Noworodek

Przyjście na świat noworodka to czas nowych wyzwań, ale też cudów, w które obfituje okres rozwoju dziecka. Jego pierwszy etap, który trwa od narodzin do 28. dnia życia nazywany jest okresem noworodkowym. 

Jeśli kiedykolwiek zobaczysz symbol fioletowego motyla na szpitalnym łóżeczku, wiedz, że to nieprzypadkowa ozdoba, ale informacja o smutnej historii, która dotknęła rodzinę noworodka.
Pierwsze 3 miesiące życia z nowonarodzonym maleństwem, to prawdziwa rewolucja. Dziecko potrzebuje opieki non stop, dużo płacze, wymaga tulenia, noszenia. Nie jest lekko, ale... Zniesiesz ten okres z wyrozumiałością, gdy zrozumiesz, że to zwyczajnie 4 trymestr, po którym wszystko będzie łatwiejsze!
Noworodki są delikatne i wrażliwe, a ich organizmy - słabo przystosowane do życia poza łonem mamy. Dlatego jakiekolwiek choroby czy urazy są u nich bardzo groźne, a tzw. nagłe stany u noworodków wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Zobacz, co powinno zwrócić twoją uwagę w przypadku noworodka?
Czym różni się noworodek od niemowlaka? W teorii dziecko to dziecko, każdy jednak maluch przechodzi po kolei etap bycia noworodkiem i niemowlakiem. Do kiedy malec określany jest jako noworodek, a kiedy staje się on niemowlęciem? Czy rozróżnianie tych dwóch stadiów rozwojowych ma jakiekolwiek praktyczne znaczenie?
Brak kupki noworodka to najbardziej uciążliwa dolegliwość maluszka i stały temat rozmów jego rodziców. Pewna lekarka na TikToku wyjaśnia zmartwionym opiekunom, na czym polega zasada siódemek rozwiązująca problem zaparć u noworodka.
Raz się "zaciągniesz" i już jesteś cała jego. Nie ma chyba człowieka, który nie przyznałby, że zapach noworodka jest urzekający, a dom, który nim pachnie ma swego rodzaju magię. Właśnie tak to wymyślała natura, by noworodek z pewnością znalazł opiekę. Co jeszcze bardziej przewrotne, wąchając cudzego noworodka, możesz pobudzić własny instynkt macierzyński. O co chodzi w zapachu maluszka, że tak się wszystkim podoba?
Żółtaczka u noworodków to zjawisko, które z pewnością zaniepokoiło już niejedną mamę. Zwłaszcza, gdy słyszy ona, że powinna przerwać karmienie piersią dziecka z żółtaczką. Czy mleko mamy może nasilać żółtaczkę u noworodków karmionych piersią?
Kichanie u noworodka może zaniepokoić świeżo upieczonych rodziców, jednak nie zawsze jest to powód do niepokoju. Dlaczego noworodek kicha i jakie są przyczyny kichania u noworodka? Czy kichanie noworodka to objaw choroby?
Noworodek to wyjątkowa istota. Jako młoda mama możesz być zaskoczona tym, jak wygląda i jak zachowuje się nowo narodzone dziecko. Przygotuj się zatem do spotkania z nim jeszcze w okresie ciąży. Poznaj jego zwyczaje, umiejętności i zachowanie. Oto 10 rzeczy, które warto wiedzieć o noworodku.
Wymioty u niemowlaka nie powinny być powodem do paniki, ale nie można ich też bagatelizować. Przeczytaj, dlaczego niemowlę wymiotuje i jak z nim wtedy postępować? Jak odróżnić wymioty od ulewania?
Choć chwila po porodzie to moment w którym widzisz swoje dziecko po raz pierwszy, to tych wspólnych 9 miesięcy, gdy byliście w dwupaku, wbrew pozorom wiele mu o tobie mówi. Noworodek całkiem nieźle zna swoją mamę. Oto skąd czerpie te informacje.
Pierwsze tygodnie życia dziecka, zwłaszcza tego pierworodnego, to dla rodziców niezwykłe wyzwanie. Wielu rzeczy się nie wie, a nawet jeśli słyszało się o nich, inaczej jest przeżywać je w realnym życiu. Emocje nie są dobrym doradcą, a panika źle wpływa zarówno na noworodka, jak i na mamę w połogu. Oto kilka typowych zmartwień świeżych mam, którymi nie warto zaprzątać sobie głowę.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Ocena stanu zdrowia noworodka

Zaraz po porodzie dziecko jest badane przez neonatologa. W większości krajów Europy stan noworodka określa się przy pomocy skali APGAR, która diagnozuje czynniki takie jak: czynność serca, oddech, kolor skóry, napięcie mięśni i reakcje na bodziec (chodzi o obserwowanie m.in. odruchu moro, odruchu chwytnego i innych)

Pielęgnacja noworodka

Opieka nad noworodkiem to prawdziwe wyzwanie. Wiele młodych rodziców obawia się uszkodzenia ciemiączka lub ma wątpliwości dotyczące pielęgnacji noworodka. Warto skorzystać wtedy z pomocy doświadczonej położnej i zdać się na swój instynkt rodzicielski, a opieka nad noworodkiem stanie się przyjemnym doświadczeniem. Pomimo tego, że niemowlę przez 1. miesiąc życia niewiele śpi, jest często płaczliwe i wymaga karmienia piersią nawet kilkanaście razy na dobę, to obserwowanie jego rozwoju, rozpoznawanie reakcji oraz zabiegi wokół malca, np. kąpiel noworodka, potrafią przynieść rodzicom dużo radości i wynagrodzić trudy dnia.

Opieka nad noworodkiem a połóg

Intensywne zmiany zachodzą nie tylko w organizmie dziecka – przemianom podlega również ciało kobiety, które powoli wraca do stanu sprzed poczęcia. W trakcie połogu, czyli liczącego ok. 6 tygodni okresu poporodowego, kobieta może uskarżać się na nieprzyjemne dolegliwości i pogorszenie samopoczucia. Wyrozumiałość dla swojego organizmu oraz równomierny podział obowiązków między obojgiem rodziców sprzyja szybszej regeneracji. W pierwszych tygodniach po porodzie mogą wystąpić również problemy z laktacją, dlatego ważne jest, aby kobieta mogła liczyć na pomoc doradcy laktacyjnego, który wyjaśnij jej, jak prawidłowo przystawiać noworodka do piersi, i zadbała o odpowiednią dietę matki karmiącej.