Spisała zasady dla odwiedzających jej nowo narodzone dziecko i została gwiazdą TikToka. Przesadziła?

2022-12-27 15:58

Każda mama martwi się o zdrowie noworodka, zwłaszcza obecnie, tuż po pandemii. Młoda mama stworzyła listę zasad, które rodzina i znajomi mają przestrzegać w kontaktach z jej nowo narodzonym dzieckiem. Jak myślicie, ma to sens? Czy przesadziła?

Mama z TikToka
Autor: TikTok

Spis treści

  1. Przesada czy słuszna decyzja?
  2. Jak wygląda lista zasad Maisie?

Maisie Crompton, 20-letnia Amerykanka nie jest jeszcze mamą, ale wkrótce nią zostanie. Dlatego już teraz stworzyła listę zasad, o których przestrzeganie chce prosić swoją rodzinę i znajomych.

Jak zakłada młoda mama, gdy urodzi już dziecko, wszyscy będą chcieli je poznać, ale ona chce, aby pierwsze odwiedziny obcych ludzi u malca  przebiegało na jej zasadach. Wszystko po to, aby chronić noworodka przed zarazkami, które mogą przenieść ludzie z ulicy do domu.

Przesada czy słuszna decyzja?

Lista spisana przez Maisie obejmuje 8 próśb, zaleceń i zakazów, na których zależy młodej mamie. Ktoś może powiedzieć, że to przesada, jednak specjaliści stają po stronie kobiety.

Nowo narodzone dziecko jest wrażliwe i mało odporne na wirusy i bakterie: jego układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i chociaż maluszka chronią przeciwciała pobierane wraz z mlekiem mamy, to jednak lekarze radzą, aby w miarę możliwości ograniczać jego kontakt z zarazkami.

Niedopuszczalne zdaniem pediatrów jest np. całowanie noworodka - w ten sposób przenosimy na niego obcą florę bakteryjną, z którą nie miał dotąd kontaktu, a która może zagrozić jego zdrowiu. 

Czytaj również: Czy kłaść noworodka na łóżku szpitalnym mamy?

Odwiedziny noworodka - tylko na twoich warunkach

Jak wygląda lista zasad Maisie?

Swoją listę zakazów i zaleceń przyszła mama pokazała na TikToku. Oto jej 8 punktów:

  1. Proszę, nie całuj dziecka
  2. Nie przychodź do nas bez zapowiedzi (naprawdę nie sądzę, że będę miała ochotę na kontakty towarzyskie, chwilę po tym, jak dziecko ze mnie wyjdzie)
  3. Nie mów innym, że nasze dziecko się już urodziło, dopóki my sami nie tego zrobimy w mediach społecznościowych lub osobiście
  4. Nie rób zdjęci i nie publikuj ich zanim my tego nie zrobimy
  5. Nie przychodź do nas, jeśli jesteś chory (nie obchodzi mnie, czy to tylko "mały kaszel")
  6. Umyj ręce przed wzięciem dziecka na ręce (prawdopodobnie wcześniej dotykałeś nimi wielu rzeczy)
  7. Nie proś mnie o to, aby zobaczyć moje dziecko, jeśli nie interesowałeś się nim przez całą moją ciążę, nie rozmawiałeś ze mną ani nie sprawdzałeś, jak się czuje (po prostu nie)
  8. Jeśli dziecko zacznie płakać, proszę oddaj je z powrotem mnie lub jego tacie (nie chcę patrzeć na to z daleka)

Jeśli planujesz w niedalekiej przyszłości odwiedzić jakiegoś noworodka lub sama jesteś przyszłą mamą, weź pod uwagę listę Maisie.

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?