Odparzenia skóry niemowlaka - jak pielęgnować odparzoną skórę dziecka?

2023-07-18 13:48

Odparzenia skóry niemowlaka to zaczerwienienia, które pojawiają się pod pieluszką. Powstają, gdy skóra dziecka zbyt długo styka się z moczem i kałem, znajdującym się w pieluszce. Początkowo odparzenia są niewielkie, ale często rozprzestrzeniają się na coraz większą powierzchnię skóry i mogą przerodzić się w pieluszkowe zapalenie skóry. Jak pielęgnować odparzoną skórę dziecka?

mama przewijająca niemowlę
Autor: Getty images Odparzenia skóry niemowlaka - jak pielęgnować odparzoną skórę dziecka

Odparzenia skóry niemowlaka pojawiają się, gdy skóra niemowlęcia zbyt długo styka się np. z mokrą pieluchą. Pojawia się zaczerwienienie, które dodatkowo zaczyna boleć i szczypać. Konieczna jest więc odpowiednia pielęgnacja, by odparzenie nie przerodziło się w pieluszkowe zapalenie skóry.

Spis treści

  1. Jak pielęgnować odparzoną skórę niemowlaka?
  2. Pieluszkowe zapalenie skóry
  3. Odparzenia: jak uniknąć kłopotów?
  4. Sposób na odparzenia: leżenie bez pieluszki

Jak pielęgnować odparzoną skórę niemowlaka?

Odparzoną skórę należy umyć ciepłą wodą bez dodatku mydła, delikatnie osuszyć, nałożyć cienką warstwę kremu przeciw odparzeniom. Potem warto pozwolić malcowi poleżeć bez pieluchy (bo świeże powietrze przyspiesza proces gojenia się).

Czytaj również: Odparzenia pupy niemowlaka: 5 skutecznych sposobów

Pieluszkowe zapalenie skóry: czerwona pupa u niemowlaka - co robić?

Pieluszkowe zapalenie skóry

Odparzenia zazwyczaj nie ustępują same: konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Odpowiednio traktowane, zmniejszają się w ciągu kilku godzin. Do pediatry trzeba pojechać, gdy odparzenia przekształcą się w pieluszkowe zapalenie skóry – w takim przypadku skóra pod pieluszką robi się mocno czerwona, gorąca, pokryta pęcherzykami jak przy poparzeniu.

Odparzenia: jak uniknąć kłopotów?

By zminimalizować ryzyko odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry, malca należy często przewijać – zwykle raz na trzy godziny i od razu, kiedy dziecko zrobiło kupę – i nie zwlekać z tym nawet wtedy, gdy okoliczności nie sprzyjają (np. jesteście na spacerze). Wychodząc z dzieckiem, trzeba zabierać komplet akcesoriów do przewijania. Zestaw minimum to dwie pieluszki (jedna na wszelki wypadek), wilgotne chusteczki, foliowa torba na zużytą pieluszkę, coś do podłożenia malcowi pod pupę – ceratka, podróżny przewijak, w ostateczności kocyk albo tetrowa pieluszka.

Sposób na odparzenia: leżenie bez pieluszki

Odparzeń pomaga również uniknąć leżenie bez pieluszki (koniecznie podłóż wtedy maluchowi coś pod pupę – foliowy obrus, ceratkę – by w razie małego „wypadku” nic przez nią nie przesiąknęło). Warto też zwrócić uwagę na pieluszki – niektóre mają powłokę nieprzepuszczającą powietrza, przez co pupa może się odparzać. Jeśli używasz nowoczesnych pieluszek jednorazowych z systemem kanalików, które pochłaniają mocz i kał, nie przesadzaj z ilością kremu przeciw odparzeniom – nałożony na skórę grubą warstwą, zatyka kanaliki, przez co mocz i kupa gorzej wsiąkają w pieluszkę, a to może skutkować częstymi odparzeniami.

Odparzenia u niemowlaków

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza