Dziwne objawy u noworodka - dlaczego malec ma sine rączki, opuchnięte oczka i cały drży?

2021-12-23 8:45

Dziwne objawy u noworodka mogą zaniepokoić niejednego rodzica. Czy jednak sine rączki, opuchnięte oczy czy nagłe wzdrygnięcia u noworodka muszą oznaczać, że z dzieckiem dzieje się coś poważnego? Najczęściej nie. Przeczytaj, jak powinien zachowywać się i wyglądać noworodek.

Dziwne objawy u noworodka?
Autor: Getty images Dlaczego ma sine rączki, opuchnięte oczka i nagłe wzdrygnięcia?

Dziwne objawy u noworodka, takie jak sine rączki, brązowy kikut pępowiny czy opuchnięte oczka mogą niepokoić rodziców, ale tak naprawdę są zazwyczaj objawami normalnymi. Takie symptomy najczęściej są naturalną konsekwencją zmiany środowiska, w jakim noworodek przebywa.

Dziecko przez dziewięć miesięcy przebywało w ciepłych wodach płodowych i po narodzinach jego skóra musi dopiero przyzwyczaić się do nowych warunków. Niekiedy dziwnym z pozoru objawom winne są hormony mamy, które przez pewien czas krążą w organizmie noworodka. 

Poniżej zostały wymienione najczęstsze "dziwne" symptomy występujące o noworodków, które nie powinny wzbudzać u rodziców paniki. Oczywiście zdrowie niemowlęcia jest najważniejsze i "dmuchanie na zimne" jest jak najbardziej wskazane, ale nie zawsze konieczna jest natychmiastowa interwencja i wizyta u lekarza.

Zobacz, najdziwniejsze objawy u noworodków w naszej galerii

Jak się pozbyć ciemieniuchy?

miesięcznik "M jak mama"