Maluch budzi się między 4 a 6 rano i nie chce spać? Ekspertka snu mówi, jak temu zaradzić

2023-02-13 14:10

Niemowlę wybudza się nad ranem, a ty nie wiesz, co się dzieje? Przesypiało już całą noc i zazwyczaj budziło się o 7, a nie o 4 nad ranem. Ekspertka od snu wyjaśnia, jakie mogą być przyczyny tak wczesnego wybudzania się dziecka. Podpowiada też, jak można to zmienić.

śpiąca kobieta z niemowlęciem w łóżku
Autor: Getty images Maluch budzi się między 4 a 6 rano i nie chce spać? Ekspertka snu mówi, jak temu zaradzić

Mamom niemowląt najbardziej brakuje snu. Codzienne pobudki w środku nocy mogą całkowicie odebrać energię i chęć do działania. Kiedy więc niemowlę przesypia noc, wydaje nam się, jakbyśmy wygrały główną nagrodę w loterii. Zdarza się jednak, że zamiast pobudek co kilka godzin, otrzymujemy dość nietypowy zamiennik – poranne wstawanie.

Maluch, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, otwiera oczy o 4 nad ranem, uśmiechnięty, wyspany i za nic nie chce iść jeszcze na krótką drzemkę.

Shanna jest doradcą ds. dziecięcego snu i mamą trójki małych dzieci. Na swoim profilu na Instagramie @modernsleepmama podpowiada, jakie mogą być przyczyny wczesnych pobudek i jak sobie z nimi poradzić.

Zobacz także: Sen niemowlaka w dzień: dlaczego nie warto budzić dziecka?

Spis treści

  1. Poranne pobudki a wieczorne zmęczenie
  2. Odgłosy otoczenia
  3. Wczesne śniadania
  4. Zabawa rączkami
  5. Inne przyczyny wczesnych pobudek
M jak mama - Dlaczego warto śpiewać dziecku kołysanki?

Poranne pobudki a wieczorne zmęczenie

Niestety mitem jest fakt, że im bardziej zmęczymy naszego niemowlaka, tym później obudzi się następnego dnia. Zmęczony maluch może mieć trudności z zaśnięciem. Staje się niespokojny i marudny. Jednocześnie wyraźnie po nim widać senność.

Rodzice często się denerwują, bo nie wiedzą, co mogą zrobić, gdy dziecko płacze i nie pozwala ukołysać się do snu. Kiedy w końcu zasypia, wybudza się wcześnie rano, chociaż poszedł znacznie później spać.

Tymczasem, jak podkreśla specjalistka, wystarczy położyć dziecko 15 minut wcześniej, aby zobaczyć wyraźne różnice.

Odgłosy otoczenia

Niektóre niemowlęta mogą spokojnie spać, nie przejmując się hałasami otoczenia. Inne wybudzają się na najmniejszy szum lub ruch. Dlatego warto zapewnić dziecku odpowiednie warunki, jeżeli potrzebuje większego spokoju wokół siebie.

Dla czujnego i wrażliwego niemowlaka dobrze jest wybrać pokój, który nie znajduje się od strony ruchliwej ulicy. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, to rozwiązaniem może być spokojna muzyka lub biały szum, które odwrócą uwagę od odgłosów samochodów budzącego się miasta.

Warto także zadbać o odpowiednią temperaturę w pokoju dziecka w nocy oraz zaciemnić okna. Często w okresie wiosennym i letnim to właśnie słońce budzi wcześnie niemowlęta.

Wczesne śniadania

Specjalistka zwraca także uwagę, że powodem wczesnych pobudek może być podawanie dziecku śniadania o świcie. Organizm malucha przyzwyczaja się do czasu karmienia i po prostu oczekuje, że o 5 rano dostanie ulubioną porcję mleka.

Rozwiązaniem może być w tym wypadku stopniowe przesuwanie godziny pierwszego karmienia.

Zabawa rączkami

Niemowlęta, które budzą się wcześnie rano, często jeszcze zanim podniosą alarm, bawią się paluszkami, rączkami i nóżkami. Gaworzą sobie pod nosem, obserwują z zainteresowaniem otoczenie.

Rodzice często słysząc już pierwsze dźwięki wydawane przez malucha, podchodzą do łóżeczka, aby sprawdzić, co się dzieje. Uspokajają, głaszczą i mają nadzieję, że dzieci jeszcze na chwilę zasną. Prawdą jest jednak, że dziecko mogłyby zasnąć, gdyby nie ta zbyt wczesna rodzicielska interwencja.

Zamiast bowiem uspokoić malucha, który spokojnie się bawi paluszkami, nasza wizyta go rozbudza. Dlatego czasami lepiej jest przeczekać. Zwiększa to szansę, że maluch ponownie zaśnie.

Inne przyczyny wczesnych pobudek

Ekspertka wyjaśnia również, że za wczesne pobudki mogą odpowiadać także skoki rozwojowe niemowląt, bolesne ząbkowanie i przeziębienie, które po prostu utrudniają dziecku ponowne zaśnięcie.

Wówczas jedyne, co możemy zrobić, to dać dziecku czas i przeczekać ten trudniejszy okres

Czytaj także: Czy niemowlęta mają sny? Sprawdź, o czym śni twój maluszek

Regres snu u niemowlaka i starszego dziecka — ile trwa i jak sobie z nim poradzić?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza