Jak wygląda noworodek? Zobacz zdjęcia maluszków do ukończenia 4. tygodnia życia

2021-10-07 10:16

Noworodek to dziecko od urodzenia do ukończenia 4 tygodni. Po tym okresie, aż do ukończenia 12. miesiąca nazywa się je niemowlęciem. Jak wygląda noworodek tuż po narodzinach, a jak 3-tygodniowe dziecko?

Jak wygląda noworodek?
Autor: Getty images Jak wygląda noworodek?

Noworodek, czyli dziecko od dnia narodzin do ukończenia 4. tygodnia życia zazwyczaj w ciągu tego niepełnego miesiąca zwiększa swoją wagę o około 600 g względem masy urodzeniowej. Co ważne, noworodek może tracić na wadze w pierwszych dniach życia - jest to związane z utratą płynów i oddaniem tzw. smółki. Dziecko więcej wydala niż wypija, np. podczas karmienia piersią. Jest to zupełnie normalne. W kolejnych tygodniach powinien zacząć przybierać na wadze.

Wiadomo jednak, że choć statystyczny polski noworodek waży od 3 do 3,5 kg (waga po urodzeniu zazwyczaj mieści się w zakresie od 2,5 do 4 kg), w przypadku wcześniaków, wygląda to zupełnie inaczej. 

Jeśli chcesz określić, czy maluszek prawidłowo przybiera na wadze i zwiększa swoje rozmiary, wpisz dane do naszego kalkulatora: siatki centylowe.

Jeśli pierwszy poród dopiero przed tobą a ty zastanawiasz się, jak wygląda dziecko tuż po tym, jak pojawi się na świecie i po upływie kilku tygodni, najczęściej już w domu, OTWÓRZ GALERIĘ zdjęć:

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?