Siatka centylowa: jak ją odczytać?

2012-11-08 13:46

Siatki centylowe służą do oceny stanu rozwoju dziecka - wagi dziecka i jego wzrostu. Zastanawiasz się jak je odczytywać? Są bardzo przydatnym narzędziem w rękach rodziców. Zanim jednak wyciągniesz wnioski, zobacz jak prawidłowo korzystać z siatek centylowych. Znajdziesz je w książeczce zdrowia dziecka.

siatka centylowa
Autor: Redakcja

Spis treści

  1. Siatki centylowe: do czego służą?
  2. Siatki centylowe: dlaczego oddzielne są dla chłopców i dziewczynek?
  3. Siatki centylowe: gdzie można je znaleźć?
  4. Siatki centylowe: jak prawidłowo z nich korzystać?
  5. Siatki centylowe i ich znaczenie

Siatki centylowe pozwalają nam określić stan dziecka i jego rozwój - czy rozwija się prawidłowo czy nie. Przy ocenie stanu rozwoju dziecka trzeba jednak brać pod uwagę jego indywidualizm.

Siatki centylowe: do czego służą?

Siatki centylowe są wykresami umożliwiającymi  ocenę dynamiki wzrostu dziecka, uwzględniając jednocześnie jego obecną wagę i tę sprzed miesiąca lub pół roku. To bardzo ważna i jedna z najistoniejszych zasad działania siatek centylowych.

Siatki centylowe: dlaczego oddzielne są dla chłopców i dziewczynek?

Chłopcy rodzą się zwykle średnio o 60 g ciężsi od dziewczynek i dlatego stworzono oddzielne siatki centylowe dla dziewcząt (różowe) i chłopców (niebieskie).

Siatki centylowe: gdzie można je znaleźć?

Siatki centylowe zamieszczone są w każdej książeczce zdrowia dziecka. Możesz też skorzystać z wersji elektronicznej: siatki centylowe.

Siatki centylowe: jak prawidłowo z nich korzystać?

Wystarczy na właściwym dla płci wykresie odnaleźć wiek (na poziomej osi), a następnie wagę dziecka (na pionowej osi). Miejsca przecięcia się obu linii wskazują, na którym centylu obecnie pociecha się znajduje. Linie powyżej wskazują dzieci, które są cięższe, zaś poniżej krzywej, na której plasuje się malec – niemowlęta lżejsze. Przykładowo: 75. centyl oznacza, że 25 proc. rówieśników jest od dziecka cięższych, a 75 proc. waży mniej. 50. centyl oznacza wagę średnią, 3. centyl uznano za dolną, a 97. – za górną granicę normy. Wartości między centylami 3. a 10. i 90. a 97. stanowią pogranicze normy i dzieci, które plasują się w tym przedziale, należy uważnie obserwować. Dzięki powtarzaniu pomiarów dziecka w równych odstępach czasu i nanoszeniu wyników na siatki, można miesiącami i latami śledzić indywidualne tempo i tor wzrastania dziecka. Wystarczy rzut okiem i już wiadomo, czy dziecko dotychczas harmonijnie się rozwijało i czy coś (np. choroba) nie zakłóciło jego wzrostu.

M jak mama - Jak odczytywać siatki centylowe?

Siatki centylowe i ich znaczenie

Siatki centylowe to nieoceniona pomoc jeśli chodzi o kontrolowanie prawidłowego rozwoju dziecka. Warto z nich korzystać ponieważ w przypadku nieprawidłowości - możliwe będzie prześledzenie całego procesu rozwoju małego człowieka i postawienie prawidłowej diagnozy. Zapytaliśmy eksperta w jaki sposób należy z nich korzystać, czym są siatki centylowe obwodu głowy i co powinno być dla rodzica wskazówką do wizyty z dzieckiem u lekarza.

miesięcznik "M jak mama"