Nie przypuszczała, że jeden włos może tak zaszkodzić dziecku. Teraz ostrzega innych rodziców

2023-03-02 13:56

Mama siedmiotygodniowej Amelie nigdy nawet nie pomyślała, że pojedynczy włos może w ten sposób zaszkodzić jej córeczce. Dziecko trafiło do szpitala, gdzie udzielono mu niezbędnej pomocy. Teraz kobieta ostrzega innych rodziców.

Stopa niemowlęcia
Autor: Instagram/@cprkids Nie przypuszczała, że zwykły włos może zaszkodzić jej niemowlakowi. Teraz ostrzega innych rodziców

Niektóre kobiety z lękiem patrzą na pukle włosów, które pozostają na szczotce po porodzie. Dodatkowo, często nie zdają sobie sprawy, że wypadające włosy mogą zaszkodzić dziecku.

Lia Marshall z Australii jak wiele innych mam cierpiała z powodu wypadających włosów po ciąży. Nawet przez myśl jej nie przeszło, że pojedynczy włos może tak mocno owinąć się wokół maleńkiego paluszka jej niespełna 2-miesięcznej córeczki.

Przypadek kobiety został opisany na Instagramie na profilu edukacyjnym @cprkids.

Zobacz także: 26 pytań o pielęgnację niemowlaka, które zadaje każda mama

Spis treści

  1. Czerwony i spuchnięty palec
  2. Włos skaleczył skórę dziecka
  3. Problem może być poważny
Co dzieje się z włosami po ciąży?

Czerwony i spuchnięty palec

Lia nie mogła uwierzyć, gdy pewnego dnia zobaczyła paluszek córki cały czerwony i spuchnięty. Położyła niespokojną i płaczącą dziewczynkę na kanapie, żeby dokładnie się temu przyjrzeć i wtedy zauważyła problem. Dostrzegła pojedynczy włos ciasno owinięty wokół środkowego palca u nóżki dziecka. Włos był tak mocno zakręcony, że uniemożliwił prawidłowy przepływ krwi.

Mama próbowała przerwać włos paznokciem, ale nie była w stanie nic zrobić. Palec był tak mocno spuchnięty, że włosa prawie nie było widać. Ponadto niemowlę strasznie płakało z bólu. Kobieta postanowiła od razu jechać na pogotowie.

Włos skaleczył skórę dziecka

Medycy poinformowali Lię, że być może będzie potrzebne przeprowadzenie zabiegu pod narkozą, bo włos bardzo mocno zacisnął się wokół palca. Na szczęście w krótkim czasie lekarzowi udało się przeciąć włos. O tym, jak mocno pasmo zacisnęło się wokół skóry świadczy fakt, że na paluszku pojawiło się rozcięcie. Dziewczynka uspokoiła się dopiero po opatrzeniu rany.

Mama dziewczynki nawet nie chciała myśleć, co by się stało, gdyby tego nie zauważyła.

Lia przestrzega innych rodziców i apeluje, aby dokładnie sprawdzali ręce, stopy a nawet pieluchy swoich pociech.

Problem może być poważny

Jedna z założycielek profilu przyznała, że zjawisko to wcale nie jest takie rzadkie. Dość często widziała na dziecięcym oddziale ratunkowym przypadki, gdy włos owinął się wokół palca u ręki, nogi, a nawet części intymnych u chłopców. Mocne zaciśnięcie się włosa wokół części ciała może całkowicie odciąć krążenie krwi.

Specjaliści ostrzegają, aby dokładnie oglądać części ciała niespokojnego i płaczącego dziecka. Może się bowiem okazać, że za ich niepokój nie odpowiada wcale głód lub pełna pieluszka.

W przypadku zauważenia spuchniętego palca i zaciśniętego wokół niego włosa, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Sami możemy dodatkowo uszkodzić palec maluszka lub usunąć tylko fragment kosmyków.

Czytaj także: Czy twoje dziecko też ma zgrubienie na palcu? Wyjaśniamy, skąd się bierze

Dziwne objawy u noworodka - dlaczego malec ma sine rączki, opuchnięte oczka i cały drży?