Rozwój niemowlęcia: jak wspierać rozwój 8-miesięcznego niemowlaka

2013-03-21 11:55

Rodzice z uwagą obserwują rozwój niemowlęcia i każdą nową umiejętność zdobytą przez malca witają z wielką radością. Czy wiesz, co powinno umieć 8-miesięczne dziecko i jak możesz wspierać rozwój niemowlaka?

rozwoj niemowlecia jak wspierac rozwoj 8 miesiecznego niemowlaka
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Jak wspierać rozwój intelektualny ośmiomiesięcznego niemowlęcia
  2. Rozwój społeczny ośmiomiesięcznego dziecka
  3. Jak stymulować rozwój ośmiomiesięcznego dziecka?
  4. Polecamy wideo: Jak dbać o zęby dziecka?

Ośmiomiesięczne niemowlę niczym zacinająca się płyta potrafi godzinami powtarzać jedną sylabę albo ten sam dźwięk. Z tej zbitki dźwięków można czasem wychwycić upragnione słowa: „ma-ma”, „ba-ba”, „ta-ta”. Sama też możesz prowokować wypowiadanie przez dziecko tych słów. Ośmiomiesięczne niemowlę stara się bowiem naśladować dźwięki, które wydajesz.

>> Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Jak wspierać rozwój intelektualny ośmiomiesięcznego niemowlęcia

8 miesiąc życia dziecka to doskonały moment na naukę przy prostych książeczkach z obrazkami, np. nazw zwierząt. Pokazuj ilustrację i mów: „pies: hau-hau”, „sowa: hu-hu”. Pewnego dnia dziecko podczas spaceru może cię zaskoczyć i krzyknąć np. „ko-ko”, gdy zobaczy ptaszka. Z każdym dniem dziecko coraz bardziej panuje nad wydawanymi przez siebie dźwiękami, ty zaś uczysz się je rozumieć. Krzykiem zwraca na siebie uwagę i przywołuje cię do siebie. Ale niemowlę naśladuje nie tylko dźwięki, jakie wydajesz, lecz również mimikę twojej twarzy. Najzabawniej jest, gdy przygląda ci się, kiedy jesz – otwiera buzię i żuje tak jak ty. Możesz te chwile wykorzystać na karmienie dziecka, zwłaszcza małego niejadka. Usiądźcie naprzeciwko siebie ze swoimi talerzami – na każdym niech będą np. marchewki – chwytaj jedną i teatralnie jedz – maluszek będzie starał się ciebie naśladować.

>> Jak wprowadzać nowe produkty do diety dziecka?

Zapracowane mamy mogą w 8 miesiącu życia dziecka nieco odetchnąć, gdy smyk, zamiast pełzać po całym mieszkaniu, usiądzie na dywanie i zacznie się bawić. Tak, tak, malec potrafi już zainteresować się zabawką na dłużej. Co więcej, umie rozpoznać rzeczy, których nie widział jakiś czas i okaże radość, że ją znowu widzi. Pozwól więc dziecku bawić się samemu – niech bada i odkrywa nowe właściwości zabawek, np. że samochodzik nie tylko wydaje dźwięki po naciśnięciu przycisku na dachu, ale i jeździ, gdy się go popchnie. Możesz nawet podpatrzeć, jak malec bawi się dwiema zabawkami jednocześnie.

>> Jak stworzyć dziecku bezpieczną przestrzeń do zabawy?

Rozwój społeczny ośmiomiesięcznego dziecka

Dziecko interesuje się nie tylko nowymi przedmiotami, ale i ludźmi, zwłaszcza dziećmi. Dąży do kontaktu z innymi maluchami, ale nie potrafi się z nimi bawić. Wystarcza mu samo towarzystwo rówieśników. Zaczepia więc inne dzieci, jak również dorosłych. Ale o ile inicjuje kontakt z dorosłymi, gdy są w pojedynkę, o tyle w miejscach, gdzie jest tłoczno, czuje się zagrożone i gdy mama weźmie je na ręce, mocno wtula się w jej ramiona. Niektóre 8-miesięczne dzieci obawiają się obcych (reagują na nich płaczem), inne wstydzą się (chowają twarz w ramionach rodzica). Teraz już możesz wiele wyczytać z mimiki dziecka – czy dobrze czuje się w towarzystwie innych ludzi, czy też potrzebuje odosobnienia. Oprócz mimiki dziecko daje ci sygnały całym ciałem, więc możesz zacząć zadawać mu proste pytania (np. „Idziemy na spacer?”) i oczekiwać odpowiedzi. A z kim najlepiej czuje się ośmiomiesięczny malec? Oczywiście z tobą i ze swoim tatą. Ale również ze sobą samym. Godzinami niemowlę mogłoby bawić się przy lustrze.

>> Jak zachęcić partnera do opieki nad dzieckiem?

Jak stymulować rozwój ośmiomiesięcznego dziecka?

Coraz wyraźniej widać temperament dziecka. Nie zmuszaj go na siłę do zdobywania innych umiejętności – podsuwaj mu je sprytnie. Małemu wędrowniczkowi podaruj atrakcyjną zabawkę ze sznurkiem – będzie próbował ją ciągnąć, a przy okazji zainteresuje się jej „ozdobami” – światełkami i melodyjkami uruchamianymi po wciśnięciu kolorowych guziczków. Natomiast przed intelektualistą postaw ulubione zabawki, ale w takiej odległości, by musiał je zdobyć, np. podpełzając do nich. Poza tym w 8 miesiącu życia warto zaproponować dziecku: - wspólne gotowanie, tzn. obserwowanie z własnego krzesełka, jak mama przygotowuje posiłki, oraz zabawę miskami, garnkami i drewnianymi łopatkami; - samodzielne mycie ząbków jego pierwszą szczoteczką dla niemowląt – dziecko ma już bardzo dobrą koordynację ruchu ręka-oko i bez problemu trafi szczoteczką do buzi.

>> Kalendarz rozwoju dziecka - sprawdż pozostałe etapy rozwoju niemowlaka!

Polecamy wideo: Jak dbać o zęby dziecka?

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza