Dzieci urodzone w styczniu. Co trzeba wiedzieć o urodzonych w styczniu?

2016-12-29 9:14

Według statystyk na początku roku rodzi się więcej chłopców niż dziewczynek. Dzieci urodzone w styczniu są podobno pewne siebie, bo zawsze są najstarsze w klasie, ale też mniej odporne na choroby – bo od małego narażone na mrozy i zimne wiatry. Jak dobrze przygotować się do narodzin styczniowego dziecka?

Dziecko w czapce
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Prezenty dla pierwszego dziecka urodzonego w Nowym Roku!
  2. Alkohol surowo zabroniony!
  3. Śpiworek do fotelika
  4. Czy taniec w ostatnich tygodniach ciąży jest bezpieczny?
  5. Kiedy wyjść na pierwszy spacer?
  6. Zabawa sylwestrowa w ostatnim miesiącu ciąży?
  7. Polecamy wideo: Jak uśpić dziecko?

Prezenty dla pierwszego dziecka urodzonego w Nowym Roku!

W wielu miastach i gminach pierwsze dziecko urodzone w nowym roku dostaje darmową wyprawkę, nagrody pieniężne  albo drobne prezenty. Jeśli urodzisz 1 lub 2 stycznia, sprawdź to  koniecznie. Może się okazać, że już na starcie życia twoje dziecko okaże się prawdziwym szczęściarzem. Pamiętaj o rejestracji noworodka w USC i o wolnym piątku 6 stycznia (święto Trzech Króli).

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Alkohol surowo zabroniony!

Nawet pod koniec ciąży alkohol może wpłynąć negatywnie na płód – wywołać poronienie lub przedwczesny poród. Dlatego wódka, szampan, a nawet czerwone wino, o którym mówi się wiele w kontekście poprawy trawienia czy ochrony przed miażdżycą, są dla ciebie niewskazane. W sylwestra o północy wychyl lampkę szampana dla dzieci – jest może trochę słodki, ale ma fantastyczne bąbelki i przy otwieraniu strzela jak prawdziwy Dom Perignon!

Czarno-białe zabawki dla dzieci. Pomysły na kontrastowe zabawki dla dzieci >>

Dobrze wiedzieć

Śpiworek do fotelika

Styczeń to środek zimy. Ciepły śpiwór do fotelika jest więc obowiązkowym elementem wyprawki na dzień powrotu ze szpitala. Nawet jeśli na dworze będzie mróz, dzięki śpiworkowi malec nie zmarznie w aucie ani  w drodze z samochodu do domu.

Czy taniec w ostatnich tygodniach ciąży jest bezpieczny?

Ruch w ciąży, a więc i taniec, jest dla ciebie jak najbardziej dozwolony, ale z dużym brzuchem pewnie nie będzie ci łatwo szaleć na parkiecie. Dlatego w ostatnim miesiącu ciąży postaw raczej na wolne tańce przytulańce, które nie wymagają podrygiwania i skakania. Taniec poprawia krążenie, pracę układu oddechowego i wzmacnia mięśnie. Pamiętaj, aby się zbytnio nie męczyć, a jeśli poczujesz się źle, przerwij i odpocznij.

Odruch Moro czyli pierwotne odruchy noworodka >>

Kiedy wyjść na pierwszy spacer?

Na pierwszy styczniowy spacer możecie się wybrać dopiero po dwóch tygodniach od narodzin dziecka. Aby maluszek przyzwyczaił się do niskiej temperatury, powinien wcześniej przejść chrzest bojowy, czyli werandowanie. Polega ono na wystawianiu dziecka w wózku (ubranego tak, jak będzie podczas spaceru) na balkon lub przy otwartym oknie, by oswoiło się z zimnym, ostrym powietrzem i uodporniło na mróz. Zacznij od 5-minutowego pobytu na balkonie i każdego dnia wydłużaj go o kolejne 5 minut. Werandowanie powinno trwać przez kilka dni, a jeśli termometr wskazuje więcej niż 10 stopni poniżej zera  – nawet przez tydzień. Nie zapomnij o wcześniejszym posmarowaniu buzi noworodka specjalnym kremem na mróz i wiatr!

Prawidłowy wzrost dziecka w pierwszym roku życia. Tabela wzrostu niemowląt >>

Zabawa sylwestrowa w ostatnim miesiącu ciąży?

Jeśli masz termin porodu w drugiej połowie lub pod koniec stycznia, możesz wybrać się na sylwestra do znajomych. Domówki to najlepsza dla ciebie forma powitania 2017 roku – nie będzie  za głośno, nawet jeśli gospodarz zaproponuje tańce. Poza tym jeśli  poczujesz się zmęczona, zawsze będziesz mogła schować się na chwilę w drugim pokoju, aby odpocząć. Nie idź na bal do lokalu,  bo zazwyczaj muzyka włączona jest tam na cały regulator, tymczasem badania pokazują, że hałas może sprzyjać zaburzeniom słuchu u dziecka w przyszłości.

Lepiej też zrezygnować z sylwestrów organizowanych w plenerze. Po pierwsze: na takich imprezach zawsze jest głośno i tłoczno (w dużym ścisku ktoś może niechcący urazić cię w brzuch). Po drugie: stanie – nawet krótkie – na mrozie może skończyć się infekcją, a choroba w ostatnich tygodniach ciąży nie jest ci do niczego potrzebna.

Polecamy wideo: Jak uśpić dziecko?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza