Pielęgnacja niemowlaka

Skóra niemowlaka zaczyna przypominać skórę dorosłego człowieka dopiero po ukończeniu przez dziecko 3. roku życia. Do tego czasu delikatny i cienki naskórek wymaga specjalnej pielęgnacji. O codzienną kąpiel niemowlaka należy zadbać, gdy zwiększy się aktywność ruchowa dziecka – zacznie samodzielnie jeść i się przemieszczać. Dziecko najlepiej kąpać w specjalnej wanience dla niemowląt. Należy pamiętać, by woda miała odpowiednią dla niemowlęcia temperaturę – ok. 33-34 stopnie Celsjusza. Z równie dużą …

Słupek rtęci podskoczył nagle do góry, po wyjatkowo zimnym i deszczowym kwietniu majówka powitała nas upalną pogodą. Jak ubrać niemowlę, gdy za oknem jest 20 stopni? Czy taka wiosenna temperatura może być zdradliwa?
Opieka nad bliźniakami to wyzwanie, na szczęście miałaś wiele czasu, by się oswoić z myślą, że urodzisz nie jedno, a dwoje dzieci. Mimo to, gdy maleństwa już się urodzą, na początku może być ci bardzo trudno. Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne w opiece na bliźniakami.
Smoczek to często najlepszy przyjaciel malucha. Podróżuje z nim wózkiem, trafia na ziemię lub dywan, niejednokrotnie ginie wśród zabawek… Kiedy trzeba sterylizować smoczek, a kiedy wystarczy obmyć go wodą?
Czy zakrywanie dziecka w wózku cieniutką pieluszką lub chustą może mu zaszkodzić? Badania pokazują, że we wnętrzu zakrytego materiałem wózka jest o 15 stopni więcej niż w wózku, którego nikt nie zasłaniał. Zobacz, jakie konsekwencje pociąga za sobą zakrywanie dziecięcego wózka pieluszką? 
Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt zdarzają się statystycznie częściej niż katar. Jak wskazują obserwacje pediatrów, przeciętny noworodek cierpi z ich powodu kilka razy w ciągu pierwszych dwóch lat życia. Wszystko dlatego, że u niemowląt ochronna warstwa lipidowa jest jeszcze bardzo cienka. Nawet niewielkie zaczerwienienie skóry może przerodzić się w wielki kłopot w postaci odparzenia, a nawet pieluszkowego zapalenia skóry.
Włosy niemowlaka to ważna kwestia nie tylko dla jego rodziców. Ich brak, bądź przeciwnie, nadmiar, wzbudza wśród otoczenia szereg komentarzy. A to jest ich za mało, a to za dużo. Jak zatem powinny wyglądać włosy niemowlaka i czy rodzice bujnie lub skąpo owłosionych pociech mają się czym martwić?
Wydaje ci się, że wiosenna aura pociąga za sobą konieczność opatulania dziecka, na tzw. cebulkę? Nic bardziej mylnego! Dowiedz się jak nie przegrzać dziecka na spacerze? Z jakich materiałów powinny zostać wykonane ubrania, by zapewniały dziecku odpowiednią ochronę? Jak ubrać niemowlę, a jak przedszkolaka?
Włosy wchodzą maluchowi do oczy, ale on za nic w świecie nie pozwala ich ściąć? Zobacz prosty i bardzo praktyczny patent na to, jak obciąć mu grzywkę podczas snu i nie zasypać twarzy dziecka oraz pościeli ściętymi włosami.
Emolienty to środki nawilżające i regenerujące skórę. Emolienty przeznaczone są do pielęgnacji dzieci, a ich stosowanie zaleca się szczególnie w przypadku atopowego zapalenia skóry, podrażnień i różnego rodzaju stanów zapalnych. Zobacz, co trzeba wiedzieć o emolientach, jakie są ich rodzaje i jak działają na skórę.
Jak dbać o włosy dziecka i kiedy pierwszy raz obciąć mu włosy? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa. W końcu jakość włosów dziecka zależy głównie od genów, ale ich wygląd to zasługa rodziców. Przeczytajcie porady, jak pielęgnować włosy dziecka, jakich kosmetyków używać i czym czesać włosy niemowlaka!
Gdy byłaś w ciąży na pewno słuchałaś opowieści innych doświadczonym mam, o tym jak to będzie, gdy już urodzisz. Dziś już wiesz, jak bardzo się myliłaś. Oto 8 zdań, w które wierzyłaś zanim urodziłaś dziecko, a które okazały się kłamstwami.
Przekłuwanie uszu u kilkumiesięcznych dziewczynek budzi skrajne emocje. Zwolennicy twierdzą, że niemowlak szybko zapomni o bólu, przeciwnicy - że z decyzją o przekłuciu uszu należy poczekać aż dziewczynka będzie starsza. A ty jak uważasz?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Wybierając smoczek dla niemowlaka trzeba wziąć po uwagę jego rozmiar i budowę – najlepszy dla dziecka jest smoczek anatomiczny, inaczej określany jako smoczek ortodontyczny. Wyglądem przypomina brodawkę kobiecej piersi, a podczas ssania dopasowuje się kształtem do buzi dziecka i nie zaburza prawidłowego rozwoju zgryzu. Należy dbać o higienę smoczka i odpowiednio często go wyparzać – dzięki temu uniknie się pleśniawek u dziecka.

Rodzice powinni wystrzegać się podstawowych błędów w pielęgnacji niemowlaka, takich jak:

  • ubierania go w nieprzepuszczające powietrza tkaniny, które mogą sprzyjać wystąpieniu potówek u niemowlaka,
  • utrzymywania zbyt wysokiej temperatury otoczenia,
  • używania kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych, które mogą podrażnić skórę dziecka,
  • zbyt rzadkiego przewijania,
  • kąpania malca częściej, niż raz na dobę, bo grozi to wysuszeniem skóry niemowlaka.