Są wygodne dla mamy, ale nie zawsze dobre dla skóry dziecka. Oto cała prawda o wilgotnych chusteczkach

2022-06-02 13:43

Wilgotne chusteczki dla niemowląt to bardzo popularny produkt. W większości przypadków można zastąpić je wacikiem namoczonym w wodzie, ale czasami są niezbędne. Zobacz, kiedy przydadzą ci się wilgotne chusteczki i do czego oprócz tradycyjnego przeznaczenia mogą się jeszcze przydać.

Są wygodne dla mamy, ale nie zawsze dobre dla skóry dziecka
Autor: Getty images Oto cała prawda o wilgotnych chusteczkach

Chusteczki dla niemowląt są wykonane z miękkiej włókniny i nasączone płynem zawierającym substancje pielęgnacyjne. Wilgotne chusteczki są bardzo wygodne i pomocne w pielęgnacji niemowlaka, wystarczy nimi przetrzeć skórę, by po chwili była czysta i odświeżona.

Ta wygoda sprawia, że chusteczki dla niemowląt są elementem niemal każdej wyprawki, a w wielu domach, w których jest małe dziecko, zagościły na stałe. A ponieważ potrzeba jest matką wynalazków, zaradne mamy ten "kosmetyk" dla niemowląt stosują w różnych przypadkach.

Spis treści

  1. Wilgotne chusteczki dla niemowląt do mycia pupy
  2. Wilgotne chusteczki do mycia rączek i buzi dziecka
  3. Wilgotne chusteczki dla niemowląt do czyszczenia uszu
  4. Kiedy nie używać wilgotnych chusteczek?
Przewijanie poza domem

Wilgotne chusteczki dla niemowląt do mycia pupy

Wilgotne chusteczki dla niemowląt są stosowane przed wszystkim do mycia pupy niemowlaka podczas przewijania. To podstawowe zadanie chusteczek nawilżanych. Za ich pomocą łatwo zebrać ze skóry kał, można je stosować również, gdy w pieluszce nie ma kupy.

Do przewijania najlepiej nadają się chusteczki dla niemowląt dobrze nasączone płynem. Zbyt suche chusteczki nie będą w stanie zebrać ze skóry niemowlaka wszystkich pozostałości moczu i kału.

Przecieramy nimi skórę malca, szczególną uwagę poświęcając zakamarkom, np. fałdkom skóry w pachwinach. W przypadku dziewczynek bardzo ważny jest kierunek przecierania skóry – robimy to zawsze od sromu w stronę odbytu, nigdy na odwrót.

Po użyciu chusteczek nie trzeba myć pupy pod bieżącą wodą, jednak wieczorem malca trzeba wykąpać, by usunąć ze skóry warstewkę, jaką pozostawiły na niej chusteczki.

Czytaj również: Szybki kurs przewijania dziecka dla ojców

Dlaczego niemowlę płacze przy przewijaniu? Oto odpowiedź, dzięki której życie stanie się prostsze

Wilgotne chusteczki do mycia rączek i buzi dziecka

Wilgotne chusteczki dla niemowląt można też używać do mycia rączek dziecka. Nie zastąpią mycia pod bieżącą wodą, ale są w stanie na krótko „uratować” sytuację, np. podczas spaceru czy w podróży. Do tego celu najlepsze są chusteczki bezzapachowe i niezbyt mocno nasączone. Gdy wrócicie do domu, umyj maluszkowi rączki wodą z mydłem.

Wilgotne chusteczki dla niemowląt można też użyć do oczyszczenia buzi dziecka. Zdarza się, że niemowlak uleje albo zabrudzi sobie soczkiem okolice ust. Jeśli zdarzy się to, gdy jesteście poza domem, skórę można oczyścić chusteczkami.

I warto to zrobić, bo ulane mleko może być przyczyną podrażnień skóry niemowlaka (za sprawą kwasu żołądkowego, z którym zazwyczaj jest zmieszane), a do słodkich pozostałości soku mogą zlatywać się owady. Po powrocie do domu buzię trzeba umyć w tradycyjny sposób. 

Wilgotne chusteczki dla niemowląt do czyszczenia uszu

Wilgotne chusteczki dla niemowlaków można też wykorzystać do przetarcia skóry za uszami niemowlaka. To miejsce, w które często spływają resztki ulanego pokarmu, gdy dziecko leży. Jeśli nie zauważysz tego od razu, mogą zaschnąć, tworząc skorupę.

Dlatego najlepiej usuwać je na bieżąco. Jeśli podczas spaceru zauważysz, że maluszkowi mleko spływa po policzku, przetrzyj chusteczkami nie tylko buzię, ale też fragment skóry tuż pod uchem. Wieczorem podczas kąpieli możesz to zrobić dokładniej, za pomocą wody z mydłem.

Czytaj równieżKąpiel w krochmalu na odparzenia u niemowlaka - zobacz jak zrobić krochmal do kąpieli

Pieluszki jednorazowe – jak wybrać pieluszki dla niemowlaka, o czym pamiętać przy wyborze?

Kiedy nie używać wilgotnych chusteczek?

Są sytuacje, w których lepiej nie stosować chusteczek wilgotnych. Na pewno chusteczki nie przydadzą się do oczyszczenia smoczka uspokajacza czy akcesoriów do karmienia – tych, które malec wkrótce będzie miał w buzi.

Substancje, jakimi nasączone są chusteczki, są bezpieczne dla skóry i śluzówek, ale ich gorzki smak na długo pozostanie w ustach.

Chusteczki dla niemowląt mogą też podrażniać skórę dziecka. Dlatego dla noworodków i dla dzieci ze skłonnością do alergii najlepiej wybierać wilgotne chusteczki typu sensitive, bez dodatków zapachowych i z jak najmniejszą ilością konserwantów.

Warto w pierwszej kolejności poszukać kosmetyków dla dzieci mających pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka albo którejś z organizacji lekarskich, jak choćby Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. 

Dobrze wiedzieć

Wilgotne chusteczki do sprzątania

Wilgotnych chusteczek możesz też użyć do czyszczenia zabrudzeń w domu i w aucie. Za ich pomocą można próbować usunąć plamy powstałe na skutek działalności malucha – np. śladów jedzenia z tapicerki wózka, zabrudzeń na dziecięcym foteliku, a nawet śladów kredek z białych ścian.

Większość wilgotnych chusteczek dobrze sobie z nimi radzi, a przy tym nie zostawia smug. Tymi kosmetykami dla niemowlaków można też czyścić dziecięce zabawki wykonane z tworzywa, kokpit samochodu, skórzane buty.

Nawilżone chusteczki są też znakomite w usuwaniu śladów po owadach z szyb (również w aucie). Wreszcie, można nimi usuwać sierść zwierząt z tapicerowanych mebli. 

miesięcznik "M jak mama"