Pielęgnacja niemowlaka

Skóra niemowlaka zaczyna przypominać skórę dorosłego człowieka dopiero po ukończeniu przez dziecko 3. roku życia. Do tego czasu delikatny i cienki naskórek wymaga specjalnej pielęgnacji. O codzienną kąpiel niemowlaka należy zadbać, gdy zwiększy się aktywność ruchowa dziecka – zacznie samodzielnie jeść i się przemieszczać. Dziecko najlepiej kąpać w specjalnej wanience dla niemowląt. Należy pamiętać, by woda miała odpowiednią dla niemowlęcia temperaturę – ok. 33-34 stopnie Celsjusza. Z równie dużą …

Jak dbać o skórę wcześniaków? Na co zwracać szczególną uwagę? Czym pielęgnować wrażliwą skórę noworodka? Na te i inne ważne pytania odpowiada dr Bari Cunningham, dermatolożka, współzałożycielka Comprehensive Dermatology Group.

Materiał sponsorowany

Jako mama dwójki dzieci wiem, jak ważna jest zdrowa pielęgnacja, a sama, mając wyjątkowo wrażliwą skórę, staram się unikać kosmetyków z długim składem. Tej samej zasady trzymam się, jeśli chodzi o wybór środków do pielęgnacji dla dzieci.

Materiał sponsorowany

Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego często pojawiają się na niej podrażnienia i stany zapalne wywołane reakcjami alergicznymi czy czynnikami zewnętrznymi. Zmiany na skórze dziecka często niepokoją rodziców, jednak nie każde zaczerwienienie czy wysypka wymaga interwencji lekarza. Jakie są najczęstsze problemy skórne u niemowląt i jak sobie z nimi radzić?

Materiał sponsorowany

Na odparzenia na szyi narażone jest każde niemowlę, choć większą skłonność do nich mają pulchne bobasy i te, które same jeszcze nie potrafią unieść główki. Jak zapobiegać odparzeniom szyi i co zrobić, gdy szyja się odparzy?
Pierwsza kąpiel noworodka wydarza się w momencie, gdy wrócimy z dzieckiem do domu. Niektórzy rodzice obawiają się tej chwili. Jak się jednak okazuje, można całkowicie zrezygnować z tej formy pielęgnacji. Pewna mama postanowiła przez miesiąc po porodzie nie myć swojego nowo narodzonego maleństwa.
Rodzice małych dzieci dobrze wiedzą, że ząbkowanie to okres, w którym należy uzbroić się w cierpliwość - maluchy grymaszą, są niechętne do jedzenia, często mają problemy ze snem. W celu złagodzenia objawów sięgamy po domowe sposoby (masaż dziąseł czy gryzaki) lub stosujemy produkty łagodzące objawy ząbkowania. Sprawdź, na co koniecznie zwrócić uwagę chcąc ulżyć maluchowi podczas ząbkowania.

Materiał sponsorowany

Noworodki nie pocą się i nie brudzą w taki sam sposób jak starsze dzieci, a ich skóra jest znacznie bardziej wrażliwa niż u dorosłych. Częsta kąpiel może w rzeczywistości wyrządzić więcej szkody niż pożytku, dlatego dziecka nie trzeba wkładać do wanienki codziennie. Jak często kąpać niemowlę?
Chusteczki nawilżane dla niemowląt są bardzo wygodne, a w niektórych sytuacjach wręcz niezastąpione, dlatego zapewne prędzej czy później po nie sięgniesz. Warto wiedzieć, jakie cechy powinny mieć dobre chusteczki nawilżane.
Jak założyć noworodkowi śpioszki lub kaftanik, tak by nie uszkodzić kruchego ciałka? Wystarczy, że podczas zakładania ciuszków będziesz zwracać baczną uwagę na dziecko, jego drobne kończyny, będziesz czuła i delikatna. Przeczytaj nasz poradnik, jak ubrać niemowlaka krok po kroku!
Sprawdź, jak rozpoznać typ skóry niemowlaka, aby właściwie zadbać o ciało maluszka. Sucha, atopowa, wrażliwa... Jeśli prawidłowo ocenisz typ skóry niemowlaka, łatwiej ci będzie ustalić, czego najbardziej potrzebuje skóra twojego dziecka i dowiesz się, jak właściwie ją pielęgnować.
Pranie rzeczy niemowlaka to nie lada wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. Delikatna skóra noworodka może nie tolerować substancji zawartych w środkach chemicznych do prania. Z czego korzystać podczas prania rzeczy dziecka i czy można prać jego ubranka razem z ubraniami dorosłych?
Czy prać nowe ubranka i jak prać dziecięce ubranka? Tak! Nowe ubranka dla dzieci należy uprać – przecież zanim trafią do nas dotyka je bardzo wiele osób. Tym bardziej jeśli chodzi o ubranka dla niemowląt i dzieci. Ich skóra jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia, dla tego ubrania dla nich powinny być znakomite jakościowo i idealnie czyste.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Wybierając smoczek dla niemowlaka trzeba wziąć po uwagę jego rozmiar i budowę – najlepszy dla dziecka jest smoczek anatomiczny, inaczej określany jako smoczek ortodontyczny. Wyglądem przypomina brodawkę kobiecej piersi, a podczas ssania dopasowuje się kształtem do buzi dziecka i nie zaburza prawidłowego rozwoju zgryzu. Należy dbać o higienę smoczka i odpowiednio często go wyparzać – dzięki temu uniknie się pleśniawek u dziecka.

Rodzice powinni wystrzegać się podstawowych błędów w pielęgnacji niemowlaka, takich jak:

  • ubierania go w nieprzepuszczające powietrza tkaniny, które mogą sprzyjać wystąpieniu potówek u niemowlaka,
  • utrzymywania zbyt wysokiej temperatury otoczenia,
  • używania kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych, które mogą podrażnić skórę dziecka,
  • zbyt rzadkiego przewijania,
  • kąpania malca częściej, niż raz na dobę, bo grozi to wysuszeniem skóry niemowlaka.