Jak wygląda noworodek po porodzie? To nie powinno cię dziwić!

2022-01-10 14:20

Jak wygląda dziecko po porodzie? Może cię zdziwić jego wygląd: stożkowata główka, krwiaki, obrzęknięte powieki... Tak właśnie wygląda noworodek! Spowodowane jest to trudną drogą, jaką noworodek przebył, przychodząc na świat.

Jak wygląda noworodek po porodzie? To nie powinno cię dziwić w wyglądzie noworodka
Autor: Getty images To nie powinno cię dziwić w wyglądzie noworodka

To, jak wygląda noworodek po porodzie, wynika z drogi, jaką malec pokonuje przechodząc przez wąski kanał rodny, ale i z niedojrzałości jego organizmu. Aby zniknęły znamiona, zapuchnięcia, krostki, a części ciała zmieniły swoje proporcje, potrzeba dni, a czasem tygodni.

Nie martw się, noworodek, którego widziałaś tuż po porodzie wkrótce zmieni się w słodkiego, delikatnie różowiutkiego bobaska! Co nie powinno cię dziwić w wyglądzie noworodka?

Spis treści

  1. Delikatna skóra w wyglądzie noworodka
  2. Krostki i krwiaki w wyglądzie dziecka po porodzie
  3. Kształt główki noworodka po porodzie
  4. Sina buzia dziecka po porodzie
  5. Włoski w wyglądzie noworodka 
  6. Niebieskie oczy noworodka
  7. Dłonie noworodka, czyli zaciśnięte piąstki
  8. Powiększone sutki u noworodka
  9. Wygląd brzuszka i pępka noworodka 
  10. Genitalia u dziecka po porodzie
  11. Wygląd nóg i stóp u noworodka
Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Delikatna skóra w wyglądzie noworodka

Jest cienka, z prześwitującą siateczką naczyń krwionośnych – to dlatego ma zwykle czerwony albo różowy kolor. To normalny wygląd skóry noworodka.

Tuż po porodzie skóra dziecka urodzonego o czasie jest pokryta mazią płodową – tłustą białą wydzieliną, która podczas ciąży izoluje skórę dziecka od płynu owodniowego, a podczas porodu ułatwia dziecku przeciskanie się przez kanał rodny.

Duża ilość mazi płodowej występuje u wcześniaków, natomiast nie ma jej prawie u dzieci urodzonych po terminie. Dlatego takie dzieci rodzą się zwykle z suchą, łuszczącą się skórą. Nie wymaga to leczenia – by stan skóry wrócił do normy, wystarczy te miejsca natłuszczać.

Na skutek zbyt małej ilości mazi płodowej dzieci, które urodziły się ponad dwa tygodnie po przewidywanym terminie porodu, mogą też mieć pomarszczone dłonie i stopy.

Krostki i krwiaki w wyglądzie dziecka po porodzie

Kilka dni po porodzie u dziecka mogą pojawić się krostki, które przypominają trądzik. To bardzo częsty element wyglądu noworodka. Winne są hormony mamy, które wciąż krążą w organizmie maleństwa. Choć czasem trzeba kilku miesięcy, by zniknęły, nie jest to powód do niepokoju. Jednak krostek absolutnie nie wolno wyciskać ani zdrapywać, by nie doprowadzić do zakażenia skóry.

Niektóre dzieci mają też białe krostki, przypominające kaszaki. To nic groźnego. Takie zmiany pojawiają się wskutek zatkania gruczołów łojowych i znikają same.

Mogą cię również zastanowić krwiaki na główce. Są one skutkiem parcia – czasem pod wpływem wysokiego ciśnienia, które działa na główkę dziecka w trakcie porodu, pękają niewielkie naczynia krwionośne. Krwiaki nie są groźne i wchłaniają się zazwyczaj w ciągu tygodnia od porodu.

Kształt główki noworodka po porodzie

Przeciskając się w czasie porodu przez miednicę mamy, niemowlę toruje sobie drogę główką. Jest to możliwe, bo połączenia między kośćmi czaszki nie są jeszcze zrośnięte, dzięki czemu są plastyczne i mogą zmieniać swoją pozycję.

Gdy kanał rodny jest bardzo wąski, kości zbliżają się do siebie lub zachodzą jedna na drugą. Na skutek tego główka dziecka po porodzie jest spiczasto wydłużona, a na jej szczycie pojawia się tzw. przedgłowie – miękka, zasiniona „czapeczka”. Głowa wróci do normalnego, owalnego kształtu w ciągu kilku dni, choć czasem trzeba zaczekać około dwóch tygodni.

Na główce dziecka po porodzie możesz wyczuć ciemiączka, czyli miejsca, które nie zostały przykryte przez rosnące kości. One również umożliwiają dostosowanie kształtu czaszki do kanału rodnego. Pierwsze znajduje się w okolicy ciemieniowej (bliżej szczytu główki), drugie w okolicy potylicznej (z tyłu główki).

Dotykając tych miejsc, możesz wyczuć, a nawet zauważyć pulsowanie. Jest to zjawisko zupełnie normalne, zaniepokoić powinno zapadnięcie lub wyraźne uwypuklenie ciemiączka. Pierwszy objaw może świadczyć o odwodnieniu dziecka, drugi – o zbyt wysokim ciśnieniu wewnątrzczaszkowym. W takich przypadkach należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czytaj również: USG przezciemiączkowe: wykrywa wady rozwojowe noworodków. USG przezciemiączkowe - kiedy wykonać?

Noworodek a niemowlę: różnice fizjologiczne

SKALA APGAR: ile punktów i za co dostaje noworodek po narodzinach?

Sina buzia dziecka po porodzie

Buzia noworodka niczym nie przypomina uśmiechniętego bobasa z reklamy. Dziecko po porodzie niekiedy wygląda jak bokser, który właśnie przebył ciężką walkę na ringu. Często ma siniaki na czole i policzkach, spłaszczony nosek.

Siniaki szybko znikną, a nos wyprostuje się sam i nie należy prostować go na siłę. Jeśli niepokoisz się wyglądem noworodka, pamiętaj, że jest to stan przejściowy, który nie świadczy o późniejszym kształcie ani wielkości tej części ciała.

Włoski w wyglądzie noworodka 

Dzieci rodzą się najczęściej z ciemnymi włosami, które w ciągu pierwszych kilku tygodni wycierają się, a na ich miejsce wyrastają nowe. Ilość i długość włosów u dzieci bywa różna – podczas gdy jedne mają ich mało, innym można pleść warkoczyki. Krótkie i bardzo delikatne włoski (tzw. meszek płodowy) pokrywają również niemal całe ciało dziecka. Znikają one samoistnie w ciągu kilku tygodni.

Niebieskie oczy noworodka

Niemal wszystkie dzieci w naszej szerokości geograficznej rodzą się z niebieskimi tęczówkami. Kolor oczu może się zmieniać do 6. miesiąca życia. Tuż po porodzie powieki bywają obrzmiałe i zaczerwienione, a sama tęczówka niezbyt przejrzysta.

Kanaliki łzowe są jeszcze słabo wykształcone, dlatego dziecko po porodzie może budzić się ze sklejonymi powiekami.

W takim wypadku należy przemywać je solą fizjologiczną (ruchem od skroni w kierunku nosa), a jeśli po kilku dniach lepka, żółta wydzielina nadal się utrzymuje, trzeba zwrócić się do lekarza, by wykluczyć infekcję. Noworodek po porodzie miewa silnie zaznaczone wewnętrzne fałdy w kącikach oczu, dlatego możesz mieć wrażenie, że zezuje.

Faktem jest, że noworodek może rzeczywiście zezować – jego ruchy gałek ocznych są jeszcze nieskoordynowane i nawet jeśli ujrzysz „krzywy wzrok” swojego maleństwa, nie musisz się tym przejmować. Jeśli jednak po kilku miesiącach niemowlak nadal będzie tak patrzył, powinnaś skonsultować się z okulistą.

Dłonie noworodka, czyli zaciśnięte piąstki

Noworodki po porodzie trzymają dłonie zaciśnięte w piąstki – jest to objaw prawidłowego napięcia mięśni. W pierwszych tygodniach po urodzeniu można obserwować u dziecka zaburzenia termoregulacji. Dlatego rączki (i stópki) dziecka mogą być chłodne, mieć niebieskoszary lub siny kolor.

Noworodek ma bardzo cienkie i delikatne paznokcie. Bywa, że dzieci rodzą się już z długimi paznokciami. Jednak z pierwszym manicure warto zaczekać, dopóki nie wrócicie ze szpitala do domu. Najlepiej zrobić go około tygodnia od porodu, a do tego czasu na dłonie maleństwa zakładać bawełniane niedrapki lub skarpetki, aby niemowlak nie podrapał sobie skóry.

Zapoznaj się również: Kalendarz Rozwoju Dziecka 

Obcinanie paznokci niemowlęciu: instrukcja dla rodziców

Rodzisz po raz pierwszy? Zobacz, jak wygląda poród naturalny

Powiększone sutki u noworodka

Bez względu na płeć dziecka, tuż po porodzie sutki mogą być lekko obrzmiałe i zaczerwienione, może też z nich wypływać przezroczysty albo białawy płyn. Dzieje się tak za sprawą hormonów, które przedostają się przez łożysko do płodu. Wywierają taki sam wpływ na dziecko, jak na jego mamę (u mamy są odpowiedzialne za laktację).

Zmiany te należy pozostawić bez leczenia aż do ich ustąpienia. W żadnym wypadku gruczołów piersiowych nie wolno wyciskać. Zaniepokoić powinien jedynie wyciek z jednego sutka, któremu towarzyszy zaczerwienienie, obrzęk i podwyższona temperatura.

W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ objawy te mogą świadczyć o stanie zapalnym. Zniknięcie obrzęku spowodowanego hormonami mamy jest kwestią maksymalnie dwóch tygodni.

Wygląd brzuszka i pępka noworodka 

Brzuszek noworodka powinien być lekko napięty, ale nie twardy. Przez cienką skórę dziecka po porodzie możemy czasem zauważyć zarys jelit. Po przecięciu pępowiny na pępku dziecka zostaje założona plastikowa klamra i zanim powstanie charakterystyczna blizna, usychający kikut pępka trzeba starannie pielęgnować.

Zaniepokoić powinny obrzmienia i zaczerwienienia, ponieważ przez tę ranę do organizmu dziecka mogą się przedostać różne wirusy i bakterie. Gojenie pępka może trwać do kilku tygodni.

Genitalia u dziecka po porodzie

Wargi sromowe u dziewczynek i jądra u chłopców mogą być zaczerwienione i opuchnięte. Dodatkowo z pochwy może sączyć się biała albo krwawa wydzielina (tzw. paramiesiączka). Winowajcami są znowu hormony mamy, które szaleją teraz w organizmie dziecka po porodzie. Objawy te utrzymują się tylko przez kilka dni po porodzie i nie wymagają żadnego leczenia.

Wygląd nóg i stóp u noworodka

Przez pierwsze kilka tygodni życia noworodek ma podkurczone nóżki. To dla niego najzupełniej naturalna pozycja, w ten sposób nogi były przecież ułożone w brzuchu mamy przez kilka miesięcy. Nie martw się, z czasem będą się one rozprostowywać.

Skontaktuj się z lekarzem wtedy, jeśli zauważysz, że kolanka układają się na różnym poziomie – takie nierówności mogą świadczyć o zwichnięciu stawu biodrowego. Tak jak w przypadku dłoni, małe stópki mogą być zasinione. Możesz też zauważyć, że dziecko po porodzie podwija palce u stóp, a pod wpływem dotyku je rozprostowuje (jest to tzw. odruch Babińskiego).

miesięcznik "M jak mama"

Czy wiesz, jak pokonać problemy laktacyjne?

Pytanie 1 z 10
Właśnie urodziłaś dziecko. Jeszcze w szpitalu twoje piersi zaczynają nabrzmiewać, są napięte i tryska z nich pokarm.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza