Noworodek

Przyjście na świat noworodka to czas nowych wyzwań, ale też cudów, w które obfituje okres rozwoju dziecka. Jego pierwszy etap, który trwa od narodzin do 28. dnia życia nazywany jest okresem noworodkowym. 

Dzieci urodzone w marcu są kreatywne i konsekwentne, a ich znak zodiaku to Ryba lub Baran. Wiele kobiet uważa, że wiosna to najlepszy czas na urodzenie dziecka - w perspektywnie są wiosenne spacery i lato, czyli czas spędzony na świeżym powietrzu. Jak przygotować się na narodziny dziecka wiosną? Jak ubierać dzieci urodzone w marcu podczas zmiennej pogody? Zobacz, o czym trzeba pamiętać mając dziecko urodzone w marcu!
Czym różni się noworodek od niemowlaka? W teorii dziecko to dziecko, każdy jednak maluch przechodzi po kolei etap bycia noworodkiem i niemowlakiem. Do kiedy dziecko określane jest jako noworodek, a kiedy staje się ono niemowlęciem? Czy rozróżnianie tych dwóch stadiów rozwojowych ma jakiekolwiek praktyczne znaczenie?
Skala Apgar - według tego prametru pediatra, który bada dziecko po porodzie ocenia jego stan zdrowia. Wyjaśniamy, co konkretnie ocenia lekarz i jak liczba punktów w skali Apgar przekłada się na stan noworodka. Co to znaczy, że dziecko otrzymało 10 punktów w skali Apgar?
Jak wygląda dziecko po porodzie? Może cię zdziwić jego wygląd: stożkowata główka, krwiaki, obrzęknięte powieki... Tak właśnie wygląda noworodek! Spowodowane jest to trudną drogą, jaką noworodek przebył, przychodząc na świat.
Powrót ze szpitala z noworodkiem to ważne wydarzenie w życiu rodziny. Przed tatą ważny sprawdzian – organizacja powrotu mamy i dziecka ze szpitala do domu. Jak się do tego zabrać, o czym pamiętać?
Zakażenia okołoporodowe mogą dotyczyć tylko matki, ale mogą również dotykać dzieci, na które przechodzi infekcja. Do zakażenia może dojść na końcowym etapie ciąży, przy porodzie lub jakiś czas po nim. Na całe szczęście – wielu infekcjom okołoporodowym można zapobiec.
Kichanie u noworodka może zaniepokoić świeżo upieczonych rodziców, jednak nie zawsze jest to powód do niepokoju. Dlaczego noworodek kicha i jakie są przyczyny kichania u noworodka? Czy kichanie noworodka to objaw choroby?
Szukasz pomysłu na ciekawe zdjęcia swojego nowo narodzonego maluszka? Oto wzruszające efekty sesji noworodkowych z instagrama i nie tylko. Zobacz naszą galerię i zainspiruj się tymi pięknymi fotografiami.
Kłopoty z usypianiem noworodka zdarzają się bardzo często, mimo że przeciętny noworodek przesypia aż 15–20 godzin na dobę. Dlaczego więc wielu świeżo upieczonych rodziców ma tylko jedno marzenie – przespać spokojnie noc? Jak nauczyć dziecko zasypiać? To pytanie często zadają sobie młodzi rodzice. My znamy na nie odpowiedź!
Kiedy noworodek wraca ze szpitala do domu przed nim pierwsza podróż w foteliku samochodowym. Jak bezpiecznie dowieźć noworodka ze szpitala do domu? Jeśli ze szpitala wracacie samochodem – maluszek musi podróżować w specjalnym foteliku. A co zrobić, gdy nie masz samochodu? Zobacz, jak przewieźć noworodka bezpiecznie do domu, bez względu na środek transportu.
Jest zupełnie naturalnym, że każdy rodzic chce okazywać swojemu dziecku miłość. Niestety, niektóre praktyki - jak całowanie noworodka w usta, mogą okazać się niebezpieczne. Jakie konsekwencje może nieść ze sobą całowanie noworodka w usta?
Bliskość noworodka z mamą po porodzie to naturalna potrzeba obojga. Położenie maleństwa w łóżku obok siebie lub na sobie wydaje się być najprostszym i najbardziej intuicyjnym rozwiązaniem, szczególnie jeśli mama czuje się zmęczona i obolała po porodzie. Czy jednak w warunkach szpitalnych jest to bezpieczne?  

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka

Ocena stanu zdrowia noworodka

Zaraz po porodzie dziecko jest badane przez neonatologa. W większości krajów Europy stan noworodka określa się przy pomocy skali APGAR, która diagnozuje czynniki takie jak: czynność serca, oddech, kolor skóry, napięcie mięśni i reakcje na bodziec (chodzi o obserwowanie m.in. odruchu moro, odruchu chwytnego i innych)

Pielęgnacja noworodka

Opieka nad noworodkiem to prawdziwe wyzwanie. Wiele młodych rodziców obawia się uszkodzenia ciemiączka lub ma wątpliwości dotyczące pielęgnacji noworodka. Warto skorzystać wtedy z pomocy doświadczonej położnej i zdać się na swój instynkt rodzicielski, a opieka nad noworodkiem stanie się przyjemnym doświadczeniem. Pomimo tego, że niemowlę przez 1. miesiąc życia niewiele śpi, jest często płaczliwe i wymaga karmienia piersią nawet kilkanaście razy na dobę, to obserwowanie jego rozwoju, rozpoznawanie reakcji oraz zabiegi wokół malca, np. kąpiel noworodka, potrafią przynieść rodzicom dużo radości i wynagrodzić trudy dnia.

Opieka nad noworodkiem a połóg

Intensywne zmiany zachodzą nie tylko w organizmie dziecka – przemianom podlega również ciało kobiety, które powoli wraca do stanu sprzed poczęcia. W trakcie połogu, czyli liczącego ok. 6 tygodni okresu poporodowego, kobieta może uskarżać się na nieprzyjemne dolegliwości i pogorszenie samopoczucia. Wyrozumiałość dla swojego organizmu oraz równomierny podział obowiązków między obojgiem rodziców sprzyja szybszej regeneracji. W pierwszych tygodniach po porodzie mogą wystąpić również problemy z laktacją, dlatego ważne jest, aby kobieta mogła liczyć na pomoc doradcy laktacyjnego, który wyjaśnij jej, jak prawidłowo przystawiać noworodka do piersi, i zadbała o odpowiednią dietę matki karmiącej.