Jak czyścić nos niemowlaka?

2016-02-17 17:11

Podobnie jak uszka czy pępuszek, także nosek dziecka wymaga codziennej pielęgnacji. Czy wiesz, dlaczego i jak bezpiecznie czyścić nos niemowlaka?

Katar u dziecka, katar alergiczny
Autor: thinkstockphotos.com Katar u dziecka może mieć podłoże alergiczne, wirusowe lub bakteryjne.

Spis treści

  1. Jak czyścić nos niemowlaka? Pielęgnacja po kąpieli
  2. Jak czyścić nos niemowlaka? Nawilżanie noska modą morską

Nos, oprócz tego, że jest narzędziem do rozpoznawania zapachów, pełni w organizmie człowieka ważną rolę. Przede wszystkim służy do oddychania i do filtrowania wpadającego powietrza. Znajdujące się w nosie błona śluzowa i rzęski, wstępnie oczyszczają je z alergenów i mikroorganizmów chorobotwórczych, ale również ocieplają i nawilżają zanim trafi ono do płuc. Dlatego stan nosa i jego śluzówek jest istotny dla zdrowia. Aby pracował tak, jak powinien, trzeba go oczyszczać i odpowiednio pielęgnować. Inaczej stanie się niedrożny i będzie utrudniać oddychanie, a warto wiedzieć, że niemowlęta nie potrafią jeszcze chwytać powietrza buzią. Malec z zatkanym noskiem nie może więc ssać i częściej się budzi. W przypadku najmłodszych dzieci dbanie o nosek to zadanie nasze, czyli rodziców.

Jak czyścić nos niemowlaka? Pielęgnacja po kąpieli

Każdego dnia nos człowieka, także niemowlęcia, produkuje naturalną wydzielinę, która pokrywa błonę śluzową, znajdującą się we wnętrzu nozdrzy (nie ma to nic wspólnego z katarem). Zapobiega ona wysuszaniu błony, która, jak już wspomnieliśmy, pełni rolę filtra wdychanego powietrza oraz stymuluje rzęski do wychwytywania zanieczyszczeń. Wydzielina, o ile nie jest usuwana np. w czasie wycierania nosa, gromadzi się w nozdrzach i zasycha. Tak jest w przypadku malutkich dzieci, które same nie potrafią jeszcze wydmuchać noska. Dlatego powinno się ją regularnie usuwać. Po każdej kąpieli, gdy czyścisz buzię dziecka, poświęć trochę uwagi jego noskowi. Prawdopodobnie dzięki chwili spędzonej w wanience, wydzielina w nosie zmiękła pod wpływem wilgoci, jeśli jednak tak się nie stało, wpuść do nozdrzy malca po 1-2 krople roztworu soli fizjologicznej lub wody morskiej. Połóż maluszka na boczek, by wydzielina sama wypłynęła i delikatnie usuń ją wacikiem z brzegów nosa (nie wsadzaj watki zbyt głęboko!).

Jak czyścić nos niemowlaka? Nawilżanie noska modą morską

Śluzówki nosa pracują sprawniej, gdy są odpowiednio nawilżone. Zbyt sucha błona śluzowa oznacza słabszą pracę rzęsek, a to z kolei wpływa na gorsze wychwytywanie przez nie wirusów i alergenów z powietrza – sprzyja więc infekcjom. Dlatego dbaj, by powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, miało właściwą wilgotność i temperaturę. To problem szczególnie częsty w sezonie grzewczym. Temperatura w pokoju dziecka nie powinna przekroczyć 21 st. C, a wilgotność – znajdować się w przedziale od 40 do 60 procent. Abu uzyskać taki efekt, przykręć kaloryfery, zawieś na nich pojemniki z wodą (codziennie ją wymieniaj, by nie gromadziły się w niej pleśnie) lub powieś na nich mokre, czyste ręczniki, często też wietrz pokój. Po wieczornej kąpieli zaaplikuj niemowlęciu wodę morską w sprayu (dociera głębiej niż kropelki roztworu soli fizjologicznej), która nawilży jego nosek i ułatwi oddychanie podczas nocnego wypoczynku.

Chcesz wiedzieć, jak używać aspiratora i kiedy go stosować? Przeczytaj o tym w marcowym numerze "M jak mama".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza