Jak kąpać dziecko z AZS? Oto zasady kąpieli niemowlęcia z wrażliwą skórą

2020-09-04 10:35

Kąpiel niemowlęcia z wrażliwą skórą lub AZS może spowodować podrażnienia skóry. Jednak jeśli odpowiednio umyjesz dziecko, stan skóry niemowlaka może się nawet poprawić. Jak kąpać dziecko z atopowym zapaleniem skóry, aby osiągnąć najlepsze efekty?

Kapiel niemowlecia z wrazliwa skora lub AZS atopowym zapaleniem skory
Autor: _photos.com|photos.com Kąpiel niemowlęcia z wrażliwą skórą lub AZS (atopowym zapaleniem skóry)

Jak kąpać dziecko z AZS? Odpowiedź na to pytanie zmieniła się na przestrzeni kilku ostatnich lat. Jeszcze niedawno panowało przekonanie, że dziecka z bardzo wrażliwą skórą lepiej nie kąpać częściej niż raz na trzy dni, by nie zaognić podrażnień.

Dziś wiadomo, że malec, którego skóra wymaga bardziej delikatnego traktowania, powinien być kąpany codziennie, zwłaszcza gdy ma atopowe zapalenie skóry.

Kąpiel niemowlęcia z AZS zmywa pot, resztki martwego naskórka, alergeny – wszystko to, co pozostając na skórze zbyt długo, dodatkowo mogłoby ją drażnić. By jednak kąpiel faktycznie była zabiegiem leczniczym, trzeba przestrzegać kilku zasad. Wyjaśniamy, jak kąpać dziecko z AZS.

Spis treści

  1. Jak kąpać dziecko z AZS? Odparuj z wody chlor
  2. Jak kąpać niemowlę: pilnuj temperatury
  3. Nie używaj mydła
  4. Wlej do wody preparat natłuszczający skórę
  5. Jak kąpać dziecko z AZS? Nie dłużej niż kilka minut
  6. Nie trzyj skóry niemowlęcia ręcznikiem
  7. Posmaruj skórę dziecka z AZS preparatem natłuszczającym

Jak kąpać dziecko z AZS? Odparuj z wody chlor

To konieczne, jeśli chloru w wodzie jest dużo (poznasz to po tym, że woda z kranu na początku jest mlecznobiała, mętna, dopiero po chwili robi się przezroczysta). Informację na temat zawartości chloru można też zdobyć w lokalnym zakładzie wodociągów.

Czemu to takie ważne? Chlor szkodzi skórze bardzo wrażliwej – może ją dodatkowo mocno podrażniać, przez co kąpiel zamiast pomóc, nasili dolegliwości. By odparować chlor, wodę trzeba zagotować – doprowadzić do wrzenia i przez kilka minut gotować bez przykrycia.

Potem wlewamy ją do wanny i czekamy, aż przestygnie. Niektórzy dermatolodzy radzą, by wrażliwą na chlor skórę dziecka przed kąpielą natłuścić oliwką.

Jak kąpać niemowlę: pilnuj temperatury

Maluszek nie może być kąpany ani w zbyt zimnej, ani w za ciepłej wodzie. Optymalna temperatura to około 37 stopni C. By ją kontrolować, warto mieć termometr kąpielowy. Temperaturę wody można też sprawdzić, zanurzając w niej swój łokieć (skóra w tym miejscu jest najbardziej wrażliwa na ciepło i zimno).

Nie używaj mydła

Nawet mydła dla niemowląt. Większość mydeł wysusza skórę, a jest tak dlatego, że mają odczyn zasadowy (inny niż skóra). W kontakcie z twardą wodą tworzą na skórze niewidoczny osad, który może zatykać pory skóry. Dodatki mające uszlachetnić mydło, m.in. barwniki i substancje zapachowe, także mogą podrażniać.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - diagnostyka i leczenie

Do mycia dziecka lepsze są specjalne żele albo emulsje przeznaczone do oczyszczania skóry wrażliwej. W ich składzie są emolienty, czyli substancje mające zdolność odbudowy warstwy lipidowej i zatrzymywania wody w głębszych warstwach naskórka. Emolienty łagodzą również świąd, co ma istotne znaczenie, jeśli dziecko ma atopowe zapalenie skóry.

Do mycia ciała malca możesz też używać kostek myjących, które – poza kształtem – nie mają z mydłem nic wspólnego. W ich składzie również są emolienty. Niekiedy na opakowaniu kostek myjących jest napis „syndet”. Świadczy to o tym, że kostka ma pH kwaśne albo neutralne, a więc nie działa na skórę tak drażniąco jak mydło, nie tworzy też na niej osadu.

Czytaj: Pielęgnacja skóry atopowej niemowlaka: 12 zasad pielęgnacji dziecka z AZS

AZS - niezbędnik alergika: jakie kosmetyki stosować na atopowe zapalenie skóry?

Wlej do wody preparat natłuszczający skórę

Niewielka ilość oliwki albo emulsji emolientowej (zwykle wystarczy pół nakrętki, ale warto sugerować się informacjami producenta), wlana do wanny z wodą, pomaga natłuścić skórę, bo podczas kąpieli osadza się na całym ciele.

Trzeba tylko pamiętać, że skóra malca robi się wtedy śliska i dziecko może wyślizgnąć nam się z rąk (by tego uniknąć, warto je ułożyć na specjalnym leżaczku kąpielowym). Jeśli dodajesz do wody emolient lub oliwkę, nie myj ciała malca syndetem – takie preparaty osłabiają lub wręcz niwelują natłuszczające działanie oliwki czy emulsji. Nie opłukuj też dziecka po kąpieli wodą, by nie spłukać z niego natłuszczającej warstewki.

Jak kąpać dziecko z AZS? Nie dłużej niż kilka minut

Woda narusza ochronną warstwę hydrolipidową, która u dzieci ze skórą wrażliwą i tak jest bardzo słaba. Dlatego im krótszy czas kąpieli, tym lepiej.

Nie trzyj skóry niemowlęcia ręcznikiem

By osuszyć dziecko, połóż je na ręczniku, zawiń i delikatnie przyciskaj materiał do ciała – nadmiar wilgoci wsiąknie w tkaninę. Dziecka nie wolno zostawiać, żeby samo wyschło – parowanie wody ze skóry również ją wysusza.

Posmaruj skórę dziecka z AZS preparatem natłuszczającym

Należy to zrobić w ciągu dwóch-trzech minut po osuszeniu dziecka – wtedy skóra jest jeszcze rozgrzana, więc najlepiej wchłonie preparat (balsam czy krem).

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza