Zmiana pieluchy w miejscu publicznym - jak to zrobić dyskretnie i sprawnie

2022-01-27 13:59

Przewijanie dziecka nie musi być trudne, choć czasem może być prawdziwym wyzwaniem. Zwłaszcza przewijanie dziecka w miejscu publicznym to delikatna sprawa. Jak zatem przewijać niemowlaka, gdy jesteśmy w towarzystwie?

przewijanie dziecka
Autor: Getty Images Jak sprawnie przewinąć dziecko w miejscu publicznym?

Gdy jesteś z dzieckiem poza domem, konieczność zmiany pieluszki może pojawić się w każdej chwili. W dodatku najlepiej – ze względu na ryzyko bolesnych odparzeń – nie czekać, aż wrócicie, tylko zrobić to bez zbędnej zwłoki. Ale nawet jeśli sama czynność przewijania nie stanowi dla nikogo tajemnicy, niekiedy zapominamy o tym, że widok zabrudzonej pieluchy czy jej zapach mało kto znosi bez przykrości.

Lepiej więc oszczędzić tych negatywnych doznań osobom, które są w pobliżu. To, w jaki sposób najlepiej przewinąć dziecko poza domem, zależy od miejsca, w którym akurat się znajdujecie.

Czytaj także: Przewijanie chłopca, a przewijanie dziewczynki - czym się różni?

Spis treści

  1. Przewijanie dziecka na spacerze w parku
  2. Przewijanie dziecka w centrum handlowym
  3. Przewijanie dziecka w przychodni
  4. Przewijanie dziecka w restauracji
  5. Przewijanie dziecka u znajomych, rodziny
  6. Przewijanie dziecka w pociągu, autokarze
  7. Przewijanie dziecka w kościele
  8. Przewijanie dziecka w miejscu publicznym - co warto mieć przy sobie?
  9. Co zrobić z brudną pieluszką?
Przewijanie poza domem

Przewijanie dziecka na spacerze w parku

Do przewinięcia dziecka w parku najwygodniej jest znaleźć kawałek płaskiej przestrzeni w ustronnym zakątku – np. ławkę czy ogólnodostępny stół piknikowy – na nich rozłożyć kocyk, podróżny przewijak czy kawałek ceratki i dopiero na tak przygotowanym „podłożu” ułożyć dziecko i zmienić mu pieluszkę.

Co, jeśli nie ma takiego miejsca nigdzie w zasięgu wzroku? Wtedy pozostaje ci sposób polecany przez forumowiczki z www.mjakmama24.pl: przewijamy malca leżącego w wózku, osłaniając go własnym ciałem. Zanim zaczniesz, podłóż pod plecy dziecka ceratkę albo przewijak – to pozwoli uniknąć ewentualnego zamoczenia materacyka wózka.

Przewijanie dziecka w centrum handlowym

Warto poszukać pokoju dla matki z dzieckiem, w którym przewiniesz malca bez świadków. Zdarza się, że nie ma takiego pomieszczenia w ogólnodostępnej części centrum, ale jest za to w którymś ze sklepów z artykułami dla dzieci i niemowląt (osobne pomieszczenia dla matek z dziećmi są np. w niektórych sklepach Mothercare, a przewijaki można znaleźć w sklepach sieci SMYK).

Przewijaki dla niemowląt montowane są czasem również w toaletach znajdujących się w lokalach restauracyjnych (np. w McDonald's) a także w ogólnodostępnych toaletach damskich i dla inwalidów. Szczegółowe informacje powinny się znajdować na tablicach informacyjnych w centrum handlowym.

Co, jeśli przewijaka nie ma? Maluszka można przewinąć wtedy w toalecie dla inwalidów (rozkładając kocyk albo przewijak bezpośrednio na podłodze), w wózku albo po prostu na którejś z ławek.

Dowiedz się: Przewijanie niemowlaka, a dysplazja stawów biodrowych

Przewijanie dziecka w przychodni

Tam, gdzie są gabinety pediatryczne albo punkty szczepień, zwykle są też wydzielone stanowiska do przewijania dziecka (niekiedy znajdują się w toaletach, czasem na korytarzu). Jeśli ich nie ma, o to, gdzie można przewinąć dziecko, najlepiej zapytać pielęgniarkę albo kogoś z obsługi. Zwłaszcza jeśli w kolejce do lekarza czekają również rodzice z kilkuletnimi pacjentami (małe dzieci są szczególnie wrażliwe na nieprzyjemne zapachy).

Przewijanie dziecka w restauracji

Jeśli w toalecie nie ma przewijaka, o pomoc najlepiej poprosić menedżera, który wskaże miejsce, gdzie można przewinąć dziecko i pozbyć się pieluszki. Nie rób tego bezpośrednio przy stoliku, na oczach innych gości, kładąc dziecko np. na dwóch złączonych krzesłach – to nie tylko nieeleganckie i niehigieniczne, lecz także niebezpieczne dla dziecka, bo z takiego prowizorycznego przewijaka łatwo może się zsunąć, robiąc sobie krzywdę.

Przewijanie dziecka u znajomych, rodziny

Tu wszystko zależy od sytuacji. Jeśli siedzicie akurat przy stole, dziecko lepiej przenieść do innego pokoju i dopiero tam zmienić mu pieluszkę. Chyba że pieluszka nie wydziela nieprzyjemnych zapachów, a obecni nie mają nic przeciwko przewijaniu w ich obecności (o co jednak koniecznie trzeba wcześniej zapytać).

Przewijanie dziecka w pociągu, autokarze

Toalety środków dalekobieżnej komunikacji nie są na tyle obszerne, byś mogła bezpiecznie przewinąć dziecko. Jeśli macie z sobą rozłożony wózek, malca można przewinąć w gondoli. Jeśli korzystacie z fotelika samochodowego, pieluszkę trzeba zmienić, kładąc dziecko na siedzeniu, uprzednio wyłożonym przewijakiem albo ceratką.

Co innego, jeśli konieczność przewinięcia malca zajdzie podczas jazdy miejskim autobusem, który nie jedzie tak płynnie jak autokar, często gwałtownie hamuje. Wtedy nie ryzykuj bezpieczeństwa swojego i dziecka i nie przewijaj go podczas jazdy. Lepiej wysiąść i zrobić to na przystanku.

Przewijanie dziecka w kościele

To miejsce, w którym raczej nie znajdziesz toalety ani pokoju dla matek z dziećmi, zwłaszcza jeśli kościół dawno nie był modernizowany. Dla komfortu uczestników mszy trzeba wyjść na zewnątrz.

Przy niektórych kościołach są domy parafialne, gdzie często znajdują się toalety otwarte podczas mszy – zwykle jednak nie ma w nich przewijaków, i malca trzeba położyć na kawałku dostępnej płaskiej powierzchni (szeroka ławka, w ostateczności podłoga). Jeśli w pobliżu nie ma toalety, dziecko najlepiej przewinąć w wózku, wychodząc poza ogrodzenie kościoła.

Dobrze wiedzieć

Przewijanie dziecka w miejscu publicznym - co warto mieć przy sobie?

By przewinąć malca bez stresu w miejscu publicznym zawsze zabieraj ze sobą:

1. Przenośny, ceratowy przewijak. Jeśli go nie masz, możesz używać ceratki, która nie przepuszcza wilgoci.

2. Torebki  na zużyte pieluszki (mogą być zwykłe torby-reklamówki).

3. Pieluszki na zmianę.

4. Wilgotne chusteczki do oczyszczania skóry.

5. Krem przeciw odparzeniom.

6. Żel do mycia rąk bez wody (byś mogła oczyścić sobie dłonie).

7. Małą butelkę wody – do ewentualnego spłukania zabrudzeń podłoża, które powstały podczas przewijania.

8. Paczkę chusteczek higienicznych.

9. Tetrową pieluszkę albo cienki kocyk – by móc osłonić przewijane dziecko przed otoczeniem.

Dobrze wiedzieć

Co zrobić z brudną pieluszką?

Pieluszkę zwiń w rulon i zapnij rzepami (tak by jej zawartość nie wydostała się na zewnątrz). Potem włóż ją do woreczka na brudne pieluszki i przy najbliższej okazji wyrzuć do kosza na śmieci. Jeśli używasz pieluszek wielorazowych, postępuj zgodnie z instrukcją producenta.

Najczęściej jest tak, że w jednym woreczku ląduje wtedy zawartość pieluszki, w drugim zaś sama pieluszka. Niektórzy producenci zalecają wtedy, by pieluszkę skropić odrobiną olejku eterycznego, który likwiduje przykry zapach.

Jeśli podczas przewijania w miejscu publicznym zdarzył się drobny wypadek – np. malec załatwił się na przewijak i zawartość przeciekła czy, wiercąc się, niechcący pobrudził podłoże – posprzątaj, tak by nie zostawiać po sobie takich pamiątek rodzicom, którzy po tobie będą przewijać dziecko.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza