Co rozumie 5-miesięczne niemowlę?

2013-06-18 15:50

Jeśli wydaje ci się, że twoje 5-miesiączne niemowlę tylko je, śpi, płacze i macha nóżkami, jesteś w błędzie! Badania pokazuję, że 5-miesięczne niemowlę ma aktywną świadomość i w pełni z niej korzysta.

niemowle 5 miesiac
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Kiedy niemowlę staje się dzieckiem
  2. Niemowlę: od kiedy dziecko jest świadome?
  3. 5 miesięczne niemowlę potrafi odczuć nastroje rodziców
  4. 5 miesięczne niemowlę: co jeszcze rozumie?
  5. Polecamy wideo: Czy dziecko dobrze słyszy?

Patrząc na swoje dziecko, pewnie zadajesz sobie pytanie: co tam się dzieje u niego w główce, co rozumie 5-miesięczne dziecko. Czy oprócz niecierpliwego płaczu, ruchów rączkami i nóżkami, odruchów chwytania, ssania i mrugania posiada głębsze przejawy rozwoju umysłu? Od kiedy rozwija się jego świadomość, czy tak małe dziecko, może już kodować cechy środowiska w swoim umyśle? Odpowiedź brzmi tak! Twoje 5 miesięczne niemowlę myśli, widzi i odczuwa w tym okresie więcej niż się spodziewasz.

>> Kalendarz rozwoju dziecka - sprawdż pozostałe etapy rozwoju niemowlaka!

Kiedy niemowlę staje się dzieckiem

Wiek niemowlęcy, przypadający na pierwszy rok rozwoju dziecka, jest dla dziecka okresem przełomowym. Głównym zadaniem stojącym przed dzieckiem jest przystosowanie się do życia w nowym środowisku. W pierwszym miesiącu życia dziecko przyzwyczaja się do innego niż w okresie prenatalnym sposobu oddychania, nabywa umiejętności przyjmowania pokarmu w nowej formie i wydalania zbędnych produktów, a także przystosowuje się do zmiennej temperatury. Już od pierwszych dni, nasze dziecko reaguje na bodźce pochodzące ze świata zewnętrznego. Nie bez powodu prawidłowy rozwój ocenia się na podstawie odruchów dziecka. Ich obecność to istotna wskazówka świadcząca o prawidłowym rozwoju dziecka.

>> Odruch ssania u noworodka.

Niemowlę: od kiedy dziecko jest świadome?

Świadomość jest fundamentem stanu psychicznego człowieka. Dorośli często nie zdaje sobie sprawy, że umysł człowieka, stan czucia, myślenia, widzenia, a nawet interpretowania miał swój początek już w 5 miesiącu życia. Już wtedy potrafiliśmy odczuwać nastroje rodziców i utożsamiać się z nimi. W 5 miesiącu życia wbrew pozorom niemowlę już dużo wie. Przede wszystkim jest bardzo ciekawe świata, chce wzrokiem ogarnąć wszystko, co go otacza, jego zmysł wzroku jest bardzo dobrze rozwinięty, na równi ze wzrokiem starszego dziecka.

Dobrze wiedzieć

Rozwój psychofizyczny człowieka jest uzależniony od tego jak był kształtowany stan świadomości od najmłodszych lat (miesięcy), w jakich warunkach i z jakim wkładem rodziców. Nie jest "włączony" w pewnym momencie, a jest procesem. Wasze niemowlę chłonie wszystko, co go otacza. Pamiętajcie: nic nie działa lepiej na ogólny rozwój dziecka niż miłość i bezpieczeństwo rodziców.

5 miesięczne niemowlę potrafi odczuć nastroje rodziców

Dzięki świadomości, dziecko potrafi rozpoznać, czy rodzic jest smutny czy zadowolony. Kiedy widzi smutną mamę, będzie kodowało sobie przygnębiające nastroje, a potem je odzwierciedlało. Kiedy niemowlę będzie przebywało z wesołym rodzicem, na jego buzi częściej będzie królował pogodny uśmiech.

Zobacz:

Dotyk pobudza rozwój dziecka!

Noworodek a niemowlę: różnice fizjologiczne

5 miesięczne niemowlę: co jeszcze rozumie?

Ze stanu świadomości dziecka wypływa czujność i sen (spokojny, bądź aktywny), płacz, ospałość, uśmiech. Dziecko wykorzystuje różne środki komunikacji – płacz, ruchy ciała, spojrzenie, mimikę, wokalizację i gesty. Za pomocą porozumiewania się gestami, dziecko nadaje przedmiotom różne etykiety, poprzedza gesty niewerbalne, w dalszym rozwoju dołączając znaki werbalne. Niemowlak w 5 miesiącu życia reaguje także na intonację i ton głosu, odróżniając nerwowość od spokoju, kształtując jednocześnie swoją osobowość, a także własne poczucie bezpieczeństwa i świadomości.

Polecamy wideo: Czy dziecko dobrze słyszy?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza