Pielęgnacja niemowlaka

Skóra niemowlaka zaczyna przypominać skórę dorosłego człowieka dopiero po ukończeniu przez dziecko 3. roku życia. Do tego czasu delikatny i cienki naskórek wymaga specjalnej pielęgnacji. O codzienną kąpiel niemowlaka należy zadbać, gdy zwiększy się aktywność ruchowa dziecka – zacznie samodzielnie jeść i się przemieszczać. Dziecko najlepiej kąpać w specjalnej wanience dla niemowląt. Należy pamiętać, by woda miała odpowiednią dla niemowlęcia temperaturę – ok. 33-34 stopnie Celsjusza. Z równie dużą starannością należy podchodzić ...

Jeśli szukasz dobrych, w 100% naturalnych kosmetyków dla dzieci, o przetestowanym działaniu i do tego dobrze tolerowanych nawet przez skórę wrażliwą - sprawdź opinie mam, które wzięły udział w naszym testowaniu!

Materiał partnerski

Włosy niemowlaka to ważna kwestia nie tylko dla jego rodziców. Ich brak, bądź przeciwnie, nadmiar, wzbudza wśród otoczenia szereg komentarzy. A to jest ich za mało, a to za dużo. Jak zatem powinny wyglądać włosy niemowlaka i czy rodzice bujnie lub skąpo owłosionych pociech mają się czym martwić?
Chusteczki nawilżane dla niemowląt są bardzo wygodne, a w niektórych sytuacjach wręcz niezastąpione, dlatego zapewne prędzej czy później po nie sięgniesz. Warto wiedzieć, jakie cechy powinny mieć dobre chusteczki nawilżane.
Pieluszki wielorazowe są ekologiczne, nie uczulają i są przewiewne, co zmniejsza ryzyko odparzeń. Generują też mniej kosztów niż jednorazówki – i to nawet kilkakrotnie. Czy mają w ogóle jakieś wady? Jedną, ale zasadniczą – trzeba je prać.
Za oknem mroźno i śnieżno? Nawet w takich warunkach spacerowanie może być przyjemne i bezpieczne – trzeba tylko zadbać o odpowiedni strój dla dziecka i wyposażenie wózka, które zabezpieczy maluszka przed mrozem i opadami śniegu. Podpowiadamy, jak ubrać niemowlę, wybierając się na spacer, gdy jest mróz i śnieg.
Zimą również trzeba spacerować z dzieckiem, pod warunkiem jednak, że temperatura nie spada poniżej - 8-10º C. Spacer, również zimą, jest dziecku potrzebny do normalnego rozwoju – dzieci, które często przebywają na dworze, chorują rzadziej. Co warto wiedzieć, zanim ruszycie w drogę na pierwszy zimowy spacer z niemowlakiem?
Jeśli szukasz dobrego, łatwo rozprowadzającego się kremu na zimę dla dziecka, o przetestowanym działaniu i w dodatku nie brudzącego ubrań - sprawdź opinie mam, które wzięły udział w naszym testowaniu!

Materiał partnerski

Obcinanie paznokci niemowlęciu jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Dziecku trzeba regularnie skracać paznokcie, żeby się nie podrapało. Choć wydaje się to nie lada wyzwaniem, na pewno poradzisz sobie bez problemu. Oto kilka wskazówek, jak najbezpieczniej obciąć paznokcie małemu dziecku.
Swaddling to jedna z metod otulania noworodka. Opiera się ona na zapewnieniu noworodkowi podobnych warunków po przyjściu na świat, jakie miał w ciepłym i ciasnym łonie mamy. Przeczytaj, jaka jest historia swaddlingu i na czym dokładnie polega ta technika.
Odparzenia pupy niemowlaka zimą mogą pojawiać się częściej. O tej porze roku skóra jest bardziej podatna na wysuszenie i podrażnienie, również ta na pupie dziecka. Dlatego zimą warto częściej kontrolować, co się dzieje pod pieluszką. To pomoże zapobiec odparzeniom pupy u dziecka.
Czy smoczek dla noworodka i smoczek dla niemowlaka to dobry pomysł? Podawać go noworodkowi czy nie? A jeśli tak, to jaki smoczek będzie najlepszy dla noworodka i niemowlaka, aby nie spowodował wad zgryzu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w naszym tekście.
Higiena jamy ustnej niemowlaka powinna być wykonywana równie dokładnie, co u starszych dzieci. Tymczasem wielu rodziców nie przywiązuje do niej wagi do czasu, w którym nie pojawi się pierwszy ząbek. Jak powinna ona prawidłowo wyglądać i co powinni robić rodzice, podpowiada Wojciech Hennig, specjalista stomatologii ogólnej. 

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka

Wybierając smoczek dla niemowlaka trzeba wziąć po uwagę jego rozmiar i budowę – najlepszy dla dziecka jest smoczek anatomiczny, inaczej określany jako smoczek ortodontyczny. Wyglądem przypomina brodawkę kobiecej piersi, a podczas ssania dopasowuje się kształtem do buzi dziecka i nie zaburza prawidłowego rozwoju zgryzu. Należy dbać o higienę smoczka i odpowiednio często go wyparzać – dzięki temu uniknie się pleśniawek u dziecka.

Rodzice powinni wystrzegać się podstawowych błędów w pielęgnacji niemowlaka, takich jak:

  • ubierania go w nieprzepuszczające powietrza tkaniny, które mogą sprzyjać wystąpieniu potówek u niemowlaka,
  • utrzymywania zbyt wysokiej temperatury otoczenia,
  • używania kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych, które mogą podrażnić skórę dziecka,
  • zbyt rzadkiego przewijania,
  • kąpania malca częściej, niż raz na dobę, bo grozi to wysuszeniem skóry niemowlaka.