Kąpanie niemowlaka. Zabawy w wannie wspomagają rozwój dziecka

2012-05-04 15:55

Kąpanie niemowlaka, który ma już trzy miesiące warto wykorzystać jako pretekst do zabawy i szansę na oswojenie dziecka z wodą. Zabawy w wannie są dla dziecka znakomitą gimnastyką, która wpływan na rozwój dziecka, poprawia nie tyko sprawność ruchową, ale i zdolności koordynacyjne. Przebywanie i swobodne poruszanie się w wodzie wspomaga rozwój psychofizyczny, ponieważ woda dostarcza niemowlakom nowych bodźców, których nie mają szans doznać na suchym lądzie.

Spis treści

  1. Zalety zabaw z niemowlakiem w wannie
  2. Jak się przygotować do zabaw z dzieckiem w wannie
  3. Propozycje ćwiczeń podczas kąpieli z niemowlakiem w wannie
  4. Polecamy wideo: Kąpiel dziecka

Zabawy w wodzie są dla niemowlaka tym przyjemniejsze i łatwiejsze do zaakceptowania, bo przecież jeszcze niedawno pływały w wodach płodowych w brzuchu mamy. Dlatego też warto dość szybko adaptować dziecko do warunków wodnych. Tym bardziej, że do 6-8. miesiąca życia utrzymuje się u niemowlaka odruch z życia płodowego, który potem zanika. Odruch ten objawia się tym, że dzieci nie boją się wody i nie otwierają ust podczas zanurzania.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Zalety zabaw z niemowlakiem w wannie

Pierwszy etap pływania najmłodszych rozpoczyna się od 3. miesiąca życia (wyznacznikiem jest to, że dziecko trzyma już głowę). Celem tego etapu jest oswojenie ze środowiskiem wodnym. Adaptację do aktywności w wodzie warto rozpocząć w dużej wannie z wodą w towarzystwie jednego z rodziców. Te wspólne, systematyczne wodne zabawy najlepiej zacząć między 3. a 8. miesiącem życia dziecka. Zabawy w wannie stymulują rozwój ruchowy i psychiczny dzieci, pogłębiają więź pomiędzy rodzicami a dzieckiem, poprawiają koordynację ruchową, stanowią wspaniałą gimnastykę dla mięśni i stawów, dostarczają też nowych wrażeń.

Jak się przygotować do zabaw z dzieckiem w wannie

Do wanny nalej dużo wody i 2-3 razy w tygodniu urządzaj z dzieckiem wspólne kąpiele. Trzymając dziecko za boki ciała układaj je na brzuchu, podtrzymując główkę. Dzięki temu będzie mogło trenować leżenie na plecach. Inna możliwość to trzymanie dziecka w objęciach i wspólne zanurzanie się „po szyję”, chlapanie wody rękami i nogami. Aby zabawy w wodzie były atrakcyjne, pamiętaj o kolorowych piłeczkach i zabawkach. Niezbędna będzie też konewka, którą będziesz polewać głowę dziecka.

Propozycje ćwiczeń podczas kąpieli z niemowlakiem w wannie

  • pluskanie na brzuchu: połóż malca na brzuszku i obejmij jego barki, tak by delikatnie podtrzymywać tułów. W tej pozycji wykonaj z dzieckiem przysuwanie i odsuwanie, skręty na boki, chlapanie połączone z chwytaniem piłeczki
  • pozycja na plecach - to najtrudniejsza i niechętnie przyjmowana przez bobasa pozycja. Odwróć dziecko tak, by jego główka i plecki przylegały do twojej klatki piersiowej. Trzymając malca w objęciach, delikatnie się zanurz i odchyl tak, aby głowę i  tułów dziecka ułożyć do pozycji poziomej.
  • ćwiczenia oddechowe, czyli dmuchanie na wodę: trzymaj malca jedną ręką, dłoń drugiej złóż w łódeczkę i nabierz w nią wody. Następnie wraz z bobasem próbujcie ją wydmuchiwać.

Polecamy wideo: Kąpiel dziecka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza