Asymetria ułożeniowa niemowlaka - przyczyny, objawy, ćwiczenia dla niemowląt

2022-01-21 14:48

Choć asymetria ułożeniowa niemowlaka sama w sobie nie jest chorobą, może być przyczyną poważnych kłopotów ze zdrowiem. Jakie są objawy asymetrii u dziecka? Jak wygląda rehabilitacja i ćwiczenia dla niemowląt z asymetrią ułożeniową? Sprawdź!

Asymetria ułożeniowa niemowlaka
Autor: Getty images Zdrowe, urodzone o czasie dziecko powinno wyrosnąć z asymetrii pomiędzy 2 a 4 miesiącem życia.

Asymetria ułożeniowa to stan, kiedy niemowlę układa się asymetrycznie, wyraźnie wybierając jedną stronę ciała – na przykład odwraca główkę ciągle w tym samym kierunku - zarówno podczas codziennej aktywności, jak i podczas snu.

Spis treści

  1. Jakie objawy świadczą o asymetrii ułożeniowej?
  2. Przyczyny asymetrii ułożeniowej
  3. Czy z asymetrią ułożeniową trzeba iść do lekarza?
  4. Asymetria ułożeniowa: metody rehabilitacji
  5. Jak eliminować asymetrię urodzeniową podczas codziennej pielęgnacji?
Asymetria ułożeniowa u dzieci

Jakie objawy świadczą o asymetrii ułożeniowej?

Z mniejszą lub większą asymetrią rodzą się wszystkie noworodki, i jest to następstwo nierównego ułożenia dziecka w brzuchu mamy w końcówce ciąży. Im wcześniej płód przyjmie jedną pozycję w kanale rodnym, tym silniej później będzie do niej przyzwyczajony. Spory wpływ na to ma też temperament malucha: dzieci, które w brzuchu były ruchliwe, rzadziej przyzwyczajają się do konkretnej pozycji.

Zdrowe, urodzone o czasie dziecko powinno wyrosnąć z asymetrii pomiędzy 2 a 4 miesiącem życia. O utrwalonej asymetrii można mówić dopiero pod koniec 3 miesiąca życia, kiedy dziecko wyraźnie preferuje jedną część ciała.

W trakcie zabawy lub pielęgnacji można zauważyć, że dziecko zdecydowanie preferuje jedną stronę ciała: na niej się układa, częściej odwraca główkę w tym kierunku, do buzi wkłada tylko jedną rączkę (druga często jest wtedy zaciśnięta i wycofana), w łóżeczku albo na przewijaku nie potrafi leżeć prosto, a gdy zacznie obracać się z pleców na bok, zawsze robi to tylko w jedną stronę.

Dzieci z asymetrią nie potrafią leżeć na brzuszku i ułożone w tej pozycji zaczynają marudzić (wynika to z faktu, że nie umieją się symetrycznie podeprzeć na przedramionach). Charakterystycznym objawem utrwalonej asymetrii ułożeniowej jest spłaszczona z jednej strony główka.

Czytaj również: Główka niemowlaka - dlaczego główka noworodka jest płaska?

Rehabilitacja niemowląt metodą NDT-Bobath: na czym polega?

Przyczyny asymetrii ułożeniowej

Przyczyn tego, że dziecko stale układa się lub odwraca tylko w jednym kierunku jest wiele, i są one bardzo różne. Niekiedy dzieci układają się asymetrycznie, bo z powodu małej ilości wód płodowych już w brzuchu mamy przybierały niewłaściwą pozycję. Czasem przyczyną są błędy w opiece w okresie noworodkowym, na przykład przystawianie stale do jednej piersi.

Bywa jednak, że powody są poważniejsze – na przykład dziecko ma okołoporodowe uszkodzenie splotu barkowego, przez co po jednej stronie ciała występują zaburzenia czucia i ruchu, albo cierpi na kręcz szyi lub ma nieprawidłowe napięcie mięśniowe. Zdarza się, że za asymetrię odpowiedzialne są wady słuchu lub wzroku – dziecko reaguje tylko na te sygnały, które dobiegają do niego z określonej, zawsze tej samej, strony.

Czy z asymetrią ułożeniową trzeba iść do lekarza?

Asymetria ułożeniowa powinna zaniepokoić rodziców wówczas, jeśli występuje po ukończeniu 4 miesiąca życia. Wtedy należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, a więc najczęściej pediatry, który powinien dokładnie obejrzeć dziecko, spróbować dociec przyczyny i w zależności od tego, co ustali, skierować rodziców do lekarza określonej specjalizacji: neurologa, ortopedy, chirurga lub lekarza rehabilitanta.

Asymetria ułożeniowa: metody rehabilitacji

Niezależnie od tego, co jest przyczyną asymetrii u niemowlaka (i jak będzie przebiegało dalsze leczenie), należy jak najszybciej zacząć rehabilitować dziecko, bo prawidłowo dobrane ćwiczenia pomogą zmniejszyć do minimum ewentualne opóźnienia w rozwoju ruchowym, a także skorygują ułożenie ciała tak, zapobiegając późniejszym wadom postawy.

Ćwiczenia powinny odbywać się kilka razy w tygodniu (nawet codziennie, jeśli tak zdecyduje lekarz). Ich rodzaj zależy od przyczyn asymetrii.

Dziecko może być np. rehabilitowany metodą NDT-Bobath, która pozwala wyrównać pracę mięśni obu części ciała i regulować napięcie mięśniowe. Jeśli przyczyną asymetrii jest kręcz szyi, elementem terapii będzie masaż leczniczy. Rodzice powinni też otrzymać dokładne wytyczne na temat sposobu karmienia, pielęgnacji i noszenia dziecka, by asymetria nie pogłębiała się na skutek niewłaściwej opieki nad maluszkiem.

Zobacz jak prawidłowo nosić dziecko:

Jak eliminować asymetrię urodzeniową podczas codziennej pielęgnacji?

Niezależnie od rehabilitacji warto wpoić sobie kilka nawyków i zachowań, które pomogą dziecku szybciej wrócić do formy. Najważniejsza jest zasada naprzemienności – niemowlę trzeba nosić, karmić, układać do snu raz na jedną, raz na drugą stronę. Musi mieć też swobodę ruchu i często zmienianą pozycję – rodzice powinni kłaść go raz na podłodze, raz na łóżku, na pleckach, boku, brzuchu, bo im większa różnorodność pozycji, tym lepszy rozwój.

Dobrą pomocą są zabawy przebiegające z turlaniem – dziecko można ułożyć na kocu rozłożonym na podłodze i delikatnie „przetaczać” po nim z jednej strony na drugą. Interesujące go zabawki dobrze jest układać raz z jednej, raz z drugiej strony tak, by musiał sięgać po nie w różnych kierunkach.

Czytaj również: Niemowlak na brzuchu - kiedy i jak długo kłaść maluszka na brzuszku?

Podnoszenie główki przez niemowlaka: kiedy i jak pomagać dziecku w podnoszeniu główki

Rehabilitacja ruchowa dzieci: metoda Vojty

Czy wiesz, jak opiekować się noworodkiem?

Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić noworodka?
Noworodek z tabliczką
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza