Jak właściwie czyścić uszy niemowlęcia?

2022-01-11 9:19

Uszy niemowlęcia to ta część jego ciała, której pielęgnacji poświęcamy najmniej czasu. Tymczasem uszy dziecka również wymagają odpowiedniego traktowania. W jaki sposób powinno wyglądać czyszczenie uszu niemowlęcia, a czego nie robić?

Czyszczenie uszu niemowlęcia
Autor: Getty images Pamiętaj, że patyczki nadają się tylko do czyszczenia zewnętrznej części ucha niemowlęcia.

Od właściwej pielęgnacji małych uszu zależy, czy będą zdrowe, a także to, czy malec będzie dobrze słyszał, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo czyścić uczy niemowlęcia.

Polecamy: Badania przesiewowe słuchu u noworodków: jak przebiegają i jakie jest ich znaczenie?

Spis treści

  1. Woskowina chroni uszy niemowlęcia
  2. Ostrożnie z patyczkami do uszu
  3. Czyszczenie uszu niemowlęcia krok po kroku
  4. Preparaty usuwające nadmiar woskowiny
Pielęgnacja uszu niemowlaka

Woskowina chroni uszy niemowlęcia

Zalegająca w przewodach słuchowych woskowina jest mieszaniną wydzielin gruczołów łojowych i potowych oraz złuszczonych komórek skóry wyściełającej przewód słuchowy. Jej głównymi składnikami są związki chemiczne: skwalen, lanosterol i cholesterol. Taki skład jest nieprzypadkowy – substancje te zapobiegają namnażaniu się bakterii i grzybów, chroniąc ucho przez infekcjami.

Woskowina pełni też inne funkcje. Natłuszcza zewnętrzny przewód słuchowy, zapobiegając w ten sposób przedostawaniu się wody do wnętrza ucha i chroniąc je przed urazami. Poza tym wychwytuje drobne cząsteczki kurzu i brudu, dzięki czemu nie są one w stanie dotrzeć do błony bębenkowej.

Woskowina tworzy się w zewnętrznej części przewodu słuchowego. Gdy malec rusza żuchwą, np. podczas jedzenia, ruchy te transportują zanieczyszczenia przylegające do ścianek, dzięki czemu woskowina wypływa z przewodu słuchowego, osadzając się na skórze wewnątrz małżowiny.

Woskowina jest naturalną wydzieliną ochronną. Jest potrzebna, dlatego myjąc uszy malca, usuwaj tylko ten wosk, który sam wypłynął z przewodu słuchowego i osadził się na małżowinie. Nie trzeba robić tego codziennie, tylko w miarę potrzeby.

Przeczytaj także: Jak pielęgnować pępek noworodka? Położna radzi

Ostrożnie z patyczkami do uszu

Podczas toalety nie wkładaj do ucha malca żadnych patyczków czy wacików, bo w ten sposób możesz nie tylko uszkodzić błonę bębenkową, ale również wepchnąć woskowinę w głąb ucha, doprowadzając do zatkania przewodu słuchowego. Nagromadzona woskowina stworzy wówczas czop – malec będzie gorzej słyszał, może też dojść do infekcji.

Korek woskowinowy może pojawić się także wtedy, gdy zaniedbasz higienę i nie będziesz usuwać na bieżąco wypływającej z uszu wydzieliny.

Czyszczenie uszu niemowlęcia krok po kroku

  • Ułóż malca na przewijaku w ten sposób, byś miała swobodny dostęp do jego uszka (najlepiej, by leżał na boku).
  • Owiń palec wskazujący miękkim materiałem (może to być wacik albo bawełniana szmatka) namoczonym w ciepłej wodzie.
  • Delikatnie oczyść z woskowiny małżowinę. Potem świeżym wacikiem umyj płatek uszny i miejsce za uchem. Na koniec dokładnie osusz umyte miejsca miękkim ręcznikiem lub pieluszką tetrową.
  • Obróć malca na drugi bok i powtórz te czynności.

Preparaty usuwające nadmiar woskowiny

1–2 razy w tygodniu warto zaaplikować do każdego uszka kilka kropel preparatu  usuwającego nadmiar woskowiny. To zapobiegnie tworzeniu się korka woskowinowego. Nie rób tego częściej – niedobór woskowiny może prowadzić do wysychania oraz łuszczenia się skóry w przewodzie słuchowym.

Usunięcie zbyt dużej ilości woskowiny sprawi też, że zostanie ona ponownie szybko wyprodukowana, co może zaburzyć proces jej produkcji. Instrukcję stosowania preparatu znajdziesz w ulotce.

Polecamy: 26 pytań o pielęgnację niemowlaka, które zadaje każda mama

Czy wiesz, jak uspokoić niemowlę?

Pytanie 1 z 12
Co może być przyczyną płaczu dwutygodniowego noworodka?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza