Jak stymulować rozwój niemowlaka, by wychować geniusza?

2012-02-13 15:15

Rozwój intelektualny dziecka można stymulować już od chwili narodzin. W procesie rozwoju niemowlaka pomocne są zabawki edukacyjne, ale to nie one sprawią, że dziecko będzie bardziej inteligentne i kreatywne. Wspólne zabawy, czytanie, odpowiednio skonstruowana dieta to elementarne czynniki wpływające na rozwój inteligencji dziecka.

Spis treści

 1. Sposoby stymulacji rozwoju niemowlaka
 2. Dieta wpływa na rozwój intelektualny niemowlaka
 3. Zabawy dla niemowlaka, które stymulują jego rozwój

Rozwój dziecka leży w twoich rękach i to od ciebie w dużej mierze zależy, w jakim tempie będzie postępował rozwój niemowlaka. Dziecko przychodzi na świat z kompletem genów otrzymanych od rodziców. W nich zapisane są nie tylko wzrost czy kolor oczu, ale i inteligencja. Ale to dopiero „pakiet startowy”, który możesz rozwijać każdego dnia. Jeśli tylko wiesz, co potrzebne jest małej główce najbardziej. Jak stymulować rozwój niemowlaka?

Sposoby stymulacji rozwoju niemowlaka

 • Już noworodek potrafi skupić wzrok na twarzy mamy lub taty. Z niej odczytuje emocje, reakcje, sygnały świadczące o tym, że jest kochany i bezpieczny. Zbliżaj twarz do dziecka i pozwalaj mu patrzeć. Rób miny. Dziecko z czasem zacznie cię naśladować. Jak najczęściej też dotykaj dziecko. Codzienny, delikatny masaż działa cuda: stymuluje zakończenia nerwowe w skórze, uwrażliwiając ją na bodźce. Sprawia, że tworzy się więcej połączeń między neuronami.

>> Masaż Shantala - jak wykonać masaż niemowlaka?

 • Pokazuj dziecku proste formy i żywe kolory. Jeśli nad łóżeczkiem zawiesisz geometryczne figury o wyrazistych barwach zamiast pastelowych kucyków, masz gwarancję, że dziecko będzie na nich skupiać uwagę. A to pierwsza lekcja koncentracji i porównywania. Małe dziecko poznaje świat szczególnie poprzez dotyk. Zajmij małe rączki. Niech obracają ściskają, toczą, potrząsają. Staną się bardziej posłuszne, a mózg będzie gromadził doświadczenia i wiedzę o świecie. Miękkie–twarde, szorstkie–gładkie, zimne–ciepłe. Dawkuj nowe bodźce każdego dnia, ale nie za wiele naraz.
 • Rozmawiaj, czytaj i śpiewaj. Im częściej będziesz to robić, tym bogatszy będzie dziecięcy słownik. Kiedy malec cię słucha, gimnastykuje wyobraźnię. Ćwiczy kojarzenie. Przede wszystkim wykorzystuj codzienne zabiegi pielęgnacyjne, żeby pouśmiechać się do dziecka i „porozmawiać”. I koniecznie śpiewaj. Nawet, jeśli uważasz, że nie umiesz. Dziecko oswaja się z rymami i rytmem. Uczy się zapamiętywania i rozwija talent muzyczny.

>> Jak mówić do dziecka, by wspierać rozwój jego mowy?

 • Pozwól dziecku czasem się ponudzić (oczywiście nie wtedy, gdy płacze i potrzebuje bliskości). Niech się rozgląda, wsłuchuje w dźwięki otoczenia i własne gaworzenie. Niech sam znajdzie zajęcie dla rączek i szarych komórek. Takie chwile „sam na sam” pozwalają rozwijać zdolność koncentracji. Jeśli stale coś dziecku podsuwasz, nie dajesz mu szansy na przejawy własnej inwencji i pomysłowości.

>> Handling baby - co to jest i gdzie można sie tego nauczyć?

Dieta wpływa na rozwój intelektualny niemowlaka

Mózg składa się w 60 proc. z tłuszczów, z tego 1/3 stanowi DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy (wielonienasycony kwas tłuszczowy). Ma on korzystny wpływ na inteligencję i koordynację wzrokowo-ruchową. Jego źródłem są ryby, które można podawać dziecku od 10 miesiąca życia. DHA jest również w mleku mamy i wybranych mlekach modyfikowanych. Składnik ten ma także zbawienny wpływ na rozwój wzroku, a to oznacza łatwiejsze poznawanie świata.

>> Jakie ryby może jeść dziecko?

Dobrze wiedzieć

Zabawy dla niemowlaka, które stymulują jego rozwój

 • Berek na czworakach. Gdy dziecko zacznie raczkować, róbcie to razem! Goń je i sama przed nim uciekaj. Raczkowanie poprawia współpracę oko–ręka.
 • A kto to? Pokaż dziecku jego odbicie. Na pewno spodoba mu się „kolega” z lustra. Szybko się zorientuje, że ma wpływ na to, co dzieje się po drugiej stronie lustra, a to na pozór błahe odkrycie będzie wymagało dużej gimnastyki umysłu. Będzie to pierwszy krok, by zrozumieć znaczenie słowa „ja”.
 • Taniec. Rytmiczne kołysanie się przy muzyce stymuluje układ przedsionkowy mózgu. Dzieci często kołysane lepiej się uczą.
 • Twórcza kąpiel. W wodzie ciało jest lżejsze, ruchy bardziej odważne, a wyzwania okazują się łatwiejsze. Interesujące dla malca jest też obserwowanie, co tonie, a co unosi się na powierzchni, dlaczego wody nie da się złapać w rączkę, a głosy brzmią zupełnie inaczej.
 • Patataj, patataj. Balansowanie na nodze mamy lub taty uczy harmonizowania własnych ruchów i stymuluje rozwój całego układu nerwowego.
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza