Jak ubrać niemowlę wiosną? 5 najważniejszych wskazówek

2016-04-01 18:40

Jak ubrać niemowlę wiosną? Większość dorosłych uwielbia tę porę roku, dlatego chętnie wybiera się z dziećmi na spacery, by i one korzystały ze sprzyjającej aury. Jak więc ubrać dziecko, by i ono mogło cieszyć się piękną pogodą, a jednocześnie nie zachorowało?

jak ubrać niemowlę wiosną
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Jak ubrać niemowlę wiosną? Najlepiej w kilka warstw, czyli na tzw. cebulkę.

Spis treści

  1. Ochrona przed utratą ciepła
  2. Śpioszki lub pajacyk
  3. Sweterek
  4. Kombinezon lub kurtka i spodenki
  5. Skarpetki i czapeczka

Wiosną chętnie porzucamy zimowe ubrania i cztery ściany swojego mieszkania, by cieszyć się coraz wyższą temperaturą na zewnątrz. Niestety, wiosna bywa zdradliwa. Czasem jest ciepło i słonecznie, ale zdarzają się również chłodniejsze dni, którym towarzyszy deszcz czy burze, a przed nimi nie zawsze uda się uciec.

Jak ubrać niemowlę wiosną, by przygotować dziecko i siebie na wszystkie pogodowe niespodzianki? Najlepsza odpowiedź brzmi: na cebulkę, czyli ubierając pociechę w kilka warstw ubrań. W razie konieczności - gdy zrobi się zimniej/cieplej - można jedną z nich dodać/zdjąć.

Czytaj: Kalendarz rozwoju dziecka

Ochrona przed utratą ciepła

Podobnie jak w przypadku dorosłych, tak i u niemowląt podstawą jest ochrona skóry przed utratą ciepła. Bez względu na to, czy danego wiosennego dnia jest cieplej czy zimniej, trzeba pamiętać o pierwszej warstwie ubrania, jaką jest body.

Zapinane w kroku, zapewnia ciepło klatce piersiowej, pleckom i brzuchowi dziecka. Rodzice mają do wyboru body z krótkim lub długim rękawkiem, w zależności od temperatury na zewnątrz. Pamiętajmy, że body świetnie przytrzymuje również pieluszkę przy pupie niemowlaka.

Czytaj: Opieka nad bliźniakami - jak wygląda?

Śpioszki lub pajacyk

Jak ubrać niemowlę wiosną, gdy dziecko ma już na sobie body? Kolejna warstwa to śpioszki lub pajacyk. Pajacyk jest lepszym wyborem, gdy dziecko nosi body bez rękawów, natomiast śpioszki dobieramy do body z rękawami.

Pamiętajmy też o wygodzie - zarówno samego niemowlęcia, jak i rodzica, który stanie przed zadaniem ubrania żywotnego dziecka. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na ubranka z zatrzaskami z boku lub pośrodku, tak by, nie trzeba było przedostawać poszczególnych warstw przez główkę dziecka.

Czytaj:

Jak bezpiecznie i szybko ubrać niemowlaka. Skuteczne sposoby na ubieranie dziecka - poradnik krok po kroku

Jak ubrać niemowlę do snu?

Sweterek

Sweterek lub bluza to kolejna warstwa ubrań do założenia. Gdyby jednak podczas spaceru zrobiło się zbyt ciepło, zawsze można je zdjąć. Wybierając je, również trzeba postawić na wygodę. Najlepiej więc, by sweterek był rozpinany, a bluza bez kaptura, który utrudnia jej ubieranie.

Kombinezon lub kurtka i spodenki

Najcieplejszą warstwę dziecięcego ubrania stanowią kombinzezon/kurtka ze spodenkami. Ani kombinezon, ani kurtka nie muszą być puchowe. Pierwszy z nich jest dobrym rozwiązaniem na zimniejsze dni, drugi zestaw - na cieplejsze.

Kombinezon lepiej sprawdzi się wśród najmłodszych dzieci, a kurtka i spodenki zapewnią większą swobodę ruchów niemowlętom, które próbują stawiać swoje pierwsze kroki.

Czytaj: Jak prać dziecięce ubranka?

Skarpetki i czapeczka

Jak ubrać niemowlę wiosną? Nie zapominając o czapeczce, najlepiej z przyjaznej skórze dziecka bawełnie. Pamiętajmy, że to w większości przez głowę ucieka z naszego ciała ciepło, a w wiosennej czapce nie będzie niemowlęciu zbyt ciepło. Jeśli chodzi o skarpetki - tu również najlepiej sprawdzą się wygodne, przyległe do ciałka, bawełniane produkty.

Czytaj: Czapka dla niemowlaka – czym okryć główkę małego dziecka?

Dobrze wiedzieć

Jak ubrać niemowlę wiosną? Dziecko, które podróżuje w głębokim wózku, powinno mieć na sobie jedną warstwę ubrania więcej niż dorosły. Natomiast to, które już stawia samodzielne kroki i chętnie spaceruje - o jedną warstwę mniej niż rodzic.

Sprawdź swoją wiedzę o opiece okołoporodowej i pielęgnacji niemowlęcia

Pytanie 1 z 7
Jakie akcesoria pomagają karmiącym mamom?
Zdjęcie