Pielęgnacja niemowlaka

Skóra niemowlaka zaczyna przypominać skórę dorosłego człowieka dopiero po ukończeniu przez dziecko 3. roku życia. Do tego czasu delikatny i cienki naskórek wymaga specjalnej pielęgnacji. O codzienną kąpiel niemowlaka należy zadbać, gdy zwiększy się aktywność ruchowa dziecka – zacznie samodzielnie jeść i się przemieszczać. Dziecko najlepiej kąpać w specjalnej wanience dla niemowląt. Należy pamiętać, by woda miała odpowiednią dla niemowlęcia temperaturę – ok. 33-34 stopnie Celsjusza. Z równie dużą …

Opieka nad niemowlęciem to dla świeżo upieczonych rodziców nie lada wyzwanie. Zanim dojdą do wprawy w takich czynnościach jak przewijanie, podnoszenie, noszenie, odkładanie upłynie trochę czasu i padnie wiele błędów. By już na starcie swojej rodzicielskiej drogi ich uniknąć, punktujemy 4 dość częste błędy popełniane przez opiekunów. Zdarzają się one nawet doświadczonym rodzicom.
Delikatna skóra niemowlaka jest podatna na czynniki zewnętrzne, takie jak mróz, wiatr czy suche powietrze w domu ogrzewanym kaloryferami. To nie problem estetyczny: przesuszona skóra i śluzówki niemowlaka nie są w stanie w pełni chronić niemowlaka przed bakteriami i wirusami. Jak zapewnić dziecku właściwe nawilżanie skóry i śluzówek zimą?
Podobnie jak uszka czy pępuszek, także nosek dziecka wymaga codziennej pielęgnacji. Czy wiesz, dlaczego i jak bezpiecznie czyścić nos niemowlaka?
Pod lupę ekspertów trafiły opakowania pieluszek dla dzieci. Okazało się, że zdecydowana większość z nich prezentuje niepokojące kadry ze śpiącymi niemowlętami. O co chodzi?
To się zdarza każdemu dziecku i każdej mamie przynajmniej raz w życiu. Zbyt długie przebywanie w mokrej pieluszce albo częstsze wypróżnianie kończy się czerwonymi, bolesnymi zmianami na skórze. To nie bardzo groźny problem, choć dokuczliwy i właśnie dlatego warto wiedzieć, jak się go pozbyć.
O zawał serca przyprawiło internautów nagranie, w którym świeżo upieczony tata w ostatniej chwili ratuje niemowlaka przed upadkiem z wysokości. Sekundę później błąd, którego się dopuścił, mógł zakończyć się dla jego dziecka poważnym urazem, a nawet zagrozić jego życiu.
Odparzenia skóry niemowlaka to zaczerwienienia, które pojawiają się pod pieluszką. Powstają, gdy skóra dziecka zbyt długo styka się z moczem i kałem, znajdującym się w pieluszce. Początkowo odparzenia są niewielkie, ale często rozprzestrzeniają się na coraz większą powierzchnię skóry i mogą przerodzić się w pieluszkowe zapalenie skóry. Jak pielęgnować odparzoną skórę dziecka?
Czapka na lato dla dziecka dawniej była obowiązkowym elementem garderoby niemowlęcia, obecnie – niekoniecznie. Wiele mam rezygnuje z niej zwłaszcza latem. Czy robią dobrze? Czy latem powinnyśmy zakładać dziecku czapkę?
Skóra atopowa u niemowląt jest sucha, napięta, mało elastyczna. Co gorsza, niemowlakowi z atopowym zapaleniem skóry dokucza uporczywy świąd. To szczególnie uciążliwe, ponieważ drapanie może wywołać stan zapalny. Jak ulżyć niemowlakowi ze skórą atopową?
Jak zrobić krochmal? 2 łyżki mąki ziemniaczanej rozmieszaj w 2 szklankach zimnej wody, następnie dodaj wrzątek i wlej do wanienki z wodą. Kąpiel w krochmalu to domowy babciny sposób na podrażnienia delikatnej skóry niemowlaka, pomaga łagodzić zmiany skórne u niemowląt. 
Odparzenia pupy u niemowlaka to bolesna i uciążliwa dolegliwość. Przy odpowiedniej pielęgnacji można ich uniknąć, co jednak, gdy odparzenia pupy u niemowlaka już się pojawiły? Na szczęście są sposoby, dzięki którym można złagodzić odparzenia.
Wysypka u niemowlęcia może mieć różne przyczyny. Rozmaite krostki, plamki i grudki mogą być efektem alergii, probemów dermatologicznych (np. atopowe zapalenie skóry) albo infekcji wywołanej przez choroby zakaźne tj. różyczkę, ospę, szkarlatynę. Sprawdź, kiedy wysypka u dziecka jest niegroźna, a kiedy wymaga interwencji specjalisty?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Wybierając smoczek dla niemowlaka trzeba wziąć po uwagę jego rozmiar i budowę – najlepszy dla dziecka jest smoczek anatomiczny, inaczej określany jako smoczek ortodontyczny. Wyglądem przypomina brodawkę kobiecej piersi, a podczas ssania dopasowuje się kształtem do buzi dziecka i nie zaburza prawidłowego rozwoju zgryzu. Należy dbać o higienę smoczka i odpowiednio często go wyparzać – dzięki temu uniknie się pleśniawek u dziecka.

Rodzice powinni wystrzegać się podstawowych błędów w pielęgnacji niemowlaka, takich jak:

  • ubierania go w nieprzepuszczające powietrza tkaniny, które mogą sprzyjać wystąpieniu potówek u niemowlaka,
  • utrzymywania zbyt wysokiej temperatury otoczenia,
  • używania kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych, które mogą podrażnić skórę dziecka,
  • zbyt rzadkiego przewijania,
  • kąpania malca częściej, niż raz na dobę, bo grozi to wysuszeniem skóry niemowlaka.