Pielęgnacja niemowlaka

Skóra niemowlaka zaczyna przypominać skórę dorosłego człowieka dopiero po ukończeniu przez dziecko 3. roku życia. Do tego czasu delikatny i cienki naskórek wymaga specjalnej pielęgnacji. O codzienną kąpiel niemowlaka należy zadbać, gdy zwiększy się aktywność ruchowa dziecka – zacznie samodzielnie jeść i się przemieszczać. Dziecko najlepiej kąpać w specjalnej wanience dla niemowląt. Należy pamiętać, by woda miała odpowiednią dla niemowlęcia temperaturę – ok. 33-34 stopnie Celsjusza. Z równie dużą …

O Alex Dacy, znanej z mediów społecznościowych jako "Roszpunka na wózku inwalidzkim", świat usłyszał, gdy zaszła w ciążę. Kobieta z dużym stopniem niepełnosprawności urodziła zdrowe dziecko. Radzi sobie bardzo dobrze, choć internauci zarzucali jej, że nawet nie zmieni własnemu dziecku pieluchy.
Są niemowlęta, które w trakcie jednej nocy potrafią wybudzać się nawet kilkanaście razy. Rozpraszają je dźwięki, światło, ruch – w tym także ruch własnego ciała. Czy możemy coś zrobić, by poprawić komfort snu swojego dziecka? Zdaniem fizjoterapeutki Agnieszki Strzelczyk tak. Proste ćwiczenia mogą pomóc dziecku „lepiej poczuć się w przestrzeni”, a tym samym zapewnić spokojniejszy sen.
Czym smarować twarz niemowlaka zimą? Zimowa ochrona skóry niemowlaka to bardzo ważny element codziennej pielęgnacji dziecka. Duże różnice temperatur, mróz, suche powietrze - to wszystko wpływa na wysuszanie i pierzchnięcie skóry. Co możesz zrobić, by temu zapobiec? Na co zwrócić uwagę przy zimowej pielęgnacji skóry niemowlaka? Podpowiadamy!
Opieka nad niemowlęciem to dla świeżo upieczonych rodziców nie lada wyzwanie. Zanim dojdą do wprawy w takich czynnościach jak przewijanie, podnoszenie, noszenie, odkładanie upłynie trochę czasu i padnie wiele błędów. By już na starcie swojej rodzicielskiej drogi ich uniknąć, punktujemy 4 dość częste błędy popełniane przez opiekunów. Zdarzają się one nawet doświadczonym rodzicom.
Delikatna skóra niemowlaka jest podatna na czynniki zewnętrzne, takie jak mróz, wiatr czy suche powietrze w domu ogrzewanym kaloryferami. To nie problem estetyczny: przesuszona skóra i śluzówki niemowlaka nie są w stanie w pełni chronić niemowlaka przed bakteriami i wirusami. Jak zapewnić dziecku właściwe nawilżanie skóry i śluzówek zimą?
Podobnie jak uszka czy pępuszek, także nosek dziecka wymaga codziennej pielęgnacji. Czy wiesz, dlaczego i jak bezpiecznie czyścić nos niemowlaka?
Pod lupę ekspertów trafiły opakowania pieluszek dla dzieci. Okazało się, że zdecydowana większość z nich prezentuje niepokojące kadry ze śpiącymi niemowlętami. O co chodzi?
To się zdarza każdemu dziecku i każdej mamie przynajmniej raz w życiu. Zbyt długie przebywanie w mokrej pieluszce albo częstsze wypróżnianie kończy się czerwonymi, bolesnymi zmianami na skórze. To nie bardzo groźny problem, choć dokuczliwy i właśnie dlatego warto wiedzieć, jak się go pozbyć.
O zawał serca przyprawiło internautów nagranie, w którym świeżo upieczony tata w ostatniej chwili ratuje niemowlaka przed upadkiem z wysokości. Sekundę później błąd, którego się dopuścił, mógł zakończyć się dla jego dziecka poważnym urazem, a nawet zagrozić jego życiu.
Odparzenia skóry niemowlaka to zaczerwienienia, które pojawiają się pod pieluszką. Powstają, gdy skóra dziecka zbyt długo styka się z moczem i kałem, znajdującym się w pieluszce. Początkowo odparzenia są niewielkie, ale często rozprzestrzeniają się na coraz większą powierzchnię skóry i mogą przerodzić się w pieluszkowe zapalenie skóry. Jak pielęgnować odparzoną skórę dziecka?
Czapka na lato dla dziecka dawniej była obowiązkowym elementem garderoby niemowlęcia, obecnie – niekoniecznie. Wiele mam rezygnuje z niej zwłaszcza latem. Czy robią dobrze? Czy latem powinnyśmy zakładać dziecku czapkę?
Skóra atopowa u niemowląt jest sucha, napięta, mało elastyczna. Co gorsza, niemowlakowi z atopowym zapaleniem skóry dokucza uporczywy świąd. To szczególnie uciążliwe, ponieważ drapanie może wywołać stan zapalny. Jak ulżyć niemowlakowi ze skórą atopową?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Wybierając smoczek dla niemowlaka trzeba wziąć po uwagę jego rozmiar i budowę – najlepszy dla dziecka jest smoczek anatomiczny, inaczej określany jako smoczek ortodontyczny. Wyglądem przypomina brodawkę kobiecej piersi, a podczas ssania dopasowuje się kształtem do buzi dziecka i nie zaburza prawidłowego rozwoju zgryzu. Należy dbać o higienę smoczka i odpowiednio często go wyparzać – dzięki temu uniknie się pleśniawek u dziecka.

Rodzice powinni wystrzegać się podstawowych błędów w pielęgnacji niemowlaka, takich jak:

  • ubierania go w nieprzepuszczające powietrza tkaniny, które mogą sprzyjać wystąpieniu potówek u niemowlaka,
  • utrzymywania zbyt wysokiej temperatury otoczenia,
  • używania kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych, które mogą podrażnić skórę dziecka,
  • zbyt rzadkiego przewijania,
  • kąpania malca częściej, niż raz na dobę, bo grozi to wysuszeniem skóry niemowlaka.