ZMIANA PIELUCHY - 4 porady, jak zmienić pieluszkę niemowlakowi

2015-05-29 15:39 Katarzyna Hubicz, nasz ekspert: Paulina Buczniewska, położna, Klinika Premium Medical, www.premium-medical.pl
Zmiana pieluszki
Autor: thinkstockphotos.com Zmiana pieluszki nie jest taka straszna jak się wydaje!

Zmiana pieluszki to jedna z najważniejszych czynności higienicznych, jakie trzeba codziennie wykonać podczas pielęgnacji niemowlaka. Poznaj zasady, jak zmienić pampersa dziecku, żeby miało sucho i wygodnie, oraz o czym należy pamiętać podczas zmiany pieluchy?

Noworodek może wymagać zmiany pieluchy nawet co godzinę. To normalne fizjologiczne zjawisko – wszak układ pokarmowy małego dziecka dopiero co zaczął funkcjonować i minie kilka tygodni, zanim unormuje się cykl wypróżnień. To jeszcze nie oznacza, że starsze niemowlę będzie załatwiało się raz czy dwa na dobę, bo maluchy karmione piersią mogą wypróżniać się nawet po każdym karmieniu (dzieci karmione butelką oddają stolec rzadziej). Dla rodziców oznacza to jednak nieustającą czujność. Zmiana pieluszki jest bowiem konieczna od razu, gdy dziecko zrobi kupę, i co trzy godziny, jeśli jest tylko mokra. 

Czytaj także: Przewijanie dziecka: 3 rzeczy, o których musisz pamiętać >>

Zmiana pieluchy: bezpieczna pozycja

Maluch, który dopiero co się urodził, powinien być przewijany na sztywnym przewijaku, umocowanym na stabilnej powierzchni – komodzie albo brzegach łóżka. Wszystko po to, by dziecko miało pod plecami i główką pewne, sztywne oparcie. Miękkie przewijaki lub maty do przewijania układane np. na wersalce można stosować, kiedy dziecko ma już kilka miesięcy i umie samo trzymać główkę. Dobra pozycja podczas przewijania ważna jest również dla rodzica – stojąc przy przewijaku ułożonym na łóżeczku nie nadwyręża kręgosłupa. Dziecko powinno leżeć na przewijaku tak, by jego nóżki znajdowały się na wprost rodzica, bo wtedy najłatwiej jest oczyścić mu pupę. Ważne, by podczas zmiany pieluszki rodzic nawet na chwilę nie odchodził od dziecka, bo nawet jeśli przewijak ma boczne zabezpieczenia, maluch może zsunąć się z niego i boleśnie poturbować.

Czytaj także: Chusteczki nawilżane dla niemowląt. Do czego jeszcze mogą być przydatne? >>

Zmiana pieluchy: dokładnie, bez pośpiechu

Postępujemy trochę inaczej, gdy trzeba zmienić pieluszkę mokrą, niż wtedy, gdy jest porządnie zabrudzona. Jeśli malec zrobił tylko siku, pieluszkę od razu można zdjąć, delikatnie wysuwając ją spod bioder dziecka. Nie da się tak zrobić, gdy w pieluszce znajduje się kupa. Wtedy pieluszkę trzeba rozpiąć i jej brzegiem zgarnąć ze skóry tyle zabrudzeń, ile się da. Dopiero potem można ją wysunąć spod bioder dziecka. To jeszcze nie koniec, bo pupę trzeba dokładnie umyć – to, w jaki sposób, zależy od płci malucha (szczegóły poniżej). Wspólne dla obu płci są dwie zasady. Po pierwsze, jeśli kikut pępowiny jest zabrudzony moczem albo kałem, trzeba go umyć. Po drugie, oczyszczając pupę z resztek kału, delikatnie odchylamy nogi do tyłu, trzymając dziecko za uda lub pod kolanami. Uwaga! Po zdjęciu pieluchy malec może natychmiast zrobić siku, co jest spowodowane kontaktem z chłodnym powietrzem albo zimną nawilżaną chusteczką. By tego uniknąć, dziecko warto przewijać tam, gdzie jest ciepło, a chusteczkę przed użyciem ogrzać w dłoniach. Podczas przewijania nie warto się śpieszyć – to jeden z niewielu momentów, kiedy skóra niemowlaka ma dostęp do świeżego powietrza.

Zmiana pieluszki: odpowiednie kosmetyki

Skórę noworodka najlepiej jest myć wacikami nasączonymi ciepłą wodą (nie musi być przegotowana), a po umyciu osuszyć. Można też używać wilgotnych chusteczek do skóry wrażliwej – wtedy osuszanie nie jest już konieczne. Przed nałożeniem pieluchy warto zadbać, by nie pojawiły się odparzenia, smarując skórę cienką warstwą kremu lub maści o działaniu ochronnym, odpowiednich dla dzieci od urodzenia (ważne, by omijać błony śluzowe). Jeśli skóra jest zdrowa, nie ma potrzeby stosowania kosmetyku z tlenkiem cynku, który wysusza skórę. Wystarczy taki, który ma w składzie substancje wzmacniające niedojrzały naskórek, np. witaminę F, czy działające łagodząco, jak d-pantenol. By zapobiec odparzeniom, można też stosować zasypkę, nakładając ją na dokładnie osuszoną skórę. 

Polecamy wideo: Jak przewinąć chłopca?

Dobra technika zmiany pieluszki

Nie ma uniwersalnego sposobu przewijania. Sposób oczyszczania skóry podczas zmiany pieluchy zależy od płci dziecka.

  • Dziewczynka: Skórę oczyszczamy z resztek kału, usuwając go najpierw z pachwin i pośladków, a następnie ze sromu. Tu ważny jest kierunek – zaczynamy od warg sromowych, kierując się w stronę odbytu. Robiąc to odwrotnie, można wywołać zakażenie układu moczowego i stan zapalny pochwy. Jeśli pupa jest mocno zabrudzona, po każdym ruchu trzeba użyć świeżego wacika albo nowej chusteczki.
  • Chłopiec: Najpierw trzeba starannie usunąć resztki kału, szczególną uwagę poświęcając zakamarkom wokół worka mosznowego i pod penisem. Następnie delikatnie odsłonić ujście cewki moczowej (bez ściągania napletka) i starannie je umyć.

Niezbędne podczas zmiany pieluchy

W pobliżu przewijaka warto ustawić wszystkie akcesoria, potrzebne w trakcie zmiany pieluszki. Najważniejsze to zapas wacików (najlepsze są duże, prostokątne) albo paczka wilgotnych chusteczek, a także krem przeciw odparzeniom. Pod ręką warto mieć również czystą pieluszkę, woreczek na zabrudzoną pieluszkę oraz środek do dezynfekcji kikuta pępowiny (jeśli ten jeszcze nie odpadł). 

Polecamy wideo: Jak przewinąć dziewczynkę?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE