Chusteczki nawilżane dla niemowląt. 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie

2018-09-10 14:29 Katarzyna Hubicz
Chusteczki nawilżane dla niemowląt
Autor: Getty images

Chusteczki nawilżane dla niemowląt są bardzo wygodne, a w niektórych sytuacjach wręcz niezastąpione, dlatego zapewne prędzej czy później po nie sięgniesz. Warto wiedzieć, jakie cechy powinny mieć dobre chusteczki nawilżane.

Chusteczki nawilżane dla niemowląt to jeden z tradycyjnych elementów wyprawki. Są chętnie kupowane i wiele mam stosuje je na co dzień: do przewijania dziecka w domu, na spacerze i w podróży, do mycia buzi, rączek, przetarcia skóry za uszami.

Ale choć istnieją rodzice, którzy nie wyobrażają sobie już bez nich codziennej pielęgnacji maluszka, chusteczki tego typu mają też swoich przeciwników, formułujących krytyczne uwagi.

Jak każdy produkt, który ma bezpośredni kontakt z bardzo delikatną skórą noworodka i niemowlęcia, są bowiem poddawane bardzo wnikliwej ocenie składu czy materiału, z jakiego zostały wykonane. I nie zawsze to, co oferują producenci, podoba się mamom, czemu dają one upust w internecie.

Aby uniknąć rozczarowań i mieć pewność, że chusteczki nie tylko sprawdzą się w codziennym użytkowaniu, lecz także nie zaszkodzą skórze maluszka, warto wiedzieć, jak wybrać najlepsze. Jakie więc powinny być nawilżane chusteczki dla niemowląt?

1. Chusteczki nawilżane bezpieczne dla skóry niemowlaka

Skóra maluszka jest bardzo delikatna i łatwo ulega podrażnieniom. Ze względu na to, że nie jest jeszcze do końca dojrzała, niektóre silniej działające substancje mogą przez nią przenikać. Dobre chusteczki nie powinny więc zawierać składników, co do których istnieje choćby cień podejrzenia, że mogłyby podrażniać, uczulać albo w inny sposób zaszkodzić tak małemu dziecku.

1.1 Jakich substancji nie powinny zawierać chusteczki nawilżane dla niemowląt?

Do substancji, które nie powinny znaleźć się w chusteczkach dla niemowląt, zaliczane są m.in. alkohol, ftalany, Sodium Lauryl Sulfate (SLS) i Sodium Laureth Sulfate (SLES), sztuczne barwniki, silikony, oleje mineralne, a także emulgatory, takie jak: glikol polietylenowy (PEG) czy glikol polipropylenowy (PPG).

Dobre chusteczki dla niemowląt nie powinny być również mocno perfumowane, gdyż substancje zapachowe bardzo często powodują alergie. Lepiej więc nie kupować chusteczek, których zapach można poczuć nawet przez opakowanie. Unikaj również takich, które mają w składzie któryś ze składników zapachowych uznawanych za najsilniejsze alergeny. Są to:

  • Cinnamic alcohol
  • Cinnamic aldehyde
  • Eugenol
  • Isoeugenol
  • Geraniol
  • Alpha amyl cinnamic alcohol
  • Hydroxycitronellal
  • Oak moss absolute

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na chusteczki opisane jako hipoalergiczne. „Hipo” – przedrostek pochodzący z języka greckiego – oznacza „mniej”, a więc produkt opatrzony tym słowem też może uczulić albo podrażnić, ale prawdopodobieństwo jest mniejsze.

Czytaj:

Jak rozpoznać typ skóry niemowlaka?

Jak wybrać oliwkę do pielęgnacji skóry niemowlaka?

2. Chusteczki nawilżane o działaniu pielęgnacyjnym

Dobre chusteczki nasączone są balsamem lub mleczkiem, w którego składzie znajdują się substancje o udowodnionym korzystnym działaniu na skórę. To przede wszystkim wyciągi roślinne, m.in. z mniszka lekarskiego, nagietka, lawendy, ogórka, rumianku, aloesu (oprócz wyciągu dodawany bywa też sok) czy olej z nasion słonecznika.

To, ile jest danej substancji w chusteczkach, można poznać, analizując skład – im bliżej początku znajduje się nazwa, tym stężenie danego składnika jest wyższe. Liczy się również pochodzenie składnika: najbardziej wartościowe są te, które pochodzą z upraw organicznych.

Chusteczki mogą zawierać także inne składniki, na przykład prowitaminę B5 (d-pantenol) i alantoinę – obie te substancje łagodzą podrażnienia i zmiany skórne. Cenne są też emolienty, czyli składniki, które zmniejszają skłonność skóry do przesuszania się.

3. Chusteczki nawilżane wytrzymałe i miłe w dotyku

Ponieważ używając chusteczek, pocieramy skórę maluszka, ważne jest też to, jakie będą w dotyku. Nie mogą być szorstkie ani sztywne, by nie podrażniać mechanicznie skóry. Najmilsza w dotyku jest bawełna, którą przetwarza się w specjalny sposób, a następnie produkuje z niej tzw. włókninę.

Gotowa chusteczka może być poza tym grubsza lub cieńsza. Grubość nie ma wpływu na to, czy chusteczka jest wytrzymała, bo zależy to od sposobu utkania włókien. Ale wytrzymałość jest ważna w trakcie użytkowania – od niej zależy, czy chusteczka, którą ścieramy z pupy zanieczyszczenia, nie przemięknie ani nie rozpadnie się.

To niestety można sprawdzić dopiero po zakupie – jeśli nie chcesz tracić pieniędzy, wcześniej warto poczytać opinie, jakie na temat produktu zamieszczają inni młodzi rodzice.

Czytaj:

Jak myć skórę atopową u dziecka?

Łuszcząca się skóra u niemowlaka. Przyczyny, objawy, pielęgnacja

4. Chusteczki nawilżane dobrze nasączone

Jak sama nazwa wskazuje, nawilżane chusteczki są nasączane płynem, który ma właściwości pielęgnacyjne, ale też zapobiega zbytniemu tarciu o skórę, no
i ułatwia czynności higieniczne, dzięki czemu woda nie jest już potrzebna.

Ważne, by tego płynu było w sam raz: ani za dużo, bo wtedy będzie pozostawiał na skórze wyczuwalną tłustawą warstewkę, ani za mało, bo wówczas chusteczka nie spełni swojej roli.

Jak sobie radzić z odparzeniami u niemowląt? WIDEO

5. Chusteczki nawilżane testowane dermatologicznie

Ze względu na to, że skóra niemowląt jest bardzo delikatna, dobre kosmetyki dla tej grupy odbiorców powinny być testowane dermatologicznie – nie inaczej
jest w przypadku chusteczek. Taki test potwierdza bezpieczeństwo produktu i oznacza, że przed wprowadzeniem go do sprzedaży przeprowadzono badania, które wykluczyły ewentualny negatywny wpływ produktu na skórę najmłodszych dzieci.

Dodatkowym potwierdzeniem bezpieczeństwa są pozytywne opinie instytucji uprawnionych do ich wydawania, należą do nich m.in. Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka, a także organizacje zrzeszające lekarzy i położne, np. Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE