Gdzie wyrzucać zużyte pieluchy? O tych zasadach większość rodziców zapomina

2024-06-14 10:37

Zastanawiasz się, gdzie wyrzucać zużyte pieluchy? W końcu ich zawartość jest... cóż, biologiczna. A pieluchy jednorazowe to również te biodegradowalne. Rodzice często rozmyślają, jaki pojemnik na brudne pieluszki będzie najlepszy. Odpowiedź? Tylko jedna jest właściwa.

Gdzie wyrzucać zużyte pieluchy? O tych zasadach większość rodziców zapomina
Autor: Getty Images Gdzie wyrzucać zużyte pieluchy? O tych zasadach większość rodziców zapomina

Jednolity System Segregowania Odpadów (JSSO) obowiązuje od 1 lipca 2017 r. - to wtedy pojawiły się kosze w kilku kolorach i podział śmieci, jednak segregowanie odpadów nie było jeszcze obowiązkowe. Teraz jest to już wymogiem.

"Gdzie wyrzucać zużyte pieluchy?" - to pytanie, które pojawia się w głowach wielu rodziców. Z jednej strony odpowiedź może wydawać się oczywista, z drugiej - gdy zaczniemy rozmyślać, nie wszystko jest takie jasne. Zużyta jednorazowa pielucha zdaje się pasować i do tworzyw sztucznych, i do odpadów biodegradowalnych... Gdzie wyrzucać brudne pampersy?

Segregacja odpadów. Dlaczego warto segregować śmieci?

Gdzie wyrzucać zużyte pieluchy?

Zużyte pieluchy jednorazowe wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane, czyli do czarnego kosza. Brudne pampersy nie powinny trafiać do innego śmietnika. Pieluchy jednorazowe wykonane są różnych materiałów, przez co może nam się wydawać, że pasują np. do pojemnika na tworzywa sztuczne. Zużyte pieluchy nie są jednak produktem, z którego coś odzyskamy, nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Pamiętajmy, że nie są puste. A brudne pieluszki to źródło drobnoustrojów, które mogą być dla nas groźne.

Pieluchy biodegradowalne wrzucamy do pojemnika na odpady bio? Nie, one również powinny trafić do odpadów zmieszanych. Chociaż trafią na wysypisko, rozłożą się szybciej.

W niektórych gminach brudne pieluszki (i inne zużyte artykuły higieniczne) wyrzucamy do tzw. odpadów suchych. Najlepiej po prostu sprawdzić zasady segregowania obowiązujące w miejscu naszego zamieszkania. Jedno jest pewne - zużyte pampersy nie powinny trafić ani do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, ani do szkła, ani do papieru, ani do odpadów biodegradowalnych. Wrzucamy je do kosza razem z innymi "niepasującymi" odpadami.

  • Brudne pieluchy jednorazowe wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane.
  • Do odpadów zmieszanych powinny trafić i inne zużyte artykuły higieniczne, a więc i np. mokre chusteczki.
  • Zużytych pieluszek nie wrzucamy do sedesu, mogą zapychać kanalizację.

Przeczytaj także: Czy wiesz wszystko o zmianie pieluchy? Sprawdź, czy robisz to dobrze

Czy kosz na pieluchy jest potrzebny?

Pojemnik na brudne pieluszki ułatwia życia, szczególnie w pierwszych miesiącach, gdy malucha przewijamy dość często. Śmietnik mamy pod ręką, w dodatku kosze na zużyte pieluchy zatrzymują zapach - a to olbrzymi plus, np. gdy przewijak mamy w sypialni. Ale nie oszukujmy się - chociaż pomocny, nie jest to obowiązkowy element wyprawki. Brudne pampersy możemy wyrzucać do zwykłego kosza na odpady zmieszane.

Przeczytaj także: Zmiana pieluchy w miejscu publicznym - jak to zrobić dyskretnie i sprawnie

Nadopiekuńcza czy wyluzowana? Jakim rodzicem będziesz?

Pytanie 1 z 10
Musisz przygotować plan porodu. Co jest dla ciebie najważniejsze?
Nasi Partnerzy polecają