tym razem jednak szanse na "mały cud" były wyjątkowo niewielkie. Tymon urodził się w 31. tygodniu ciąży, ważąc niewiele ponad kilogram. W końcu, po dwóch miesiacach walki o jego życie i zdrowie, mały chłopiec wychodzi ze szpitala, a jego rodzice gdzie tylko mogą chwalą położników, którzy im pomogli.
Każda mama martwi się o zdrowie noworodka, zwłaszcza obecnie, tuż po pandemii. Młoda mama stworzyła listę zasad, które rodzina i znajomi mają przestrzegać w kontaktach z jej nowo narodzonym dzieckiem. Jak myślicie, ma to sens? Czy przesadziła?
Dziecko nie musi nosić nazwiska ojca, tak jak to było kiedyś. Dziś to już normalne, że żona może mieć swoje, a mąż – swoje, tak samo jak w przypadku, gdy para nie ma ślubu. Jakie nazwisko w takich przypadkach będzie nosiło dziecko? 
Oczekujesz na poród swojego pierwszego dziecka? A może dopiero się urodziło i masz wiele niepewności? Dużo czytasz na temat opieki nad noworodkiem, ale nie jesteś pewna, czy wystarczająco dużo wiesz? Rozwiąż nasz test i sprawdź swój poziom wiedzy. W razie potknięcia, będziesz wiedziała, co jeszcze warto przeczytać na temat opieki nad noworodkiem.
Godziny spędzone na wybieraniu wygodnego dla dziecka fotelika, skomplikowane montowanie go w samochodzie, a podczas pierwszej dłuższej przejażdżki, gdy pociecha zasypia, jego głowa opada. Czy ten problem brzmi znajomo? Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje i jak możesz to naprawić!
Na grupach facebookowych mamy pytają, kiedy mogą usiąść za kółkiem pierwszy raz po porodzie i czy prowadzenie samochodu z noworodkiem w foteliku obok to dobry pomysł. Wyjaśniamy, kiedy prowadzenie samochodu jest bezpieczne i jak zorganizować samodzielną podróż z niemowlęciem.
Noworodki tuż po narodzinach niczym nie przypominają słodkich bobasów z reklam. W pierwszym miesiącu życia maluszki zmieniają się tak bardzo, że są niemal nie do rozpoznania. Warto zdawać sobie sprawę, jak wygląda dziecko zaraz po narodzinach, by niepotrzebnie nie martwić się o jego zdrowie.
Jeśli kiedykolwiek zobaczysz symbol fioletowego motyla na szpitalnym łóżeczku, wiedz, że to nieprzypadkowa ozdoba, ale informacja o smutnej historii, która dotknęła rodzinę noworodka.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Ocena stanu zdrowia noworodka

Zaraz po porodzie dziecko jest badane przez neonatologa. W większości krajów Europy stan noworodka określa się przy pomocy skali APGAR, która diagnozuje czynniki takie jak: czynność serca, oddech, kolor skóry, napięcie mięśni i reakcje na bodziec (chodzi o obserwowanie m.in. odruchu moro, odruchu chwytnego i innych)

Pielęgnacja noworodka

Opieka nad noworodkiem to prawdziwe wyzwanie. Wiele młodych rodziców obawia się uszkodzenia ciemiączka lub ma wątpliwości dotyczące pielęgnacji noworodka. Warto skorzystać wtedy z pomocy doświadczonej położnej i zdać się na swój instynkt rodzicielski, a opieka nad noworodkiem stanie się przyjemnym doświadczeniem. Pomimo tego, że niemowlę przez 1. miesiąc życia niewiele śpi, jest często płaczliwe i wymaga karmienia piersią nawet kilkanaście razy na dobę, to obserwowanie jego rozwoju, rozpoznawanie reakcji oraz zabiegi wokół malca, np. kąpiel noworodka, potrafią przynieść rodzicom dużo radości i wynagrodzić trudy dnia.

Opieka nad noworodkiem a połóg

Intensywne zmiany zachodzą nie tylko w organizmie dziecka – przemianom podlega również ciało kobiety, które powoli wraca do stanu sprzed poczęcia. W trakcie połogu, czyli liczącego ok. 6 tygodni okresu poporodowego, kobieta może uskarżać się na nieprzyjemne dolegliwości i pogorszenie samopoczucia. Wyrozumiałość dla swojego organizmu oraz równomierny podział obowiązków między obojgiem rodziców sprzyja szybszej regeneracji. W pierwszych tygodniach po porodzie mogą wystąpić również problemy z laktacją, dlatego ważne jest, aby kobieta mogła liczyć na pomoc doradcy laktacyjnego, który wyjaśnij jej, jak prawidłowo przystawiać noworodka do piersi, i zadbała o odpowiednią dietę matki karmiącej.