Pielęgnacja niemowlaka

Skóra niemowlaka zaczyna przypominać skórę dorosłego człowieka dopiero po ukończeniu przez dziecko 3. roku życia. Do tego czasu delikatny i cienki naskórek wymaga specjalnej pielęgnacji. O codzienną kąpiel niemowlaka należy zadbać, gdy zwiększy się aktywność ruchowa dziecka – zacznie samodzielnie jeść i się przemieszczać. Dziecko najlepiej kąpać w specjalnej wanience dla niemowląt. Należy pamiętać, by woda miała odpowiednią dla niemowlęcia temperaturę – ok. 33-34 stopnie Celsjusza. Z równie dużą …

Wielu rodzicom wydaje się, że maleństwa, które jeszcze nie obracają się na plecki, nie siadają i nie pełzają, można bezpiecznie zostawić na łóżku, blacie kuchennym, stole, czy krześle. Pewnie w większości przypadków nic się nie stanie. Ale jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta, nie jesteśmy wstanie przewidzieć rozwoju wydarzeń.
Wytyczne dotyczące pielęgnacji dzieci zmieniają się z pokolenia na pokolenie, a nawet częściej – co kilka lat. To, co kiedyś w pielęgnacji maluszków było normą i wyrazem najwyższej troską o dziecko, dziś wielokrotnie uznawane jest dla niego za szkodliwe. Poznaj 10 rzeczy, które kiedyś stosowała każda matka, a dziś są stanowczo odradzane.
Przewijanie dziecka nie musi być trudne, choć czasem może być prawdziwym wyzwaniem. Zwłaszcza przewijanie dziecka w miejscu publicznym to delikatna sprawa. Jak zatem przewijać niemowlaka, gdy jesteśmy w towarzystwie?
Werandowanie, kiedyś bardzo popularne, ostatnio jakby poszło w zapomnienie. A to naprawdę rewelacyjna metoda przygotowania dziecka do pierwszego spaceru. Jak powinno przebiegać werandowanie?
Nosić na rękach, kołysać i bujać czy nie? Teorii jest wiele, jedni twierdzą, że kołysanie niemowlaka działa tylko na niekorzyść matki i dziecka, drudzy – że to naturalna potrzeba malucha, której nie powinniśmy się sprzeciwiać. A prawda leży jak zwykle... pośrodku.
Higiena jamy ustnej niemowlaka powinna być wykonywana równie dokładnie, co u starszych dzieci. Tymczasem wielu rodziców nie przywiązuje do niej wagi do czasu, w którym nie pojawi się pierwszy ząbek. Jak powinna ona prawidłowo wyglądać i co powinni robić rodzice, podpowiada Wojciech Hennig, specjalista stomatologii ogólnej. 
Preparat na ciemieniuchę powinien znaleźć się w kosmetyczce każdego niemowlaka. Ciemieniucha to żółte łuski, które pojawiają się na głowie niemowlaka najczęściej w kilka dni po urodzeniu. Na szczęście, ciemieniucha nie jest powodem do niepokoju. Oto sposoby i preparaty na ciemieniuchę u niemowląt, które pozwolą się jej pozbyć.
Strojenie w "dorosłe" ubrania, przekłuwanie uszu, makijaż, a teraz manicure dla niemowlaka. Internautki spierają się o to, jak daleko można się posunąć w zabiegach kosmetycznych i upiększaniu swoich dzieci.
Zastanawiasz się, czym myć niemowlaka? Płyn, żel, mydło, a może emulsja emolientowa? Jest wiele preparatów, których można używać podczas kąpieli niemowlaka. Zobacz, czym się różnią, jakie mają działanie i o czym warto pamiętać podczas zakupu kosmetyków dla niemowlaka!
Mąka ziemniaczana według wielu mam jest niezbędna w pielęgnacji niemowlaka. Krochmal dodawany do kąpieli skutecznie łagodzi wszelkie podrażnienia, a zasypka z mąki ziemniaczanej przydaje się na odparzenia. Zobacz, czy faktycznie warto ją stosować w pielęgnacji niemowląt.
Uszy niemowlęcia to ta część jego ciała, której pielęgnacji poświęcamy najmniej czasu. Tymczasem uszy dziecka również wymagają odpowiedniego traktowania. W jaki sposób powinno wyglądać czyszczenie uszu niemowlęcia, a czego nie robić?
Ciemieniucha czasem pojawia się też na brwiach. Jak pielęgnować skórę w tych okolicach? Czy ciemieniucha na brwiach może być niebezpieczna? Skąd się bierze ciemieniucha na brwiach?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Wybierając smoczek dla niemowlaka trzeba wziąć po uwagę jego rozmiar i budowę – najlepszy dla dziecka jest smoczek anatomiczny, inaczej określany jako smoczek ortodontyczny. Wyglądem przypomina brodawkę kobiecej piersi, a podczas ssania dopasowuje się kształtem do buzi dziecka i nie zaburza prawidłowego rozwoju zgryzu. Należy dbać o higienę smoczka i odpowiednio często go wyparzać – dzięki temu uniknie się pleśniawek u dziecka.

Rodzice powinni wystrzegać się podstawowych błędów w pielęgnacji niemowlaka, takich jak:

  • ubierania go w nieprzepuszczające powietrza tkaniny, które mogą sprzyjać wystąpieniu potówek u niemowlaka,
  • utrzymywania zbyt wysokiej temperatury otoczenia,
  • używania kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych, które mogą podrażnić skórę dziecka,
  • zbyt rzadkiego przewijania,
  • kąpania malca częściej, niż raz na dobę, bo grozi to wysuszeniem skóry niemowlaka.