Noworodek

Przyjście na świat noworodka to czas nowych wyzwań, ale też cudów, w które obfituje okres rozwoju dziecka. Jego pierwszy etap, który trwa od narodzin do 28. dnia życia nazywany jest okresem noworodkowym. 

Pierwsze godziny w domu z noworodkiem to czas, aby lepiej się poznać. To również czas, gdy mogą pojawić się niepokojące objawy, których nie należy ignorować. Warto wiedzieć, kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza.
Odruch Galanta, to jeden z kilku odruchów noworodka, który rozwija się w życiu płodowym i zanika po kilku tygodniach od narodzin. Wszystkie odruchy dziecko otrzymuje od natury w jakimś celu. Do czego potrzebny jest człowiekowi odruch Galanta i co się dzieje, gdy nie zanika on w odpowiednim czasie?
Lęk o nowonarodzone dziecko to codzienność każdego rodzica. To normalne uczucia, które świadczą nie tylko o twojej miłości, ale i o poczuciu odpowiedzialności za małego człowieka. Ale czasem niepokój przeradza się w obsesyjny lęk, który nie pozwala ci cieszyć się z macierzyństwa. To sygnał, że potrzebujesz pomocy w opanowaniu lęku poporodowego.
Wymioty u niemowlaka nie powinny być powodem do paniki, ale nie można ich też bagatelizować. Przeczytaj, dlaczego niemowlę wymiotuje i jak z nim wtedy postępować? Jak odróżnić wymioty od ulewania?
Przecieranie brodawek karmiącej mamy wódką to tylko jedno z zaleceń z lat 80., które może zaskakiwać współczesnych rodziców. W oficjalnym biuletynie Instytutu Matki i Dziecka z 1982 znaleźć można jeszcze więcej tego typu smaczków. W ogólnym rozrachunku trzeba jednak przyznać, że ówcześni rodzice mieli wyżej podniesioną poprzeczkę niż my dzisiaj.
Masz czasem problemy z odbiciem niemowlęcia po karmieniu? A może uważasz, że to żaden kłopot, bo dzieci na piersi nie połykają powietrza? Położna wyjaśnia, czy niemowlę na piersi potrzebuje odbijania i pokazuje najskuteczniejsze metody.
Jeśli noworodek płacze i płacze, myślimy, że ma kolkę. Niekoniecznie. Naukowcy utworzyli pojęcie "purpurowego płaczu", który oznacza niemożliwy do utulenia płacz niemowlęcia, nie mający określonej przyczyny. Jeśli więc twoje dziecko płacze mimo podania leku na kolkę, przewinięcia i nakarmienia, to może właśnie ma napad purpurowego płaczu.
Pierwsze 3 miesiące życia z nowonarodzonym maleństwem, to prawdziwa rewolucja. Dziecko potrzebuje opieki non stop, dużo płacze, wymaga tulenia, noszenia. Nie jest lekko, ale... Zniesiesz ten okres z wyrozumiałością, gdy zrozumiesz, że to zwyczajnie 4 trymestr, po którym wszystko będzie łatwiejsze!
Dziecko płacze już kolejną godzinę, a ty nie potrafisz go uspokoić? Szalejesz z nerwów, że coś mu się stało, wściekasz się, w końcu masz ochotę usiąść i płakać razem z nim z bezsilności. Nie umiesz znieść płaczu noworodka? Te metody pomogą ci zachować spokój i zacząć działać rozsądnie.
Noworodki tuż po narodzinach niczym nie przypominają słodkich bobasów z reklam. W pierwszym miesiącu życia maluszki zmieniają się tak bardzo, że są niemal nie do rozpoznania. Warto zdawać sobie sprawę, jak wygląda dziecko zaraz po narodzinach, by niepotrzebnie nie martwić się o jego zdrowie.
Każda mama martwi się o zdrowie noworodka, zwłaszcza obecnie, tuż po pandemii. Młoda mama stworzyła listę zasad, które rodzina i znajomi mają przestrzegać w kontaktach z jej nowo narodzonym dzieckiem. Jak myślicie, ma to sens? Czy przesadziła?
Ssawka to pęcherzyk na górnej wardze noworodka. Jest to efekt „ucisku” na wargi, spowodowanego długim ssaniem piersi. Bąbelek na ustach dziecka nie jest bolesny, ale lepiej go nie lekceważyć. Chociaż to częsty objaw, może świadczyć o nieprawidłowym chwytaniu piersi.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Ocena stanu zdrowia noworodka

Zaraz po porodzie dziecko jest badane przez neonatologa. W większości krajów Europy stan noworodka określa się przy pomocy skali APGAR, która diagnozuje czynniki takie jak: czynność serca, oddech, kolor skóry, napięcie mięśni i reakcje na bodziec (chodzi o obserwowanie m.in. odruchu moro, odruchu chwytnego i innych)

Pielęgnacja noworodka

Opieka nad noworodkiem to prawdziwe wyzwanie. Wiele młodych rodziców obawia się uszkodzenia ciemiączka lub ma wątpliwości dotyczące pielęgnacji noworodka. Warto skorzystać wtedy z pomocy doświadczonej położnej i zdać się na swój instynkt rodzicielski, a opieka nad noworodkiem stanie się przyjemnym doświadczeniem. Pomimo tego, że niemowlę przez 1. miesiąc życia niewiele śpi, jest często płaczliwe i wymaga karmienia piersią nawet kilkanaście razy na dobę, to obserwowanie jego rozwoju, rozpoznawanie reakcji oraz zabiegi wokół malca, np. kąpiel noworodka, potrafią przynieść rodzicom dużo radości i wynagrodzić trudy dnia.

Opieka nad noworodkiem a połóg

Intensywne zmiany zachodzą nie tylko w organizmie dziecka – przemianom podlega również ciało kobiety, które powoli wraca do stanu sprzed poczęcia. W trakcie połogu, czyli liczącego ok. 6 tygodni okresu poporodowego, kobieta może uskarżać się na nieprzyjemne dolegliwości i pogorszenie samopoczucia. Wyrozumiałość dla swojego organizmu oraz równomierny podział obowiązków między obojgiem rodziców sprzyja szybszej regeneracji. W pierwszych tygodniach po porodzie mogą wystąpić również problemy z laktacją, dlatego ważne jest, aby kobieta mogła liczyć na pomoc doradcy laktacyjnego, który wyjaśnij jej, jak prawidłowo przystawiać noworodka do piersi, i zadbała o odpowiednią dietę matki karmiącej.