Pielęgnacja niemowlaka

Skóra niemowlaka zaczyna przypominać skórę dorosłego człowieka dopiero po ukończeniu przez dziecko 3. roku życia. Do tego czasu delikatny i cienki naskórek wymaga specjalnej pielęgnacji. O codzienną kąpiel niemowlaka należy zadbać, gdy zwiększy się aktywność ruchowa dziecka – zacznie samodzielnie jeść i się przemieszczać. Dziecko najlepiej kąpać w specjalnej wanience dla niemowląt. Należy pamiętać, by woda miała odpowiednią dla niemowlęcia temperaturę – ok. 33-34 stopnie Celsjusza. Z równie dużą starannością należy podchodzić ...

Trzymanie noworodka do odbicia to rutynowa czynność po każdym karmieniu (zarówno piersią, jak i butelką). Po co trzymać dziecko do odbijania i w jakiej pozycji to robić, aby noworodkowi się odbiło? Zobacz film i dowiedz się, jak trzymać noworodka, żeby mu się odbiło.
Ciemieniucha to żółte łuski, które pojawiają się na na głowie niemowlaka najczęściej w kilka dni po urodzeniu. Na szczęście, ciemieniucha nie jest powodem do niepokoju, bo łuski nie swędzą ani nie bolą, choć są nieestetyczne. Oto sposoby na ciemieniuchę u niemowląt, które pozwolą się jej pozbyć.
Ciemieniucha czasem pojawia się też na brwiach. Jak pielęgnować skórę w tych okolicach? Czy ciemieniucha na brwiach może być niebezpieczna? Skąd się bierze ciemieniucha na brwiach?
Ciemieniucha nie boli, nie swędzi, nie zagraża zdrowiu, ale nie wygląda najlepiej. Są sposoby, aby pozbyć się ciemieniuchy z główki niemowlęcia w krótkim czasie. Jak? Mówi o tym nasz ekspert - lekarz pediatra Andrzej Kwaśny.
Ochrona wrażliwej skóry dziecka przed słońcem jest niezwykle ważna. Pozwala zapobiec oparzeniom, ale też poważniejszym chorobom. Jakie kremy przeciwsłoneczne dla dzieci wybrać, podpowiada Ewa Rola, farmaceutka.
Dzieci do 3 roku życia należy chronić przed słońcem szczególnie starannie. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć dziecko przed promieniami słonecznymi na spacerze i na plaży, jakich filtrów najlepiej użyć i jak je stosować.
Kiedyś było dość powszechną rodzicielską praktyką. Od pewnego czasu jest mocno krytykowane i odradzane. O czym mowa? O oblizywaniu dziecięcego smoczka!
Słyszałyście, że oblizywanie smoczka dziecka sprzyja przenoszeniu próchnicy i innych chorób do buzi dziecka? Najnowsze badania temu nie przeczą, ale pokazują, że ssanie smoczka, aby go oczyścić, nie jest to do końca takim złym pomysłem...
Czy zakrywanie dziecka w wózku cieniutką pieluszką lub chustą może mu zaszkodzić? Badania pokazują, że we wnętrzu zakrytego materiałem wózka jest o 15 stopni więcej niż w wózku, którego nikt nie zasłaniał. Jakie konsekwencje pociąga za sobą zakrywanie dziecięcego wózka pieluszką? 
Czapeczka dziecka dawniej była obowiązkowym elementem garderoby niemowlęcia, obecnie – niekoniecznie. Wiele mam rezygnuje z niej zwłaszcza latem. Czy robią dobrze? Czy latem powinnyśmy zakładać dziecku czapkę?
Niektóre babcine metody są cenne i warto z nich korzystać na co dzień. O innych jednak lepiej zapomnieć, bo są już lepsze, bardziej skuteczne i bezpieczne sposoby. Warto wiedzieć, co przez lata zmieniło się w podejściu do opieki nad maluszkiem i jego pielęgnacji.
Przekłuwanie uszu u kilkumiesięcznych dziewczynek budzi skrajne emocje – zwolennicy twierdzą, że lepiej przekłuć uszy niemowlakowi, który szybko zapomni o bólu, niż starszemu dziecku, przeciwnicy zaś uważają, że z decyzją o przekłuciu uszu należy poczekać aż dziewczynka będzie starsza, dojrzalsza i rzeczywiście sama będzie tego chciała.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my

Wybierając smoczek dla niemowlaka trzeba wziąć po uwagę jego rozmiar i budowę – najlepszy dla dziecka jest smoczek anatomiczny, inaczej określany jako smoczek ortodontyczny. Wyglądem przypomina brodawkę kobiecej piersi, a podczas ssania dopasowuje się kształtem do buzi dziecka i nie zaburza prawidłowego rozwoju zgryzu. Należy dbać o higienę smoczka i odpowiednio często go wyparzać – dzięki temu uniknie się pleśniawek u dziecka.

Rodzice powinni wystrzegać się podstawowych błędów w pielęgnacji niemowlaka, takich jak:

  • ubierania go w nieprzepuszczające powietrza tkaniny, które mogą sprzyjać wystąpieniu potówek u niemowlaka,
  • utrzymywania zbyt wysokiej temperatury otoczenia,
  • używania kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych, które mogą podrażnić skórę dziecka,
  • zbyt rzadkiego przewijania,
  • kąpania malca częściej, niż raz na dobę, bo grozi to wysuszeniem skóry niemowlaka.