Noworodek

Przyjście na świat noworodka to czas nowych wyzwań, ale też cudów, w które obfituje okres rozwoju dziecka. Jego pierwszy etap, który trwa od narodzin do 28. dnia życia nazywany jest okresem noworodkowym. 

Pierwszy miesiąc macierzyństwa. Nie da się chyba przecenić tej ilości emocji, którą czuje każda świeżo upieczona mama. Są skrajne uczucia, jest pełno nowości i chwil, które będziemy pamiętać całe życie. Młode mamy pokazują piękne, ale i do bólu szczere kardy z pierwszego miesiąca życia z noworodkami.
Pielęgnacja kikuta pępowinowego u noworodka to bolączka każdego świeżo upieczonego rodzica. Choć jego gojenie zajmuje maksymalnie 2 tygodnie, to przez ten czas w głowach opiekunów potrafi pojawić się wiele pytań i wątpliwości. Położna Marta Juszczak w jednym ze swoich ostatnich wpisów na Instagramie odpowiada na nie krótko i rzeczowo.
Dla każdej świeżo upieczonej mamy chłopca opieka i pielęgnacja stanowi rodzaj zagadki. Na co uważać, czego się spodziewać i jak prawidłowo opiekować się małym chłopcem? Oto 5 rzeczy, które warto wiedzieć, będąc mamą synka.
Jeśli noworodek płacze i płacze, myślimy, że ma kolkę. Niekoniecznie. Naukowcy utworzyli pojęcie "purpurowego płaczu", który oznacza niemożliwy do utulenia płacz niemowlęcia, nie mający określonej przyczyny. Jeśli więc twoje dziecko płacze mimo podania leku na kolkę, przewinięcia i nakarmienia, to może właśnie ma napad purpurowego płaczu.
Dziecko płacze już kolejną godzinę, a ty nie potrafisz go uspokoić? Szalejesz z nerwów, że coś mu się stało, wściekasz się, w końcu masz ochotę usiąść i płakać razem z nim z bezsilności. Nie umiesz znieść płaczu noworodka? Te metody pomogą ci zachować spokój i zacząć działać rozsądnie.
Noworodek wydaje się kruchy jak porcelana, ale tak naprawdę jest bardziej wytrzymały, niż ci się wydaje. Nie znaczy to oczywiście, że pielęgnacja maleństwa nie wymaga specjalnej uwagi. Wymaga! Najważniejsze tylko w czasie codziennej pielęgnacji maluszka jest to, aby zapamiętać kilka zasad, nie panikować i działać pewnie.
Ubranka dla noworodka wybieramy zwykle w standardowym rozmiarze 56. Ale czasem noworodek rodzi się mniejszy lub większy niż to zazwyczaj bywa. Jeśli mama wie o tym wcześniej, może zdecydować, czy wybrać większy rozmiar ubranek dla noworodka, czy kupić te mniejsze.
Noworodek i mama uczą się siebie nawzajem. Przez pierwsze kilka tygodni po narodzinach musisz nabrać doświadczenia np. w tym, jak kąpać noworodka, jak pielęgnować jego pępek... Przeczytaj, jak bez stresu przetrwać pierwszy miesiąc z noworodkiem w domu.
Jurorka „Top model” kilka dni temu urodziła swoje pierwsze dziecko. Tym samym spełniła swoje wielkie marzenie o macierzyństwie w wieku 49 lat. Szczęśliwa mama opublikowała pierwsze zdjęcie swojej pociechy, potwierdzając tym samym medialne doniesienia o szczęśliwym porodzie.
Zabieg Credego wykonywany jest u noworodków tuż po porodzie. Chroni przed rzeżączkowym zapaleniem spojówek, które może spowodować ślepotę u dziecka. Na czym polega zabieg Credego? Jakie może spodowodować powikłania?
Czkawka u noworodka zdarza się bardzo często, a przyczyną jest niedojrzałość układu nerwowego u tak małego dziecka. Czy czkawka u noworodka powinna niepokoić? Co robić, by ulżyć dziecku? Czy są skuteczne sposoby na czkawkę u noworodka i wcześniaka? Przeczytaj albo posłuchaj.
Każde z nich ma swoich własnych rodziców, którzy są dwiema, oddzielnymi parami. A jednak mimo, że prawnie są kuzynami, genetycznie to bracia. Jak to możliwe? Jax i Jett to bliźnięta czwartorzędowe. Co to znaczy?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Ocena stanu zdrowia noworodka

Zaraz po porodzie dziecko jest badane przez neonatologa. W większości krajów Europy stan noworodka określa się przy pomocy skali APGAR, która diagnozuje czynniki takie jak: czynność serca, oddech, kolor skóry, napięcie mięśni i reakcje na bodziec (chodzi o obserwowanie m.in. odruchu moro, odruchu chwytnego i innych)

Pielęgnacja noworodka

Opieka nad noworodkiem to prawdziwe wyzwanie. Wiele młodych rodziców obawia się uszkodzenia ciemiączka lub ma wątpliwości dotyczące pielęgnacji noworodka. Warto skorzystać wtedy z pomocy doświadczonej położnej i zdać się na swój instynkt rodzicielski, a opieka nad noworodkiem stanie się przyjemnym doświadczeniem. Pomimo tego, że niemowlę przez 1. miesiąc życia niewiele śpi, jest często płaczliwe i wymaga karmienia piersią nawet kilkanaście razy na dobę, to obserwowanie jego rozwoju, rozpoznawanie reakcji oraz zabiegi wokół malca, np. kąpiel noworodka, potrafią przynieść rodzicom dużo radości i wynagrodzić trudy dnia.

Opieka nad noworodkiem a połóg

Intensywne zmiany zachodzą nie tylko w organizmie dziecka – przemianom podlega również ciało kobiety, które powoli wraca do stanu sprzed poczęcia. W trakcie połogu, czyli liczącego ok. 6 tygodni okresu poporodowego, kobieta może uskarżać się na nieprzyjemne dolegliwości i pogorszenie samopoczucia. Wyrozumiałość dla swojego organizmu oraz równomierny podział obowiązków między obojgiem rodziców sprzyja szybszej regeneracji. W pierwszych tygodniach po porodzie mogą wystąpić również problemy z laktacją, dlatego ważne jest, aby kobieta mogła liczyć na pomoc doradcy laktacyjnego, który wyjaśnij jej, jak prawidłowo przystawiać noworodka do piersi, i zadbała o odpowiednią dietę matki karmiącej.