Rola zmysłu węchu u dziecka

2016-09-26 16:59 Materiał sponsorowany

Zmysł węchu u dzieci rozwija się dynamicznie aż do osiągnięcia przez nie wieku ośmiu lat. W tym czasie dziecko w nieświadomy i w dużej mierze niezależny od własnej woli sposób organizuje swój świat także poprzez zapachy. Niezwykle istotnym elementem dla dziecka jest zapachowa spójność oraz powtarzalność jego rodzinnego domu.

zmysł węchu u dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zapach jako istotny element konstruowania wspomnień
  2. Emocjonalna reakacja na zapach - skąd się bierze?
  3. Zapachy z dzieciństwa

Zapach miejsca, w którym dziecko może poczuć się bezpiecznie staje się nierozerwalną częścią emocjonalnej więzi, jaką buduje ono z otoczeniem. Wyniki badań prowadzonych z udziałem dzieci, których kontakt z matką został przerwany na czas hospitalizacji dziecka pokazują, że ważnym czynnikiem redukującym stres u dzieci była możliwość kontaktu z zapachem matki. Możemy zadbać o emocjonalny komfort dziecka na czas jego rozłąki z rodziną przekazując mu miękki, chłonny przedmiot przechowujący bliski zapach - powłoczkę z poduszki, na której spała mama, jej koc, a nawet element jej garderoby. Idealnym nośnikiem zapachu bezpieczeństwa jest także ulubiona maskotka, która nie tylko stymuluje dotyk, lecz także pozwala dziecku zetknąć się z zapachem który zna i uznaje za bezpieczny.

Zapach jako istotny element konstruowania wspomnień

Ze względu na sposób, w jaki mózg człowieka odbiera zapachy, zmysł węchu staje się niezwykle istotnym elementem konstruowania wspomnień. Impulsy zapachowe odbierane przez umiejscowiony u nasady nosa nabłonek węchowy trafiają bezpośrednio do części mózgu zaangażowanych w budowanie śladów pamięciowych. Gdy poznaniu zapachu towarzyszą silne emocje, zostają one zapisane w pamięci dziecka. Za każdym razem, gdy w przyszłościu poczujemy dany zapach, przechowywane w mózgu emocje zostaną ponownie uruchomione, a chwila, której ów zapach towarzyszył, powróci do nas z całą wyrazistością. W ten sposób możemy świadomie wpływać na budowanie więzi zapachowych wewnątrz rodziny. Wspólne rytuały gotowania z wykorzystaniem aromatycznych przypraw i ziół stworzą zestaw intymnych zapachów, kojarzonych z domem rodzinnym. Obchodzone w gronie bliskich uroczystości, urodziny i imieniny można zakodować w pamięci dziecka używając za każdym razem tych samych pachnących świec. Masaż z pachnącymi olejkami, które wspólnie wybierzemy razem z dzieckiem może stać się sposobem na utrwalenie chwil emocjonalnej bliskości.

Emocjonalna reakacja na zapach - skąd się bierze?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że reakcji emocjonalnych na zapach dziecko uczy się od towarzyszących mu osób. Otwartość na nowe smaki i zapachy może zatem zostać zaszczepiona w dziecku już od pierwszych lat jego życia. To, czy dana rzecz, miejsce bądź potrawa pachną dla dziecka przyjemnie, czy nieprzyjemnie jest w dużej mierze kwestią otwartości na zapachy jaką dziecko może zaobserwować wśród bliskich. Wysoki poziom lęku u dzieci często objawia się ostrożnością w poznawaniu nieznanych wcześniej smaków i zapachów. Można zniwelować towarzyszący nowym okolicznościom stres poprzez świadome i celowe oswajanie znajdujących się w otoczeniu aromatów. Kształtowanie nakierowanej na zapachy uważności u dzieci będzie skutkowało większą otwartością dziecka na nowości. Wystarczy zachęcić dziecko do skupienia się na zapachu nowego miejsca, pokarmu czy zwierzęcia, aby sprawić, że poziom lęku obniży się, a napięcie złagodzi. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że do drugiego roku życia dziecko nie jest w stanie samodzielnie określić, który pokarm jest dla niego bezpieczny oraz właściwie ocenić jego świeżości - w tym zakresie potrzebuje pomocy dorosłych.

Zapachy z dzieciństwa

Okres wczesnego dzieciństwa to czas powstawania wspomnień zapachowych, które w życiu dorosłym przywoływać będziemy najczęściej. Zapach kredek, farb, plasteliny, kleju, gumek do mazania, czy piórnika to dla większości dorosłych nostalgiczny powrót do dzieciństwa. Aromat domowych wypieków, gotowanych w domu potraw czy wspólnie spędzanych posiłków przez wiele lat będzie wywoływał poczucie bezpieczeństwa i zakotwiczenia w rzeczywistości. Zapachy to także obszar, w którym rozwijać się może dziecięca wrażliwość i kreatywność. Jesteśmy w stanie świadomie budować kapitał emocjonalny naszych dzieci dbając o wzbogacanie ich zapachowego świata.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza