Jak często kąpać niemowlę? Może wydać ci się to dziwne...

2022-10-13 16:27

Noworodki nie pocą się i nie brudzą w taki sam sposób jak starsze dzieci, a ich skóra jest znacznie bardziej wrażliwa niż u dorosłych. Częsta kąpiel może w rzeczywistości wyrządzić więcej szkody niż pożytku, dlatego dziecka nie trzeba wkładać do wanienki codziennie. Jak często kąpać niemowlę?

niemowlę w wanience
Autor: Getty images Jak często kąpać niemowlę ? Może wydać ci się to dziwne...

Jak często kąpać niemowlę? Kiedyś uważano, że niemowlę musi być kąpane codziennie. Chodziło nie tylko o kwestię czystości, ale i o to, że wieczorne mycie dziecka było jednym z ważniejszych rytuałów przygotowujących je do snu. Dziś zalecenia zmieniły się dzięki większej wiedzy na temat skóry dziecka. Obecnie lekarze zalecają, aby kąpiel noworodka i niemowlęcia była rzadsza: wystarczy kąpać dziecko kilka razy w tygodniu. Dlaczego?

Spis treści

  1. Codzienna kąpiel niedobra dla skóry
  2. Kąpiel w wodzie na zmianę z kąpielą na sucho
  3. O jakie porze kąpać noworodka?
  4. Jak myć dziecko na sucho?
  5. Jak myć dziecko w wanience?
Kąpiel niemowlęcia - o czym warto pamiętać? M jak mama

Codzienna kąpiel niedobra dla skóry

Chociaż może wydawać się to dziwne, ale codzienne kąpanie dziecka w wanience nie jest potrzebne ani zalecane. Tak malutkie dzieci nie wymagają codziennej kąpieli ponieważ woda wysusza bardzo ich skórę, która w tym wieku jest delikatna i pozbawiona barier ochronnych.

Oczywiście, wszystko wymaga równowagi. Nadmierny kontakt skóry niemowlęcia z wodą może pozbawić skórę właściwego nawilżenia i pogorszyć np. AZS, jeśli dziecko na nie cierpi. Z drugiej jednak strony, zbyt rzadkie kąpanie dziecka również może pogorszyć ewentualne zmiany na skórze i prowadzić do innych infekcji.

Dlatego lekarze zalecają, aby unikać codziennie kąpieli, ale wkładać je do wanienki przynajmniej 3 razy w tygodniu. 

Częstotliwość kąpieli powinna być również uzależniona od potrzeb – pory roku, temperatury powietrza, od tego, czy dziecko ulewa pokarm itd. W upalne miesiące warto kąpać malca częściej, żeby po prostu poprawić mu samopoczucie, zimą rzadziej - by zmniejszyć ryzyko przeziębienia na skutek zamiany temperatur.

Można kąpać dziecko częściej, jeśli jest to dla niego przyjemne doświadczenie, lub rzadziej - gdy nie znosi kąpieli i płacze przy kontakcie z wodą. 

Czytaj również: KĄPIEL NIEMOWLĘCIA: gdy mama kąpie sama

Kąpiel niemowlaka pod lupą. Sprawdzamy najnowsze zalecenia pediatrów

Kąpiel w wodzie na zmianę z kąpielą na sucho

Nie ma obowiązku kąpania noworodka codziennie, ale nie znaczy to, że codziennie nie trzeba go obmyć. To tzw. kąpiel na sucho, czyli wycieranie ciała dziecka mokrą myjką lub ręczniczkiem na przewijaku.

Najważniejsza jest higiena miejsc intymnych, czyli obmywanie wodą lub myjką miejsc, które mają kontakt z moczem i kałem (w tym uda, pachwiny). Warto też każdego dnia przemywać w ten sposób fałdki skóry, w których gromadzi się brud, zwłaszcza fałdki na szyi i za uszami malca - tam często spływa ulany pokarm, który może być pożywką dla bakterii. Codziennie trzeba też przemywać buzię.

Gdy dziecko podrośnie i zacznie chwytać przedmioty, konieczne jest regularne przemywanie jego dłoni. 

Warto wiedzieć, że Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby kąpać noworodka na sucho do momentu odpadnięcia pępowiny – czyli nawet przez tydzień lub dwa.  Chodzi o zabezpieczenie kikuta przed wilgocią, ale również o to, że maź płodowa, pozostała z okresu życia płodowego, doskonale chroni skórę dziecka, nie warto więc zmywać jej zbyt wcześnie (dlatego większość szpitali odchodzi od kąpieli noworodków po porodzie). 

O jakie porze kąpać noworodka?

Przyjęło się, że dziecko kąpie się wieczorem, aby ten miły rytuał ułatwił mu zasypianie. Ale oczywiście nie musisz tak postępować. Pora kąpieli dziecka jest całkowicie dowolna: wybierz moment, w którym dziecko jest najedzone, wypoczęte, zrelaksowane i spokojne. Głodny czy zmęczony malec będzie płakał, a kąpiel nie będzie dla niego miłym doświadczeniem.

Lepiej też kąpać dziecko wtedy, gdy masz czas, nie musisz się spieszyć ani nie nie masz obowiązków np. przy starszych dzieciach.

Jak myć dziecko na sucho?

Wybierz ciepłe miejsce, najlepiej przewijak w sypialni malca. Przygotuj sobie miseczkę z ciepłą wodą z mydłem dla niemowląt, myjkę lub ręczniczek. Połóż dziecko na ręczniku i wodą z mydłem przemywaj najważniejsze miejsca na ciele malca - najpierw buzię, szyję, paszki, potem okolice intymne.

Jak myć dziecko w wanience?

Zanim włożysz malca do wanienki, przygotuj sobie wszystko - wlej wodę, przygotuj mydło, ręcznik, czyste ubranka, pieluszkę itd. Woda powinna być ciepła - ok. 38 st. c, a jej poziom w wanience powinien mieć ok. 5-10 cm. Trzymaj mocno noworodka, bo jego ciałko będzie śliskie: jedną rękę włóż mu pod plecki i złap nią malca pod paszką. Drugą, wolną ręką obmywaj ciało dziecka wodą.

Najpierw umyj głowę i twarz dziecka, potem niższe partie jego ciała w tym okolice podpieluszkowe. Dzięki temu spłukane już obszary ciałka nie będą ponownie mydlone.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza