Noworodki tuż po porodzie - nie wyglądają jak z reklamy, ale dla mam są najpiękniejsze

2022-12-27 15:58

Noworodki tuż po narodzinach niczym nie przypominają słodkich bobasów z reklam. W pierwszym miesiącu życia maluszki zmieniają się tak bardzo, że są niemal nie do rozpoznania. Warto zdawać sobie sprawę, jak wygląda dziecko zaraz po narodzinach, by niepotrzebnie nie martwić się o jego zdrowie.

noworodek
Autor: Getty images Nie wyglądają jak z reklamy, ale dla mam są najpiękniejsze

Wiadomo, że dla każdej mamy, jej dziecko jest najpiękniejsze. Ale hormony poporodowe mogą wzbudzić niepotrzebne obawy, o to, czy specyficzny wygląd noworodka mieści się w normach i czy nie jest objawem choroby lub komplikacji po porodzie

Dzieci, które pod koniec ciąży, rozwijały się, co tu dużo ukrywać, w ciasnych warunkach, otoczone wodami płodowymi, a później przeciskały się przez wąski kanał rodny wyglądają nieco inaczej niż można by to sobie wyobrażać. Już po tygodniu, u noworodka zaczyna być widać, jego prawdziwe rysy twarzy. A po miesiącu, wiele maluszków w ogóle nie przypomina siebie samych z okresu poporodowego. 

Zobacz też: Jak wygląda noworodek po porodzie? To nie powinno cię dziwić!

Jak wyglądają noworodki? Zdjęcia maluszków do ukończenia 4. tygodnia

Jak będzie wyglądał noworodek niedługo po porodzie? Jego główka może być zniekształcona, niekiedy nawet bardzo. Może przypominać kształtem stożek, turban, a nawet kask kolarski. Buzia, a zwłaszcza okolice oczu są u noworodka spuchnięte, a powieki zazwyczaj wąsko rozwarte.

Do tego jego oczy będą granatowe, co zmieni się w kolejnych tygodniach. Noski noworodków są zdecydowanie bardziej płaskie, jakby "bokserskie" niż u niemowlaków. U maluchów urodzonych z niewielką wagą, widoczny będzie jakby nadmiar skóry na ciałku, które nie zdążyło nabrać tłuszczyku. 

Jak wyglądają noworodki po porodzie? Zobaczcie w naszej GALERII

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza